Mešita Jumeirah v Dubaji

Mešita Jumeirah leží ve stejnojmenné čtvrti, která se v devadesátých letech stala luxusní oblastí, ve které bydlí především bohatší vrstva obyvatelstva Dubaje. Nachází se přímo na Jumeirah Beach na jedné z nejznámějších dunajských pláží.

Mešita Jumeirah v Dubaji

Mešita byla postavena v roce 1978 v tradičním islámském stylu. Je postavena z kamene a nejkrásnější je v noci, kdy je osvícen její minaret. Z ochozu minaretů mešit zve hlas muezzinů muslimy k modlitbám. Dnes už jsou svoláváni pomocí amplionů. Je to jedna ze dvou mešit, do které mají povolen vstup i nevěřící. Napomáhá tomu Centrum pro kulturní porozumění, které prohlídky pořádá a má sídlo přímo v mešitě. Mešita Jumeirah leží na křižovatce ulic Al Jumeirah Road a 17b Street a dopraví Vás k ní autobusy č. 8,88, X28, C10. Prohlídku s programem, kterým je přednáška o islámu a historii islámu si nemusíte rezervovat předem. Stačí, když se před mešitu dostavíte 15 minut před desátou hodinou. Otevírací dny jsou úterý, čtvrtek, sobota a neděle. Pozor letní provoz je omezen pouze na čtvrtek. Cena vstupného je 10 dirhamů, prohlídka mešity trvá cca 75 minut. Pokud se rozhodnete mešitu navštívit, dojděte řádně zahalení, což pro muže znamená dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv. U žen to je trochu horší ty musí být zahaleny od hlavy až k patě včetně pokrývky hlavy. Přímo v mešitě si ale můžete tradiční roucho i vypůjčit. Boty samozřejmě zůstávají před mešitou. V době prohlídky se v mešitě nekoná bohoslužba, na kterou by nevěřící stejně nesměli.

Na mapě: Mešita Jumeirah 25°14'2.4756"N, 55°15'55.9728"E
Při vstupu do mešity Vás čeká první překvapení. Podle turistických průvodců nesmíte vůbec mluvit se zahalenou ženou. Tady Vás čekají dokonce dvě zahalené ženy. Jedna vybírá vstupné a domlouváte se s ní co dál a druhá zahalená žena vydává nevěřícím ženám šátek na zakrytí vlasů. Pro návštěvníky mešity jsou sice připraveny židle v několika řadách, ale průvodkyně mají raději, když si sednete na zem k ní. Potom začíná samotná přednáška, kde se dozvíte o historii mešity a islámu. Dozvíte se, jaká má islám pravidla a čemu muslimové věří. Při výkladu ukazuje průvodkyně velké fotografie míst, o kterých mluví. Popíše Vám i typický život v muslimské rodině. Ukáže Vám jaká je možnost zahalování a jaké existují burky a dozvíte se mnoho jiných zajímavosti. Pokud Vám průvodkyně dovolí si je vyfotografovat, tak ale nesmíte tuto fotografii nikde uveřejnit. Na závěr prohlídky je volný prostor pro diskuzi a otázky. Ženy, které vás provázejí Vám i mohou dovolit v mešitě fotografovat což je druhé překvapení. Celý program v mešitě je zábavný a hlavně poučný, dozvíte se co o islámu ani nevíte. Mešita Jumeirah je asi jediná místnost v Dubaji, která není klimatizována.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zoo v Dubaji

Dubajská Zoo se může pyšnit titulem „nejstarší Zoo“ na celém Arabském poloostrově. Svůj provoz zahájila již...
více…

Podvodní hotel Water Discus v Dubaji

Hotel Water Discus se skládá ze dvou disků a to jeden najdete pod vodou a jeden nad vodou. Tato kombinace umožní...
více…

Plavání s delfíny v Dubaji – vodní park Atlantis

Pokud Vás tito úžasní tvorové zajímají, můžete si objednat dva druhy setkání s delfíny. Můžete se s nimi...
více…

Golfové hřiště v Creek parku – Dubai Creek Golf a Yacht club

Hřiště s Parem 71 je velmi dlouhou a nezapomenutelnou cestou. Od prvního odpaliště až k osmnáctému Greenu je to 6...
více…

Umělé souostroví mapy světa The World

The World je umělé vybudované souostroví, které má tvar mapy světa. Budování The World stálo cca 250 miliard...
více…

Hotel Atlantis The Palm v Dubaji

Hotel Atlantis The Palm leží na umělém ostrově ve tvaru palmy v Palm Jumeirah. Hotel se nachází zhruba 30 minut od...
více…

Vodní aquapark Aquaventure Atlantis v Dubaji

Atlantis je vodní park, který leží na palmovém ostrově Jumeirah poblíž hotelu Atlantis.  Mnoho atrakcí v parku...
více…

Palmové ostrovy - Palm Jumeirah

Ostrov Palm Jumeirah je jedním ze tří palmových ostrovů /Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a Palm Deira/. Ostrovy byly...
více…

Nové parky v Dubaji

Ittihad Park leží na ploše cca 10 akrů. Tento park naleznete v Palm Jumeirah Dubai a je lemovaný 3.2 km běžeckou...
více…

Vodní taxi Abra v Dubaji

Dubajský záliv, zvaný také Al Chor, je zhruba 11km dlouhý a dopravu přes něj zajišťují stylové vodní taxi -...
více…