Zuby bělí nejen zubní pasta, ale i jahody

Prevence je nejlepší lék pro krásný úsměv. Ačkoli lékařské vymoženosti a profesionální bělení může vaše zuby posílit a rozjasnit, prevence je lepší a mnohem levnější metoda. K tomu, abyste předešli zubnímu kazu, přispívá správné čištění zubů, používání dentální nitě a v neposlední řadě také správná strava.

jahody, zuby, bělení zubů

Jídlem ke zdravému úsměvu

Nesmíme zapomenout na správné stravování, které je základem nejen u zdravé životosprávy, ale i pro dosažení krásného a zdravého úsměvu. Přinášíme vám jídla, které jsou nejvíce škodlivá nebo naopak nejvíce prospěšná pro vaše zuby. Věděli jste například, že potraviny, jako jsou cukrovinky, které nemají nejlepší účinek na zuby, jsou obecně neškodné a mohou se konzumovat s mírou?

Citrusové ovoce

Citrusové plody, džusy a ostatní ovoce, které jsou zdrojem vitamínu C jsou pro váš organismus prospěšné, ale ne pro vaše zuby. Grapefruit a citronová šťáva jsou velmi kyselé a mohou vám zničit zubní sklovinu časem. Doporučuje se více pít pomerančovou šťávu, ale samozřejmě si pak nezapomeňte umýt zuby a použít dentální nit.

Cukrovinky

Bonbony, která jsou tzv "žvýkací" se rychleji rozplynou ve vašich ústech, ale tvrdé bonbony zůstávají déle, což dává prostor škodlivým bakteriím na tvorbu zubního kazu. Pokud by vás ani toto neodradilo od jejich konzumace, vězte, že většina bonbonů obsahuje i kyselinu citrónovou. Pokud si nedáváte pozor při jejich konzumaci, může se vám stát i menší úraz v podobě zlomeného zubu.

Kyselé okurky

Kyselina, která se používá na zavařování okurek, ta která jim přidává tu autentickou chuť a kvůli které je má mnoho lidí v oblibě. Tatáž "chutná" kyselina je ale také nástrahou na zubní sklovinu. Pokud si je dáte občas, je to v pořádku, ale denní dávka určité nepotěší vaše zuby.

Perlivé nápoje

Je známo, že mnoho cukru škodí nejen zubům, ale obecně i zdraví. Kyseliny, které obsahují sycené nealkoholické nápoje jsou však horší než cukr. I kola, která je prezentována jako "bez cukru" obsahuje kyselinu citronovou a kyselinu fosforečnou, která kazí zubní sklovinu ve velké míře. Pokud si neumíte představit život bez perlivých nápojů, pijte je během jídla raději než jen tak během dne proti žízni. Jídlo napomáhá k neutralizaci kyseliny.

Sportovní nápoje

Pokud dostanete chuť na ochucený nápoj, sáhněte po sportovním nebo energetickém nápoji. Jsou lepší alternativou než Coca-Cola nebo Fanta. Nemyslíme ale na Red Bull, který je rovněž škodlivý jako zmíněné drinky.

Víno

Nepsané pravidlo říká, že vše co vylijete na bílý ubrus a ponechá to viditelnou skvrnu, je škodlivé i pro vaše zuby. To znamená, že červené víno je špatná volba, protože obsahuje látky, které obarví vaši zubní sklovinu. I bílé víno obsahuje kyselinu, která by neměla přijít do kontaktu s vašimi zuby, ale přece je o něco lepší volbou než to červené.

Káva

Znáte ty kávové skvrny, které se nedají smýt z vašeho oblíbeného hrnku? Přesně tak to vypadá i na vašich zubech. Káva způsobuje povlak, který se těžko dostává dolů i po umytí zubů. Pokud vypijete denně více kávy připravte se na to, že vaše zuby budou více náchylné na bakterie a budou mít lepkavý povrch.

Čaj

Čaj se může zdát pro většinu lidí také škodlivý jako káva. Studie však ukázaly, že například takový černý čaj ponechává mnohem silnější a dlouhodobější skvrny na vašich zubech než káva. Stejně jako v případě červeného vína, i černý čaj obsahuje látku, která pomáhá k zabarvení zubní skloviny. Zkuste proto pít raději zelený nebo bílý čaj, který je pro zuby méně škodlivý.

