Slackline

Slackline, tedy moderní provazochodectví, je nejen úžasný sport, ale také vítaná relaxace a zábava. Přestože nemá dlouhou historii, může se pochlubit velkým zájmem dospělých i malých dětí. Dnes to již není jen základní chození a balancování na “lajně” mezi stromy, ale slackline má hned několik disciplín a podle nich se vybírá i nutné vybavení.

sport, rovnováha, sportovní potřeby, slackline

Slackline, longline, trickline…

Názvy jednotlivých disciplín jsou odvozeny od toho, kde se slackline provozuje. Obecný název slackline (lowline) se dnes již používá pouze, pokud je lajna nízko nad zemí a popruhy nejsou delší než 40 metrů. Pokud mají popruhy více než 40 metrů, jedná se o longline. Další disciplínou je trickline nebo jibline, na kterém se dělají freestylové triky. Dále je tu waterline, kdy se chodí nad vodní plochou a další specifické disciplíny.  Ale královskou disciplínou mezi slacklinery je highline, kdy se chodí ve velkých výškách mezi budovami, skalními masívy, v korunách vzrostlých stromů apod. Na ten je již potřeba mít dva spojené popruhy (jeden je záložní tzv. “back-up), kotvící prvky a odsedku.

Slackline pro začátečníky i pokročilé

Slackline, to je set, který většinou obsahuje popruh 2,5 cm nebo 5 cm široký (5 cm je vhodný pro začátečníky, děti a pro trickline), ráčnu (napínací systém), dvě kotvící smyčky a obal. Samozřejmostí je, že všechny slackline sety musí projít přísnou certifikací, která zaručuje bezpečnost při používání. Vždy je třeba pozorně nastudovat, kam a pro koho je slackline set určen! Jiný popruh je pro začátečníky, jiný pro pokročilé a úplně jiný používají highlineři. 

Kolik stojí slackline

Slackline koupíte většinou již za cenu od tisíce korun, ale pokud chcete prestižní značku nebo set, na který nebudete potřebovat stromy, zaplatíte i kolem deseti tisíc korun. Ale vždy je třeba kvůli bezpečnosti koukat na to, aby měl slackline potřebnou certifikaci!

Ochrana stromů

Při používání slacklinových setů mezi stromy je třeba dbát na to, aby se stromy touto aktivitou nepoškodily. Napnout lajnu mezi stromy bez ochrany, to je vandalství! Proto výrobci slacklinových setů nabízejí sklacklinerům také ochranu stromů, která chrání nejen stromy, ale i vybavení na slackline. Koupit ji můžete již za cenu od dvou set korun, ale některé sety na slackline ji mají již v základním balení. Pokud se ale na koupi pouze chystáte, stačí jako improvizovaná ochrana i molitan nebo kousek koberce.

Značka slackline

Ověřené značky, které vyrábí kvalitní potřeby nejen pro slackline, ale i pro horolezce, jsou světově proslulá česká značka Singing Rock a aktuálně je největší výrobce slackline na světě je německá firma Gibbon. Na našem trhu je také úspěšná mladá česká firma Equilibrium Slacklines, která si sama navrhuje i vyrábí pouze potřeby pro slackline, které nejen prodává, ale sami zaměstnanci je hojně ke svým slacklinovým aktivitám používají.

Kde koupit slackline sety

Největší výběr certifikovaných setů na slackline najdete v ověřených internetových obchodech. Najdete zde slackline pro začátečníky i pokročilé, ale i dokonalé chrániče stromů. Neváhejte a potrénujte svoji rovnováhu a držení těla. A pokud ještě s nákupem váháte, můžete si slackline třeba jen půjčit na odpoledne do parku nebo k rybníku.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kotníkové trekové boty

Pořídit si vysoké trekové boty, to není pro aktivní turisty a turistky pouze módní záležitost, ale vyloženě...
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…

Termoprádlo pro muže

Termoprádlo byl ještě před pár desítkami let zcela neznámý pojem. A dnes? Bez termoprádla si neumí představit svůj...
více…

Kraťasy - na treky i do města

Krátké nebo tříčtvrteční, šortky, bermudy nebo kraťasy? Také jste si oblíbili jejich nošení a ukládáte je až s...
více…

Kalhoty na trek, volný čas a cestování

Trekingové kalhoty na běžné nošení jsou univerzální část oblečení, kterou milují muži i ženy po celém světě....
více…

Softshellové kalhoty

Běžné outdoorové aktivity přímo vybízí k tomu, aby se prováděly v pohodlném a dostatečně komfortním oblečení. A...
více…

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Vesty - péřové, proti větru a zateplené

Vrstvení oblečení je vynikající předpoklad k tomu, aby nám v chladu, vlhku a větru nebyla zima. Pokud si vyberete jako...
více…

Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale...
více…