Top nejkrásnějších hradů a zámků v České republice

Pro všechny milovníky fotografování máme výbornou zprávu! V památkových objektech spravovaných Národním památkovým ústavem byl zrušen zákaz fotografování. Pojďte se podívat, které hrady a zámky jsou podle internetového hlasování nejfotogeničtější.

hrady, zámky, Česká republika

1. Červená Lhota

Návštěvníci stránky Kudy z nudy zvolili za nejfotogeničtější hrad v Čechách zámek Červená Lhota na jihovýchodě země (asi 50 km od Českých Budějovic). Ostřílení výletníci doporučují doplnit prohlídku renesančního zámku plavbou na lodičce po rybníku. Na Červenou Lhotu je nejkrásnější pohled samozřejmě přes vodu. Kolem Zámeckého rybníka vede žlutá značka a pěkných míst na fotografování na ní najdete desítky.

2. Hluboká

Ještě blíže k Českým Budějovicím (jen asi 15 km) se nachází jeden z nejznámějších českých zámků Hluboká. Vybudovali ho koncem 15. století, později prošel barokní přestavbou a v 19. století získal podobu, kterou dnes obdivuje množství turistů. Ti si zámek fotografují zejména z nádherného anglického parku.

3. Karlštějn

Slavný středověký hrad Karlštejn z poloviny 14. století se ocitl v žebříčku na třetím místě. Vybudovali ho asi 30 kilometrů od Prahy jako reprezentační sídlo císaře Karla IV., Později zde byly uloženy královské poklady - sbírky svatých relikvií a korunovační klenoty. Skvostem je však i samotná stavba - její nádheru nejlepší zachytíte z louky jihovýchodně od hradu, sevřené mezi kopci Haknová a Plešivec.

4. Hrádek u Nechanic

"Mladý elegán s majestátem starce" patří k nejkrásnějším zámkem Čech. Postavili ho v polovině 19. století nedaleko Hradce Králové ve stylu anglické neogotiky, interiéry však zdobí neorenesanční prvky. Hrádek u Nechanic patří k nejromantičtějším místům v zemi, i proto se zde natáčelo několik filmů, seriálů a pohádek. Například oblíbený příběh Princ a Večernice.

5. Frýdlant

Dominantou městečka Frýdlant v severních Čechách je hradní komplex na mohutné čedičové skále nad řekou Smědá v Jizerských horách. Tvoří ho renesanční zámek a středověký hrad, jehož vznik spadá asi do první poloviny 13. století. Mohutná věž zvaná Indica zde však podle pověsti stála již v roce 1014. Komplex byl turistům zpřístupněn již v roce 1801, čímž se stal vůbec prvním hradním muzeem ve střední Evropě.

6. Jindřichův Hradec

Z8mek v Jindřichově Hradci ve východní části jižních Čech byl založen v 13. století na základech starého slovanského hradiště. Původně gotický hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek, který můžete obdivovat dodnes. Podle zkušených fotografů "ulovíte" nejlepší záběr z konce ulice Zárybničí u mostu, který odděluje rybník Malý Vajgar od Velkého Vajgar. Když nebude foukat vítr, architektura se bude pěkně zrcadlit na hladině.

7. Bečov nad Teplou

V městečku Bečov nad Teplou nedaleko Karlových Varů bývá více turistů než domácích obyvatel. Těch zde žije méně než tisícovka, ale mohou se pochlubit skutečně krásným domovem. Historické jádro jejich města je památkovou zónou a na vysoké skále se tyčí majestátní hrad z poloviny 18. století. V něm najdete i unikátní památku evropského významu - relikviář sv. Maura, který se věkem a hodnou blíží českým korunovačním klenotům.

8. Kačina

Zámek Kačina nedaleko Kutné Hory patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Vybudovali ho v letech 1806 až 1824 na jediné vyvýšenině v širokém okolí, zvané Kačina. Dnes je vyhledávaný nejen díky architektuře, ale i Chotkovské knihovně v levém křídle zámku, kde se původně nacházelo až 40 tisíc svazků naučné i krásné literatury ze 16. až 19. století. Zámek Kačina je zakomponován do rozsáhlého parku z konce 18. století, díky čemuž si zde manželský slib vyměňuje mnoho zamilovaných dvojic.

9. Konopiště

Svatební obřady se konají i na zámku v Konopišti, asi 40 kilometrů jihovýchodně od Prahy. Vybudovali ho v 13. století jako gotický hrad, o 500 let později ho přestavěli na zámek v barokním slohu. Konopiště je známé především jako poslední a hlavní sídlo rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d'Este, dědice trůnu Rakousko-Uherska. Atentát na něj byl záminkou ke spuštění první světové války.

10. Kroměříž

Kroměříž vyhlásili v roce 1997 za nejkrásnější historické město České republiky a o rok později zapsali zdejší Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Dominantou moravského města je právě zámek, který byl sídlem olomouckých biskupů. Jeho současná podoba pochází z druhé poloviny 17. století a sněmovní sál patří k nejkrásnějším rokokových interiérům v České republice. Natáčel se zde i slavný film Amadeus v režii Miloše Formana.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Angor Vat - chrámový komplex v Kambodži

V období od 9.-15. století n.l. byl Angor Vat hlavním sídlem khmerské říše a z těchto dob se tam zachovalo množství...
více…

Světoznámé památky, které mohou svým vzhledem vzbudit zklamání

Kdo by netoužil vidět na vlastní oči obraz Mony Lisy, světoznámou fontánu či sochu Malé mořské víly? Ale když...
více…

Ty nejpádnější důvody, proč nezanedbat cestovní pojištění

Cestovní pojištění je důležité, pokud chcete mít jistotu, že si budete moci dovolit lékařskou péči při cestě do...
více…

Tipy na romantický víkend pro dva

Už delší dobu přemýšlíte, jak příjemně strávit víkend s milovanou polovičkou, ale nemáte nejmenší tušení, za...
více…

Cestování s malým psem – cestovní tašku nebo přepravní box?

Plánujete dovolenou nebo víkend u přátel, a protože bez svého chlupáče neuděláte ani krok, budete ho brát sebou?...
více…

Jak poznat kvalitní spací pytel, který vás zahřeje i při nízkých teplotách?

Spací pytel je potřebným vybavením každého dobrodruha, který rád vyráží do přírody. Důležité je, aby spacák...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Dálniční známky v roce 2021 aneb jaké změny nás čekají?

Od nového roku už konečně nebude potřeba vylepovat na přední sklo aut papírové dálniční známky, po letech...
více…

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…