Sedm nejkrásnějších památek Evropy

Sedm divů světa - pod tímto pojmem znali ve starověku díla, která vynikala technickou a uměleckou dokonalostí. Takovými vlastnostmi se mohou pochlubit i mnohé evropské stavby. Každou z nich se rozhodně vyplatí navštívit osobně.

Evropa, památky, historie

Eiffelova věž - Paříž

Kdo by to byl řekl, že Eiffelovu věž považovali kdysi Pařížané za poskvrnění svého města. V roce 1889, kdy ji při příležitosti stého výročí Francouzské revoluce uvedli do provozu na Světové výstavě, se však skutečně s velkým nadšením domácích nesetkala. Nejvyšší stavba v Paříži přitom v době vzniku představovala vrchol technické dokonalosti. Nakonec se 324 metrů vysoká a 10 tisíc tun vážící věž i přes nevoli domácích stala oblíbenou atrakcí hlavního města. Dosud ji navštívilo více než 243 milionů turistů a každý rok se k nim přidává dalších 7 milionů. Vyšším počtem návštěvníků se nemůže pochlubit žádná jiná památka na světě. O jejich dokonalé zážitky se stará až 500 zaměstnanců. Věž prošla hlavní rekonstrukcí v roce 1986 a každých sedm let je přemalovávána.

Sagrada Familia, Barcelona

Kostel La Sagrada Família je nejznámější rozestavěnou budovou na světě. Její výstavba začala 19. března 1882, dokončení se plánuje na rok 2026. Tehdy svět připomene sté výročí smrti jejího autora - katalánského architekta Antonia Gaudího, který na projektu pracoval posledních 15 let svého života. Stal se nejen architektem a vedoucím pracovníkem, ale sám také sháněl finance. V roce 1926 Gaudího při přecházení ulice nedaleko své stavby zachytila ​​tramvaj a o tři dny později v nemocnici zemřel. Pohřbili ho v chrámu, který se stal jeho životním dílem. Ten se nachází v centru města a v průběhu let se stal dominantou Barcelony a nejnavštěvovanější turistickou atrakcí celého Španělska. Miliony turistů se ročně přijdou kochat krásami této baziliky a další ji studují z architektonického a náboženského hlediska.

Tower Bridge

Zvedací most Tower Bridge byl ve výstavbě v letech 1886 až 1894 a dnes je symbolem hlavního města Velké Británie. Nachází se v blízkosti významné památky Tower of London, podle níž dostal i své pojmenování. Prohlídka mostu zahrnuje výstavu v obou věžích, kde můžete mimo jiné vidět dobové fotografie či rukopisné dokumenty. Součástí prohlídky je i původní parní systém v nedaleké budově při jižním konci mostu. Pokud jste technický typ, objednejte si i speciální prohlídku, při které můžete vidět současný systém, který nahradil ten starý. Most se zvedá asi 500-krát ročně.

Koloseum, Řím

Dominanta hlavního města Itálie patří k největším dílům římské architektury a inženýrství. Na místě umělého jezera v zahradě Zlatého domu císaře Nerona ji dokončili v roce 80. Největší budova v Římské říši s výškou 48 metrů, obvodem přes půl kilometru a kapacitou 50 tisíc diváků sloužila jako amfiteátr na různé hry a zápasy. Nejznámější byly boje mezi gladiátory nebo lidí se zvířaty. Pod arénou se ukrýval systém podzemních chodeb se šachtami a výtahy pro divoká zvířata. V současnosti mohou turisté v důsledku působení zemětřesení či rozkrádání materiálu obdivovat jen asi 2/3 původní stavby.

Grand Place, Brusel

Grand place je jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Obklopené barokními a gotickými cechovními domy je ozdobou Bruselu a patří do světového dědictví UNESCO. Dominantou náměstí je gotická radnice z 15. století.Původně byla na tomto místě tržnice, kde obyvatelé a obchodníci prodávali a nakupovali jídlo. Dnes je Grand place stále plné lidí - během dne zde odpočívají turisté a školní výlety a v noci obsadí náměstí mládež sedící u sklenky.Místo je také po celý rok dějištěm mnoha koncertů a jiných kulturních akcí a během teplejších měsíců zde můžete navštívit květinový trh.

Most Dom Luis I., Porto

Dvoupatrový most Dům Luis I. spojuje historické centrum Porta s Vila Nova de Gaia - částí, kde se nacházejí sklady slavného portského vína. 3045 tun oceli slouží v dolní části autům a nahoru soupravám metru. Na obou podlažích mohou mostem projít i chodci, cyklisté či bruslaři. Most navrhl inženýr Teófilo Seyrig a dal mu úctyhodné rozměry - délku 395 metrů a šířku 8 metrů. Oblouk mostu je dokonce stále považován za jeden z největších na světě. Most Dům Luis I. slavnostně otevřeli v roce 1886 a od té doby je dominantou tohoto kouzelného portugalského města.

Akropole, Atény

Obujte si ty nejpohodlnější boty a vydejte se na posvátný kopec Akropoli v Aténách. Právě tam se nachází komplex starověkých budov z 5. století před Kristem, který hlavní město Řecka proslavil po celém světě. Mezi nimi vyniká především hlavní chrám Parthenón, symbol demokracie, řecké civilizace a ikona evropské kultury. Pro lepší pochopení historie navštivte i muzeum, které obsahuje více než 3000 artefaktů. Svou krásou však za ním velmi nezaostává ani menší chrám Erechteion.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Nová cedule v Chorvatsku, která pokutuje nedostatatečný oděv

V Chorvatsku plavky jen na pláži, za bikiny u památek je nově stanovena vysoká pokuta. To je opatření, které nabádá...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Ostrovy v Itálii, které patří mezi nejkrásnější

Italská holínka je obklopena stovkami krásných ostrovů, jejich počet je přibližně 450, z toho je mořem obklopených...
více…