Cílem logiky je vnést řád do myšlení, zorientovat se v realitě, lépe ji uchopovat. Cílem sebeovládání je vnést pořádek do našeho jednání, získat jistou vládu nad sebou, umět si přikázat a nebýt jen tak vláčeni každým impulsem, který v nás vznikne a snaží se nás ovládnout.
Sebeovládání je tedy schopnost získat vládu a řízení nad sebou samým. Můžeme proto hovořit o sebeovládání jako o schopnosti "poručit si" něco udělat nebo neudělat. Neudělat znamená limitovat se, a to může mít i sociální rozměr. Lidé se mohou chovat vůči druhým sobecky či nevhodně (neslušně, asociálně), protože neumí limitovat své touhy. Sebeovládání se učíme již v dětství a je hlavním úkolem výchovy. V jejím rámci usměrňujeme, stanovujeme mu hranice. Souvisí to zároveň i s jistou morálkou a úspěchem: Učení se limitům vůči jiným - co můžeme a co už ne. Rovněž s výchovou a učením. Principy ovládání svého bytí si nejprve osvojujeme "tlakem" zvenčí, a pak přecházíme do úrovně sebeovládání. Získáváme nad sebou, nad svým chováním kontrolu. Významným prvkem při sebeovládání je schopnost myšlení, reflexe či chápání - to je základní předpoklad. Smysluplně ovládat sami sebe můžeme pouze při určité úrovni inteligence.
Sebeovládání zda síla vůle je dovednost. K základním principům, jak zvýšit naše sebeovládání a sílu vůle patří:
Vznosné a velkolepé novoroční předsevzetí působí destruktivně a oslababuje na sebeovládání. Lepší je stanovit si jeden plán v daném čase a soustředit se na něj jako na řadu, které nezvládnete a přestanete si věřit. Oslabuje to vaši vůli. Rozhodnout se přestat kouřit, pravidelně tvrdě cvičit plus další a další cíle jsou cestou k neúspěchu. Je třeba si plán i síly rozložit. Lehčeji přemůžeme jednoho soupeře než tři najednou. Pokud něco zvládneme, nepotřebujeme už pak tolik síly a vůle na jeho další udržování a můžeme přejít i na něco jiného.
Sebeovládání velmi významně podporuje a posiluje pravidelné fyzické cvičení. Ovládáním a rozkázaním svému tělu dokážeme poroučet i své psychice.
Jsou jako vlna: impuls k něčemu, co chceme překonat, funguje jako vlna. První nápor je silný - je třeba vyčkat alespoň 10 minut, nejít do toho hned. Pak buď ustane a my ho ustojíme nebo vydržíme alespoň těch 10 minut, než podlehneme pokušení. I to je něco.
Někdy se chceme velmi ovládnout, mít silnou. Často však selžeme. To může vést k sebeodporu či sebenenávisti. Je dobré být si vědom selhání, ale však důležité je i umět si odpustit, abychom se mohli postavit a znovu to zkusit.
Toto spojení znamená schopnost říct si ne teď. Je to odolávání okamžitým nutkáním. Pokud se teď dokážu ovládnout, můžu si později dovolit něco většího. Je to získaná schopnost zvládnout okamžité potřebě uspokojení aktuální touhy. Odpíráme si malé cíle a dosahujeme jiné, větší.
Sebeovládání je jako boj se sebou samým. Nebo něco jako tunning auta. Nemusí to nutně být, ale když to máme, tak je to docela fajn a vypadá to dobře.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu