Jaký jste typ cestovatele?

Různorodost zájemců o služby cestovního ruchu vyžaduje tvorbu speciální nabídky. Tvůrci produktu cestovního ruchu si ve dne v noci lámou hlavy a přemýšlejí nad tím jak uspokojit všechny cílové skupiny. Je to náročný proces a my, zákazníci jim to často svou nerozhodností neusnadňujeme. Ptáte se, proč bychom měli? Přece proto, že čím lépe vědí co chceme a očekáváme, tím lépe nám mohou vyhovět a uspokojit naše představy o vysněné dovolené.

Proč vlastně cestujeme?

Chuť cestovat podmiňuje množství rozmanitých důvodů a jejich vzájemných kombinací. Cesty jsou často podniknuty ze zdravotních důvodů, protože potřebujeme zotavení, léčení či uzdravení. Nebo vyhledáváme nějaký specifický sport a tělesné aktivity. Naše psychika potřebuje únik z každodenního života, rozptýlení a toužíme po zážitcích. Cestujeme také, abychom navštívili přátele a známé a upevňovali vztahy. Nebo naopak některé vztahy nás dohánějí do stavů, kdy máme potřebu utéct pryč od civilizace a preferujeme izolaci od společnosti. Velkým lákadlem pro mnoho lidí je touha poznávat kultury jiných zemí, jejich tradic, zvyků a jazyků. Důvodem vycestovat jsou také různé umělecké zájmy a časté jsou také cesty z náboženských důvodů. Jedním z velmi důležitých faktorů kvůli kterým cestujeme jsou potřeby osobnostního rozvoje, tedy různé formy vzdělávání či zvyšování kvalifikace. Určitě však mnozí z vás znají i takové situace, kdy se z cestování stává namísto radosti povinnost, která vyplývá z funkce v zaměstnání.

Stará dobrá klasika

Nejvíce lidí upřednostňuje klidnou dovolenou zaměřenou na vyvalovaní se na pláži, odpočinek a relax, ale i kulturní zážitky. Většina lidí vyhledává takovou dovolenou během letní sezóny trvající týden, či maximálně dva. Důležitý je i nějaký ten fakultativní výlet, který účastníkovi umožní odhalit přírodní krásy, památky a historická místa v okolí navštívené lokality. Člověk tak nabude pocit, že má celou oblast křížem krážem prochozenou a cítí se být vnitřně obohacen. Nezbytnou součástí dovolené je nakoupit suvenýry, udělat fotografie a videozáznamy nejen pro sebe, ale i na ukázku svým blízkým, známým či kolegům. A samozřejmě, nelze zapomenout rozeslat pár pohlednic do svého domova.

Dobrodruzi hledají zážitek!

Milujete aktivně strávenou dovolenou s širokou paletou pohybových, sportovních či zábavních činností? Podnikáte daleké cesty, na kterých hledáte kromě pláže, slunce, moře a kulturního vyžití i něco víc? Pravděpodobně patříte k lidem, kteří podnikají své cestovatelské dobrodružství i více krát do roka a nečekají jen na léto. Nevyhovuje vám přesně stanovený program, naopak když můžete tak improvizuje? Nedělá vám problém sebrat auto a jet? Vyhovuje vám nezávislost a spontánní rozhodování vám není cizí? Dělá vám radost vymýšlet nové a nové cíle, jejichž dosažení se nemůžete dočkat? Čím větší úlet, tím lepší vzpomínky na vaši cestu? Potřebujete vy vůbec někoho na zprostředkování zájezdu?

Opatrnost na prvním místě

Pro mnoho lidí znamená dovolená zejména odpočinek. Pohodlný pasivní relax, regenerace sil, téměř úplná nečinnost a vypnutí mysli. Jedinou pohybovou aktivitou je plavání, volejbal, šachy na pláži a přesun z pláže do jídelny či večerní procházka na pivo. Krásné a uklidňující prostředí, klidně strávené pohodové dny, které jsou zadostiučiněním za celoroční snahu. Lidé ve starším věku, penzisté, nebo některé mladé rodiny s dětmi jistě oceňují možnost, že přijdou do cestovních kanceláří, řeknou své představy a odejdou s takovou dovolenou, kde budou mít o všechno toto postaráno.

Ach, ti požitkáři ..

Kvalitní dovolená pro pravého požitkáře představuje kombinaci letního slunce, krásné pláže, čistého moře, nikdy nekončící zábavy, nějakého sportu či raději nicnedělání doplněného špičkovými službami. Důležitý je program all inclusive, a to zejména v oblasti alkoholických a nealkoholických nápojů. Podle jedné odborné teorie se rozdělují výletníci tohoto typu na muže a ženy, přičemž muže nazývá rekreačními alkoholiky a ženy jsou označovány za intimní přátelské výletníky. Ti z vás, kteří někdy kroutili očima nad staršími ženami točícími se okolo mladých arabů, usmějte se a buďte chápaví, přece každý z nás má nárok jet na dovolenou podle svých představ! A pánům také s úsměvem popřejte na zdraví!

Návrat k přírodě?

Milujete přírodu, turistiku, zvířata, klid, aktivní relax a není vám ukradené životní prostředí? Raději než ve městě či rušných prázdninových destinacích strávíte své volné chvíle na venkově, obklopeni přírodou a zvířaty? V tomto případě určitě vyzkoušejte ekoagroturistiku!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…

Auto, které se otevírá a startuje na klíč, není retro, ale účinná ochrana proti zlodějům

Máte bezklíčové odemykání a startování auta? Tak si můžete být jisti, že jste udělali vše pro to, aby vám vaše...
více…

Deset nejnebezpečnějších silnic na světě

Pro některé řidiče je každá cesta nebezpečná. Ale to není prostředím, nýbrž jejich způsobem jízdy. O tom však...
více…

Kdy je třeba vyměnit chladicí kapalinu, brzdovou kapalinu a vzduchové filtry?

Chladicí kapalina pro automobily je nemrznoucí směs, která má několik úkolů. Nejdůležitější je odvádění tepla z...
více…