Poznávací turistika plně uspokojí i nároky náročných cestovatelů

Jeden z nejrozšířenějších druhů turistiky je poznávací turistika, tedy aktivní poznávací turistika. Pro mnohé je to právě ten druh turismu, který vyznávají a naplno je uspokojuje. Proč?

turistika, poznávací turistika, aktivní dovolená

Doma to už znám, jedu ven

Poznávací turistika zda chcete nebo ne, musí být určitým způsobem aktivní. Vy sami se vydáváte za poznáváním. Objevovat je co i doma, ale většinou bude cestovetele lákat zahraničí, již méně dostupné, i když občas můžeme polemizovat o tom, co je vlastně více dostupné, vzdáleností či finančně. Poznávat se dá i během pasivní dovolené. Dovolují nám to fakultativní výlety. 

Skutečná aktivní turistika

Skutečná aktivní turistika, to není jen spolehnutí se na jeden výlet během dovolené. To je celá dovolená na nohou, na túrách, šlapání do kopců, nebo půjčení si džípu, velbloudy a vydání se třeba do pusté Sahary. Je to i turistika do Afriky, kam se vydáváte s novinářem jako pomocníkem s náměty na články. Je to například i hon za místy, kde se to dá pořádně užít. Výstup na horu, dosažení nejvyššího vrcholu v dané zemi, nebo jen na kole zdolání nějakého úseku, na který si například jiní netroufají. Frajeřina? Co by ne. Ale aktivní frajeřina. Člověk pak nemůže litovat, že nic nezažil, neviděl a že se vyhnul zážitkům. Poznávací turistikou je i výlet, kde největší starost bude mít průvodce, a vy menší starost, snažit se odnést si něco z výkladu a pak si z fotek pamatovat, co to vlastně za budovu je a kdo ji dal postavit. Poznávací zájezdy jsou oblíbené u našich turistů zejména do Egypta za poznáním starých civilizaci, do Paříže, do Krakowa, mnozí takto navštíví i Budapešť, Paříž...Domů přichází snad každý o něco chytřejší, a to je také účel takové turistiky.

Sto lidí, sto chutí

Pojem aktivní turistika si každý vysvětlí různé. Pro někoho je dostatečně aktivní, pokud sedí v autobuse a ve sluchátkách mu průvodce vysvětlí, že někde tam v dálce je věž, kterou dal postavit ten a ten a právě procházíte po náměstí, které dal vydláždit zase onen. Jiní potřebují pohyb. Jeden příklad za všechny, kdy se nesetkají stejné názory na jednu věc, prohlídku ostrova. Zatímco celý autobus nadšených turistů si prohlíží skalnaté výtvory, nejmenovaný manželský pár vše častuje nadávkami, uráží průvodce a dožaduje se cesty do hotelu, protože netušili, že budou muset z autobusu vystupovat, a že to nebude jen hodina. Poznat ostrov za hodinu a z autobusu? Zvláštní představa!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v...
více…

Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Kempingové vybavení - grily

Chystáte se strávit víkend nebo rovnou delší dovolenou v kempu? Tak to si s sebou nezapomeňte přibalit gril a grilovací...
více…

Elektronika pro outdoorové aktivity

Elektronika v outdoorové výbavě na horské výšlapy a pobyty mimo civilizaci není pouze symbol toho, že jste jejími...
více…

Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a...
více…

Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné...
více…

Stany, stanové a plážové přístřešky

Nocování v kempu, ve volné přírodě nebo na vyhřáté mořské pláži s sebou přináší postavení malého mobilního...
více…

Lahve, termosky a termohrnky

Ať už plánujete náročný vysokohorský výstup nebo jen krátkou procházku po úpatí hor, vždy je třeba dodržovat...
více…

Vaření na cestách - nádobí

Vařit si v kempu nebo na vyhrazených a povolených místech ve volné přírodě, to není jen nutnost. To je i silný...
více…