Princip explozivních opakování

Princip explozivních opakování je označován také jako superrychlé opakování. Pod takovým názvem je znám především mezi návštěvníky posiloven. Je ho možné uplatnit zejména v objemovém tréninku.

Většina lidí provádí pozitivní a negativní část opakování plynule a pomalu. Není velký rozdíl v rychlosti klesání činky a jejího aktivního vytěsnění. Od běžného zvedání železa je způsob výbušného provádění opakování pro sval tak odlišný, že najde uplatnění i ve snaze o překonání stagnace.

Asi největší skupinou, kde se využívá cíleně, jsou úpolové sporty, kam patří např.. box, karate nebo judo. Dále se využívá v atletice a všude tam, kde není prvořadá jen maximální síla. V mnoha sportech totiž na maximální sílu není čas. Rozhoduje výkon, který sportovec dokáže vyvinout za co nejkratší čas.

V tlaku na lavičce by maximální síla představovala provést jedno opakování s maximální hmotností závaží. Takový pohyb však bude velmi pomalý a nebude mít výbušný charakter. Největšího výkonu se podaří dosáhnout přibližně se 60% z hmotnostního maxima.

Příklad: Pokud vzepřu v tlaku na lavičce maximálně 100 kg (1 opakování), postačí pro rozvoj explosivní síly naložit na činku 60 kg. Pohyb však musí být maximálně výbušný - explozivní.

Skutečně maximální rozvoj výbušnosti je možné dosáhnout jen asi při 1-3 opakováních s 60%. Při dalších opakováních výbušnost sice stále bude, ale výkon výrazně poklesne.

1-3 opakování jsou relativně málo a využívají se v tréninku např. vrhačů, kde je cílem jednorázový maximální výbušný výkon.

V posilovacím tréninku je možné využít optimálních 6-8 opakování při 75% z maxima.
6-8 opakování je ideální počet pro rozvoj svalového objemu. Zároveň sval ještě není úplně unavený a umožňuje výbušnou formu provedení cviku.

Princip explozivních opakování není vhodný pro nováčky. Základem by měla být opravdu dobře zvládnutá technika cviků.

Pokud se výbušná opakování využívají pro objemový trénink, má explozivní charakter pouze aktivní část opakování - co nejkratší pozitivní fáze. Záporná část je pomalá.
Při úpolových sportech se často využívá rychlé provedení celého opakování.

Při mnoha sportech je důležitá výbušná síla + vytrvalost. V takovém tréninku může být na činky naloženo pouze 30-40% z maxima a cvičí se více opakování.

Sportovec by měl vždy vědět, proč využívá explozivní provedení cviku a podle svého sportu si princip umět přizpůsobit.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články