Top nejkrásnějších hradů a zámků v České republice

Pro všechny milovníky fotografování máme výbornou zprávu! V památkových objektech spravovaných Národním památkovým ústavem byl zrušen zákaz fotografování. Pojďte se podívat, které hrady a zámky jsou podle internetového hlasování nejfotogeničtější.

hrady, zámky, Česká republika

1. Červená Lhota

Návštěvníci stránky Kudy z nudy zvolili za nejfotogeničtější hrad v Čechách zámek Červená Lhota na jihovýchodě země (asi 50 km od Českých Budějovic). Ostřílení výletníci doporučují doplnit prohlídku renesančního zámku plavbou na lodičce po rybníku. Na Červenou Lhotu je nejkrásnější pohled samozřejmě přes vodu. Kolem Zámeckého rybníka vede žlutá značka a pěkných míst na fotografování na ní najdete desítky.

2. Hluboká

Ještě blíže k Českým Budějovicím (jen asi 15 km) se nachází jeden z nejznámějších českých zámků Hluboká. Vybudovali ho koncem 15. století, později prošel barokní přestavbou a v 19. století získal podobu, kterou dnes obdivuje množství turistů. Ti si zámek fotografují zejména z nádherného anglického parku.

3. Karlštějn

Slavný středověký hrad Karlštejn z poloviny 14. století se ocitl v žebříčku na třetím místě. Vybudovali ho asi 30 kilometrů od Prahy jako reprezentační sídlo císaře Karla IV., Později zde byly uloženy královské poklady - sbírky svatých relikvií a korunovační klenoty. Skvostem je však i samotná stavba - její nádheru nejlepší zachytíte z louky jihovýchodně od hradu, sevřené mezi kopci Haknová a Plešivec.

4. Hrádek u Nechanic

"Mladý elegán s majestátem starce" patří k nejkrásnějším zámkem Čech. Postavili ho v polovině 19. století nedaleko Hradce Králové ve stylu anglické neogotiky, interiéry však zdobí neorenesanční prvky. Hrádek u Nechanic patří k nejromantičtějším místům v zemi, i proto se zde natáčelo několik filmů, seriálů a pohádek. Například oblíbený příběh Princ a Večernice.

5. Frýdlant

Dominantou městečka Frýdlant v severních Čechách je hradní komplex na mohutné čedičové skále nad řekou Smědá v Jizerských horách. Tvoří ho renesanční zámek a středověký hrad, jehož vznik spadá asi do první poloviny 13. století. Mohutná věž zvaná Indica zde však podle pověsti stála již v roce 1014. Komplex byl turistům zpřístupněn již v roce 1801, čímž se stal vůbec prvním hradním muzeem ve střední Evropě.

6. Jindřichův Hradec

Z8mek v Jindřichově Hradci ve východní části jižních Čech byl založen v 13. století na základech starého slovanského hradiště. Původně gotický hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek, který můžete obdivovat dodnes. Podle zkušených fotografů "ulovíte" nejlepší záběr z konce ulice Zárybničí u mostu, který odděluje rybník Malý Vajgar od Velkého Vajgar. Když nebude foukat vítr, architektura se bude pěkně zrcadlit na hladině.

7. Bečov nad Teplou

V městečku Bečov nad Teplou nedaleko Karlových Varů bývá více turistů než domácích obyvatel. Těch zde žije méně než tisícovka, ale mohou se pochlubit skutečně krásným domovem. Historické jádro jejich města je památkovou zónou a na vysoké skále se tyčí majestátní hrad z poloviny 18. století. V něm najdete i unikátní památku evropského významu - relikviář sv. Maura, který se věkem a hodnou blíží českým korunovačním klenotům.

8. Kačina

Zámek Kačina nedaleko Kutné Hory patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Vybudovali ho v letech 1806 až 1824 na jediné vyvýšenině v širokém okolí, zvané Kačina. Dnes je vyhledávaný nejen díky architektuře, ale i Chotkovské knihovně v levém křídle zámku, kde se původně nacházelo až 40 tisíc svazků naučné i krásné literatury ze 16. až 19. století. Zámek Kačina je zakomponován do rozsáhlého parku z konce 18. století, díky čemuž si zde manželský slib vyměňuje mnoho zamilovaných dvojic.

9. Konopiště

Svatební obřady se konají i na zámku v Konopišti, asi 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy. Vybudovali ho v 13. století jako gotický hrad, o 500 let později ho přestavěli na zámek v barokním slohu. Konopiště je známé především jako poslední a hlavní sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, dědice trůnu Rakousko-Uherska. Atentát na něj byl záminkou ke spuštění první světové války.

10. Kroměříž

Kroměříž vyhlásili v roce 1997 za nejkrásnější historické město České republiky a o rok později zapsali zdejší Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Dominantou moravského města je právě zámek, který byl sídlem olomouckých biskupů. Jeho současná podoba pochází z druhé poloviny 17. století a sněmovní sál patří k nejkrásnějším rokokových interiérům v České republice. Natáčel se zde i slavný film Amadeus v režii Miloše Formana.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Světoznámé památky, které mohou svým vzhledem vzbudit zklamání

Kdo by netoužil vidět na vlastní oči obraz Mony Lisy, světoznámou fontánu či sochu Malé mořské víly? Ale když...
více…

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…