Kostel v Sedlišti - unikátní výzdoba a zajímavá historie

Pokud máte prozkoumanou větší část Čech, zajímavé nápady na krátké jednodenní nebo víkendové pobyty najdete i v blízkém okolí. Dnes například zabloudíme do Sedliště, které se nachází v blízkosti Frýdku-Místku. Pokud si tam naplánujete vícedenní výlet, spojte ho s návštěvou dalších míst v okolí. Za návštěvu stojí také například Ostrava, Havířov nebo Třinec.

cestování, Česká republika, kostely, památky, muzea

Jedna z prvních staveb v Sedlišti

Starý kostel byl jednou z prvních staveb v této oblasti. Teprve později kolem ní vznikla obydlí, které dnes tvoří Sedliště. Původní stavbu kostela se však nepodařilo uchovat v původní podobě. Jelikož byla značně poškozena, rozhodli se tam podle původního půdorysu postavit nový kostel. Ten byl postaven zejména ze dřeva a práce na něm byly dokončeny na počátku 17. století. Kostelík vypadá navenek jako tradiční typická dřevěná stavba sakrálního původu. Své kouzlo odhalí až poté, když do něj vstoupíte a uvidíte celou jeho výzdobu.

S malbami domácích obyvatel

Nejkrásnější částí kostela jsou nepochybně nástěnné malby. Ty téměř zůstaly pohřbeny pod hnědou malbou a tapetami. Když procházela Českém cizí vojska, domácí rychle překryli stěny vzácné památky ze strachu, že by mohli o ně přijít. Teprve když po druhé světové válce novější nánosy seškrábali, přišli na to, že se tam nachází jeden z největších skvostů českých duchovních památek. Další zajímavostí týkající se těchto maleb je, že jejich autorem není žádný známý umělec. Na zkrášlování svého kostelíka se podíleli pouze domácí obyvatelé, kteří byli nadaní v oblasti maleb a vytvořili tak unikátní výzdobu.

Historicky vzácné zvony

V kostele se nachází i trojice vzácných zvonů, se kterými se také pojí zajímavá historka. Během druhé světové války padli do oka vojákům, kterým se líbil zejména pevný kov, ze kterého byly vyrobeny. Dali je tedy sundat a vyrobili si z nich zbraně. Domácích obyvatele to mrzelo a tak krátce po tomto činu vybrali peníze na vyrobení dalších zvonů, které do věže umístili ještě před skončením války. Scénář se však opakoval a oni přišli o svůj symbol ještě jednou. Jejich zavěšení se úspěšně podařilo až v novodobých dějinách, kdy se vyrobily identické kopie a ty už zůstaly na původním místě. Kostel museli v jeho dějinách restaurovat ještě jednou, když se sesouvala vysoká věžička a nahýbala se výrazně do stran. Museli ji proto podepřít a vyztužit. Další významnou opravou bylo zabezpečení před zatékáním, které bylo provedeno na konci předchozího tisíciletí.

Barokní stavba připomínající honosný zámeček

Kostelík v Sedlišti navenek nevypadá nijak výjimečně. Husí kůži vám naběhne až poté, když přejedete přes práh a barokní stavba se vám ukáže v plné kráse. Když díváte na malovaný strop a velké lustry, máte někdy pocit, jako kdyby jste se nacházeli v luxusním kostele a ne v kostelíku. Dominantou je jednoduchý, ale přece nádherně zdobený oltář. Jednotlivé malby zachycují fragmenty z Písma svatého. Doplněny jsou o několik soch světců. Před kostelem se nachází malý hřbitov s historickými kříži a také ochranná socha Panny Marie.

Co si prohlédnout v okolí?

Přímo v obci se můžete nedaleko kostelíka podívat ještě na Lašské muzeum. V něm se nacházejí různé historické exponáty z okolních vesnic, které mapují tradiční život na venkově v minulosti. Přibližují také mnoho dnes již zaniklých řemesel. Pokud se vydáte do větších měst, v Ostravě jistě nevynechejteSvět miniatur Miniuni , kde si můžete prohlédnout zmenšeniny různých vzácných památek. Ve Frýdku-Místku navštivte zdejší zámek a prohlédněte si i historicky cenný kostel na náměstí. Ve vedlejší vesnici Chlebovice si můžete prohlédnout muzeum včelařství.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Angor Vat - chrámový komplex v Kambodži

V období od 9.-15. století n.l. byl Angor Vat hlavním sídlem khmerské říše a z těchto dob se tam zachovalo množství...
více…

Světoznámé památky, které mohou svým vzhledem vzbudit zklamání

Kdo by netoužil vidět na vlastní oči obraz Mony Lisy, světoznámou fontánu či sochu Malé mořské víly? Ale když...
více…

Ty nejpádnější důvody, proč nezanedbat cestovní pojištění

Cestovní pojištění je důležité, pokud chcete mít jistotu, že si budete moci dovolit lékařskou péči při cestě do...
více…

Tipy na romantický víkend pro dva

Už delší dobu přemýšlíte, jak příjemně strávit víkend s milovanou polovičkou, ale nemáte nejmenší tušení, za...
více…

Cestování s malým psem – cestovní tašku nebo přepravní box?

Plánujete dovolenou nebo víkend u přátel, a protože bez svého chlupáče neuděláte ani krok, budete ho brát sebou?...
více…

Jak poznat kvalitní spací pytel, který vás zahřeje i při nízkých teplotách?

Spací pytel je potřebným vybavením každého dobrodruha, který rád vyráží do přírody. Důležité je, aby spacák...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Dálniční známky v roce 2021 aneb jaké změny nás čekají?

Od nového roku už konečně nebude potřeba vylepovat na přední sklo aut papírové dálniční známky, po letech...
více…

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…