Výživa, která obsahuje pět základních chutí, vede ke zdraví a štíhlé postavě

Tradiční čínská medicína, vnímá pacienta komplexně a pracuje s poznatky o proudění energie v těle v drahách označovaných jako meridiány. Zdravému člověku proudí tělem energie plynule. Pokud dojde k přerušení jejího toku, znamená to problém, který je třeba napravit. Velmi zjednodušeně řečeno, pokud je v těle něčeho nedostatek, přidá se to, pokud je naopak čehosi nadbytek, vznikne blokáda. Cílem je udržet v rovnováze síly jin a jang, při čemž pomáhá akupunktura, fytoterapie, terapie jídlem, harmonizující masážní technika tuina a cvičení tchai-ťi a čchi-gong

zdraví, Tradiční čínská medicína, hubnutí, stravování, koření

Strava v souladu s 5 elementy

Podle tradiční čínské medicíny si třeba vybírat potraviny na základě tělesné konstituce a aktuálního ročního období. Vyplatí se dodržovat základní princip výživy podle pěti elementů. Spočívá v kombinaci různých potravin v rámci jednoho pokrmu tak, aby obsahoval všech pět základních chutí - kyselou, sladkou, hořkou, pikantní a slanou. Léčit dokáže jen jídlo sestávající ze dvou nebo tří chuťových skupin, kde chybějící chutě doplní špetka koření nebo bylinek.

Kyselá drží tekutiny

K jídlům kyselé chuti patří například špalda, pšenice, kuřecí maso, kyselé ovoce a ovocné čaje, které zadržují v organismu tekutiny. Tuto schopnost potravy můžete využít při situacích s nadměrnou ztrátou tělesných tekutin, například v létě nebo při sportu. Konzumací "kyselých" jídel můžete předejít nadbytečným ztrátám tekutin.

Hořká osvěžuje

Mezi jídla hořké chuti se řadí například oregano, tymián, rozmarýn, káva, černý a zelený čaj, červené víno. Tyto naopak vyčerpávají tělesné tekutiny. Můžete si to všimnout při nadměrné konzumaci těchto poživatin, která se projeví suchou pletí, tvorbou vrásek, ale i poruchami spánku. Terapeuticky se používají "hořké osvěžující potraviny", kam patří například některé druhy listového salátu, červená řepa nebo čekanka.

Sladká ochlazuje

Zástupcem sladké chuti je většina obilovin - proso, oves, rýže -, ze zeleniny mrkev, zelí, fenykl, dýně, fazole a brambory. Tyto potraviny dodávají energii a podle TČM tvoří energii čchi. Nedejte se splést názvem, nepatří sem potraviny jako bílý či třtinový cukr. Ty jsou sice zařazeny mezi sladké, ale ochlazující potraviny, které naruší a oslabí meridián sleziny. Čím slabší je tento meridián, tím silnější je chuť na sladké. Bez úpravy jídelníčku je výsledkem obezita a diabetes druhého typu. Touhu dětí po sladkém lze omezit častějším podáváním prosa, kukuřice nebo jiné obilniny společně s ovocem, se sušenými plody a s oříšky, například jako kaši k snídani.

Pikantní zahřeje

Ostrou chuť zastupuje každý druh koření, které vyvolává zahřátí organismu, ale i alkohol. Patří sem i zázvor lékařský, který se využívá při následcích působení chladného počasí na organismus. Při prvních příznacích nachlazení si připravte čaj - zalijte polévkovou lžíci nastrouhaného čerstvého zázvoru dvěma šálky vody a vařte dvacet minut. Tím vyženete chlad z těla.

Slaná vyvažuje

Slanou chuť reprezentuje sůl v malém množství, řasy, mořské plody a ryby, pažitka, chaluhy.změkčuje, Slaná zohebňuje a způsobuje vytékání směrem dolů a směrem dovnitř. Je laxativní, rozpouští, změkčuje a uvolňuje tvrdou stolici v případech suchosti střev. Je-li užita v mírné dávce, tonizuje ledviny. Slané potraviny uvolní zatvrdliny, zmenší tuhnutí svalů nebo žláz.

Na závěr

Čínská medicína je hodně o prevenci, podchytit zdravotní problém dříve, než se projeví, je umění skutečných mistrů. Obecně to znamená jíst pravidelně, při jídle se věnovat jídlu, nekoukat na televizi, nečíst noviny a neřešit jiné záležitosti. Důkladně rozžvýkat každé sousto, během jídla a těsně po něm nepít. Jíst střídmě, ale pestře. Omezit sladké a mléčné výrobky z kravského mléka.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zhubněte dvě kila bez pocitu hladu a navždy

Shodit pár kil, to je pro někoho nadlidský úkol a jiní shazují desítky a znovu je rychle nabírají. Jak zabránit...
více…

Hubnutí s úsměvem, bez hladovění a s dobrým pocitem? Stravování ve francouzském stylu!

Chcete zhubnout a již při slově dieta máte husí kůži? Tak to je všechno špatně a nikdy nezhubnete! Přitom zhubnout...
více…

Hubnutí bez ztráty svalové hmoty? Využijte sílu sirtuinů!

Ztráta hmotnosti bývá pro většinu zdravých lidí příjemná. Ale když mizí svaly, moc hezká podívaná to není....
více…

Řapíkatý celer pomáhá při hubnutí, dně a vysokém krevním tlaku

Řapíkatý celer je u nás poměrně neznámá zelenina. Sice je to již poměrně dlouho, co se začal objevovat na pultech...
více…

Desatero letní cesty k vysněné štíhlé postavě

V létě se dá zhubnout snadněji. Pomoci ke štíhlé postavě může nejen zvýšený pohyb, ale také letní způsob...
více…

Květák jako náhrada rýže a bramborových lupínků

Snažíte se zhubnout? Tak k tomu vám může pomoci obyčejný květák. V létě a na podzim je snadno dostupný, levný a...
více…

Hubnutí pouze snižováním porcí jídla?

K hubnutí nepotřebujete nijak zvlášť složité diety, úplně postačí, když si vědomě a pomalu budete snižovat porce...
více…

Třídenní dieta, která odlehčí vašim játrům a zároveň i kilogramům

Dieta, to není jen drastické snižování důležitých živin za účelem hubnutí. Vhodná dieta dokáže pročistit a...
více…

Hubnutí za pomoci šperků

Pro hubnutí je důležitý pohyb a k němu adekvátní jídelníček. O tom není pochyb, ale ke štíhlé postavě může...
více…

Noční nájezdy na ledničku mají vliv nejen na váhu, ale roste i riziko vážných chorob

Noční nájezdy na ledničku, to není jen tuk na břiše a nevzhledná pneumatika kolem pasu. Noční jedení může dokonce...
více…