Jste těhotná a chcete cestovat?! Tím spíš nezapomeňte na cestovní pojištění!

Pokud jsme těhotné, bylo by zodpovědné pořídit si před vycestováním nějaké cestovní pojištění, nejlépe takové, které by pokrylo případné komplikace v těhotenství, resp. se i připojistit.

 

V příručkách se však většinou opomíjí fakt, že pro pojišťující subjekty již vaše pojištění celkem samozřejmostí není a radost z očekávaného potomka s vámi sdílejí po svém. V podobě různých omezení a výluk z pojištění spojených s těhotenstvím a porodem.

 

Komerční pojištění zdravotních nákladů

Politika pojišťoven je jasná: nemohou si dovolit přeplácet léčebné výlohy každé ženě, která si myslí o české zdravotní péči své, a tak si počká na první kontrakce na lavičce před vyhlášenou vídeňskou nemocnicí. Proto si každá pojišťovna určuje termín, od kterého odmítne proplatit náklady na ošetření zdravotních komplikací v těhotenství, včetně porodu.

 

Zpravidla je mezníkem 26. týden těhotenství, ale závisí to na konkrétní pojišťovně, jak má nastaveny pojistné podmínky cestovního pojištění. Pokud tedy chcete podniknout ještě nějaký ten výlet (koupit dupačky ve výprodeji apod.), věnujte chvíli čas na zamyšlení, zda se na vás, vzhledem k vašemu stádiu těhotenství, vztahuje cestovní pojištění v plném rozsahu.

 

Jinak řečeno, po 26. týdnu si v zahraničí můžete zlomit nohu, ale porod si nechte na doma. Pro srovnání jsem vybrala tři pojišťovny, jejichž pojistné podmínky byly nejsnadněji dostupné na webu:

 

Evropský průkaz zdravotního pojištění

Nehledě na cestovní pojištění může být v rámci zemí eurozóny (a také v Norsku, Lichtenštejnsku, Švýcarsku a na Islandu, které jsou součástí Evropského hospodářského prostoru) řešením Evropský průkaz zdravotního pojištění, na základě kterého má každý pojištěnec právo na potřebnou zdravotní péči, a to ve stejném rozsahu a podle stejných kritérií jako domácí občan.

 

Samozřejmě, pohybujeme se na úrovni veřejného zdravotnictví, tento průkaz se nedá použít u soukromých lékařů. Potřebná zdravotní péče je taková, kterou vyžaduje aktuální zdravotní stav pacienta a nelze její poskytnutí odložit do návratu pojištěnce domů (neodkladná zdravotní péče).

 

Ačkoliv je průkaz určen pro krátkodobé cesty, včetně dovolených, služební cesty, brigády, stáže, studijního pobytu apod., kryje na rozdíl od komerčního cestovního pojištění ošetření i chronických a předem známých chorob. Ne že by těhotenství byla chronická a předem známá nemoc, ale můžeme s tímto průkazem uspět bez omezení na týden těhotenství, dokonce i v případě porodu.

 

Ošetření, které nesnese odklad, znamená:

Náhlý, čili ne plánovaný porod v zahraničí nebo náhle komplikace těhotenství se považují za neodkladnou zdravotní péči. Ta by byla v takovém případě hrazena zdravotní pojišťovnou, v níž je žena pojištěna. Avšak v takovém rozsahu, v jakém je hrazena v konkrétním státě ze systému veřejného zdravotního pojištění.

 

Průkaz totiž pokrývá pouze úkony, které jsou v tom kterém státě hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Pokud si domácí pojištěnci musí za poskytování zdravotní péče připlácet i ve veřejném systému, tuto tzv. spoluúčast musí zaplatit i náš občan.

 

Výše úhrady zdravotní pojišťovny při neodkladné zdravotní péče, a tedy i při náhlém porodu, je závislá na legislativě a příslušných normách dané země. Evropský průkaz zdravotního pojištění se v žádném případě nevztahuje na situaci, kdy záměrně vycestujete do zahraničí s cílem získat zdravotní péči.

 

Pokud se žena dobrovolně rozhodne rodit v zahraničí, platí si porod sama.

 

Musíme také na téma Evropský průkaz zdravotního pojištění dodat, že nekryje úhradu nákladů za převoz pacienta k nám a také v případě úmrtí neslouží na úhradu nákladů za převoz tělesných ostatků. Neváže se na něj ani poskytování asistenčních služeb. Proto se doporučuje kombinovat ho s komerčním cestovním pojištěním.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus