Koření lásky a plodnosti - bazalka

Bazalka (Ocimum) je rostlina, která se řadí mezi hluchavkovité. Na světě existuje asi 60 druhů, ale využívá se jich kolem sedmi. Druhy se liší tvary, barvami lístků, ale i chutí. Lze ji pěstovat na zahrádce i v květináčích, jen pozor na mrazíky.

V minulosti ji různé národy používaly k protichůdným účelům

Pro jedny představovala lásku a plodnost, pro jiné smrt a nenávist, pro dalších byla mocnou posvátnou bylinkou, dodávala se dokonce i do svěcené vody. Název má od slova "basilikon", což znamená "královský lék". Z jejích kořenů se vyráběly náhrdelníky a semínka se navlékaly jako růženec. Z planet je jí přiřazen Mars, a živlem je oheň.

V dnešní době se bazalka využívá zejména v kuchyni

Lístky můžeme používat čerstvé, sušené ale i mražené. Zamrazíme ji tak, že lístečky zakápneme troškou olivového oleje, a tak zamrazíme ve vhodné nádobce.

  • Čerstvé lístky však můžeme přidat i do koupele nebo je přiložit na štípnutí hmyzem, zápar z bazalky pijeme na podporu trávení, vykašlávání, migréně a na uklidnění nervů. Čerstvou šťávu z listů klidně nakapeme do ucha při zánětech. Ostatní podobně jako u éterického oleje ...
  • Éterický olej získáváme z listů a květů parovodní destilací, je vysoce těkavý, silné kořenité trpké vůně. Chem. složení: kafr, cineol, estragol, eugenol, linalol, pinen, metylsalvikol, ocimen .. Účinky: Zvyšuje krevní tlak, usnadňuje vykašlávání, stimuluje trávení, podporuje laktaci, hojí rány, zvyšuje imunitu, je vhodný na zmírňování stresových situací, depresí, nervozity, podporuje činnost nadledvinek, vylepšuje čich, paměť, pomáhá při bolestech hlavy, nachlazení, zánětech uší, senné rýmě, alergické dermatitidy, špatné koncentrací, angíně, bolestech dásní a zubů, podporuje pocení. Posiluje nervový systém a mozkovou činnost, dodává sílu a odhodlání.

Kontraindikace

Těhotenství!, Stav po infarktu, při zvýšené srážlivosti krve, při citlivosti na estragol, používáme nízké dávky, ne dlouhodobě.

Bazalkový olej

Do kvalitního panenského olivového / slunečnicového / oleje vložíme natrhané bylinky: bazalku a oregano / dobromysl /, přidáme pár stroužků česneku, nebo malé cibulky, případně několik kuliček koriandru nebo barevného pepře. Necháme louhovat dva týdny na teplém místě, denně protřepeme. Nakonec scedíme do uzavírací lahvičky a používáme na saláty, omáčky a marinády. Pokud použijeme i ozdobnou lahvičku a vložíme tam ještě pár bylinek na ozdobu, dosáhneme zajímavou kuchyňskou dekoraci.

Bazalkový nápoj

Pár lístečků bazalky zalijeme 3 dl vroucí vody, necháme louhovat 5 minut a scedíme. Přidáme 1-2 lžičky pomerančové šťávy a zamícháme. Popíjíme ještě teplé.

Bylinkový dresing ze sušených bylin

Potřebujeme: 115 g oregana, 115 g bazalky, 50 g majoránky, 50 g kopru, 50 g máty, 50 g pomleté ​​sušené cibule, 2 lžíce mletých hořčičných zrn, 2 lžičky mořské soli, 1 lžička mletého pepře
Jak na to: Suroviny smícháme a v nádobce uložíme. Před přípravou dresinku rozmícháme 2 lžíce této směsi v 350 ml olivového oleje a 120 ml jablečného octa. Necháme asi hodinku odstát a můžeme používat.

Olej / mast / na přivolání bohatsví

Potřebujeme: Do 20 ml základního oleje / nebo roztátého včelího vosku, či jiného základního mastného základu / nakapeme tyto éterické oleje:
4 kapky pačuli
2 kapky vousatky citrónové
2 kapky skořice
1 kapku hřebíčkového oleje
1 kapku bazalkového oleje

Olej planety Mars

Do 20 ml základního oleje přidáme éterické olejíčky:
2 kapky bazalky
2 kapky zázvoru
1 kapku pepře

Kadidlo ochrany

Na připravené uhlíky použijeme tuto směs:
4 lžičky kadidlovníku
3 lžičky myrhy
2 lžičky sušených borůvek
1 lžička rozmarýnu
po 1 lžičce bazalky, kuklíku městského, pelyňku, žebříčku, třezalky a anděliky

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články