Jak pomoci poškozeným zubům?

Teď, když už víte, které potraviny nebo nápoje mají škodlivé účinky na vaše zuby, zaměřme se na jídla, které jsou neškodná, nebo přímo pomáhají poškozeným zubům. Většinou jídla, která jsou doporučená i během diety nejsou prospěšná jen na vaši postavu ale i na vaše zuby. Mezi ně patří zejména zelenina.

Žvýkačky bez cukru

Žvýkačky bez cukru nejenže čistí vaše zuby, ale i stimulují produkci slin. Sliny přirozenou cestou čistí zuby od škodlivých kyselin. Mnoho žvýkaček je ochucených březovým cukrem, který je noční můrou pro bakterie zubního kazu.

Voda

Voda stejně jako sliny pomáhají při čištění zubů. Také obsahuje fluorid, minerál, který chrání před zubním kazem a nachází se také v zubní pastě a v některých ústních vodách.

Mléčné výrobky

Mléko a další mléčné výrobky jsou zdrojem vápníku, který je prospěšný pro zuby. Vápník je klíčovou složkou v minerálu, který se nazývá hydroxyapatit a posiluje zubní sklovinu, stejně jako kosti. Mléčné výrobky, zejména sýry, obsahují druh proteinu, který pomáhá při boji o zdravou zubní sklovinu.

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Listová zelenina a další potraviny s vysokým obsahem vlákniny podporují dobré trávení a zdravou hladinu cholesterolu, a také dělají zázraky s vašimi zuby, většinou proto, že je musíte řádně rozžvýkat. Pokud sníte mísu špenátu nebo fazolí, uděláte tím velkou službu vaším zubům. Je to pro ně jako kompletní umytí auta. Přežvykování také podporuje tvorbu slin.

Jahody

Tato letní pochoutka obsahuje kyselinu jablečnou, která je přírodním zdrojem na bělení zubů. Přinášíme vám návod, jak si připravit domácí bělící pastu: Rozmixujte jahody, přidejte jedlou sodu a naneste to na vaše zuby. Umyjte je klasicky zubním kartáčkem a namísto pasty budete mít přírodní "čistící prostředek". Po pěti minutách budete mít bělejší úsměv.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ovoce a koření, která vyvolávají hlad

Změna jídelníčku kvůli redukční dietě? Aha, tak to chce hodně zeleniny, ovoce a koření. Omyl! I mezi zeleninou,...
více…

Jak upéct chléb v domácí pekárně tak, aby byl dokonalý?

Domácí chutný chleba a chleba z domácí pekárny? Proč to není vždy totéž? Možná proto, protože se s domácí...
více…

Hygiena v kuchyni předchází nebezpečným zdravotním komplikacím z jídla

Dodržování správné hygieny, to je základ úspěšného vaření. Ale i přestože kuchařka není žádná šmudla,...
více…

Dejte potraviny správně do páru a podpoříte tak jejich účinnost

Dva jsou vždy lépe než jeden. A je tomu tak i ve výživě. Jen je třeba přidat do páru tu správnou polovinu....
více…

Jsou české výrobky opravdu české?

Pryč jsou doby, kdy jsme v regálech obchodů s nadšení nakupovali německé margaríny a další nepříliš zdravé...
více…

Potraviny z velkých obchodních řetězců mají akční ceny, ale...

Většina českých konzumentů vůbec nečte etikety a nezajímá je ani o to, co právě nakupují. Navíc výrobci sází...
více…

Zubní implantát je v současnosti nejlepší náhrada chybějích zubů

Zuby jsou nejen estetickou záležitostí, ale především je nutně potřebujeme k tomu, abychom si jimi ukousali a...
více…

Jíme plísně a často o tom ani nevíme!

Konzumujete často plísně? Hloupá otázka, že? Ale když plísně na potravině nevidíte, neznamená to, že tam nejsou....
více…

Hubnutí a udržování váhy pomáhá svědomitý výběr potravin

Pokud se snažíte zhubnout, to co budete jíst, musíte dobře „zvážit“. Jednou z podstatných věcí je glykemický...
více…

Přírodní dezinfekce ran, ochrana zubů a podpora trávení? To vše umí naše sliny!

Vše v našem těle je jedinečné, úžasné a k něčemu potřebné. Stejně tak je to i se slinami. U zubního lékaře je...
více…