Severní Dalmácie

Oblast Severní Dalmácie se rozkládá mezi Karlobag a mysem Zečevo. Lze ji rozdělit na dva celky, které se od sebe značně liší přírodními podmínkami a následně i možnostmi využití v cestovním ruchu. Severní část lze charakterizovat jako téměř liduprázdnou skalnatou pustinu, kterou tvoří úzký pás pobřeží mezi mořem a prudkými srázy Velebitu. Tudy vede známá magistrála s nesčetnými serpentinami.

Dnes je však již dostupnost této lokality vyřešena dálnicí Záhřeb-Split. Přívětivější část Severní Dalmácie začíná letoviskem Starigrad-Paklenica, kde už hory pozvolna ustupují směrem do vnitrozemí. Většina zdejších rekreačních míst jsou spíše menší letoviska, která jsou však velmi oblíbená pro svůj klid a atmosféru rybářských osad. Výjimkou potvrzující pravidlo jsou frekventovanější centra jako Biograd na Moru, Vodice nebo Primošten.

Klimatické podmínky

Převládá příjemné středozemní klima s velkým počtem slunečných dnů a suchými, horkými léty. Během letních měsíců se průměrná teplota vzduchu pohybuje v rozmezí 26-28 ° C, teplota moře 24-25 ° C.

Pláže

Severní Dalmácie láká své návštěvníky svým čistým mořem a pěknými oblázkovými plážemi, kontrastujícími s mohutnou hradbou hor, která jako kdyby se zvedala přímo z moře. Pláže, které jsou většinou menší a ukryté mezi skalami, lemují bujné borové lesy a háje, které poskytují celodenní stín. Pokud toužíte po rušnějších místech, navštivte například 4 km dlouhou pláž u města Vodice. Je velmi populární mezi mladými lidmi, kteří oceňují její rozmanitost a možnosti zábavy. Pláž Zaton u Zadaru, která patří mezi ty nejbezpečnější a nejlépe vybavené, zase ocení zejména rodiny s dětmi. I Severní Dalmácie má své ostrovy jako Dugi Otok, Ugljan či Murter, na kterých najdete i písečné pláže, z nichž mnohé jsou vyhrazeny pro vyznavače nudismu.

Aktivní odpočinek

Jsou to i dobré podmínky pro vodní sporty, kterými si tato letoviska vydobyli své místo. Na své si zde přijdou zejména milovníci jachtingu, kterým je k dispozici několik jachtařských přístavů s bohatou nabídkou služeb. Největším a nejznámějším z nich je Marina Dalmacija nebo některé přístavy v Zadaru. V Šibeniku se pravidelně koná mezinárodní závod ve windsurfingu. Pro rekreační účely najdete pod ochranným krytem piniových borovic i dostatek sportovišť a hřišť. Okolní hory a jejich kaňony zase lákají odvážné horolezce.

Fakultativní výlety

Severní Dalmácie je bohatá na kulturní historické památky první třídy. Soustřeďují se zejména Šibeniku, který je se svou katedrálou na seznamu památek UNESCO a v Zadaru, kde můžete obdivovat mnohé románské památky. Zajímavé je i městečko Nin s nejmenší katedrálou na světě. Když k tomu přidáte národní parky Paklenica, Krka nebo více na severu unikátní Plitvická jezera, nebudete najednou vědět, kam se dříve vydat.

Zábava a noční život

Noční život ve větších střediscích se nijak neliší od toho, co můžete očekávat. Bary, restaurace, diskotéky zde nemohou chybět. Některá místa jsou však vyhledávány právě pro svou komornost a klid. Mezi nejznámější události v těchto končinách patří Mezinárodní dětský festival v Šibeniku, který se koná na přelomu června a července. Zadar je zase každoročně hostitelem divadelního festivalu Zadarsko kazališno ljeto.

 

comments powered by Disqus