Záhřeb (Zagreb)

Záhřeb (Zagreb) je hlavní a největší město Chorvatska, ale i ekonomické, průmyslové a administrativní centrum. Leží jižně od pohoří Medvednica, na řece Save. První písemná zmínka pochází z roku 1094, kdy toto místo osídlovali Kaptoli a Gradec.

V 16. století se jejich osady spojily do jedné a vytvořili jedno město - Záhřeb. Velmi ho poznamenalo období strávené pod nadvládou Vídně a Budapešti. Je to fascinující město, protože v sobě spojuje to nejlepší ze západní a východní Evropy.

Doprava a ubytování

Záhřebské letiště Pleso - ZAG se nachází 17 km od centra města. Je to jedno z hlavních letišť Chorvatska a nabízí domácí i zahraniční lety. Záhřeb má dobré železniční spojení s ostatními chorvatskými městy jako Rijeka, Osijek nebo Split, ale také s evropskými metropolemi Lublaní, Benátkami, Budapeští, Mnichovem, Vídní a Bělehradem.

Město se vyznačuje dobrou sítí autobusů a tramvají. Metro v Záhřebu nenajdete. Centrum města je vhodné i na procházku pěšky. Řízení v Záhřebu může být pro někoho stresující, protože dopravní značky jsou velmi malé.

Kam do města

Centrum města se dělí na dvě části. Gonji Grad se vyznačuje historickými budovami a kostely, restauracemi, butiky a sochami. Donji Grad zase muzei, parky, historickou architekturou a obchody. Výchozím bodem Záhřebu je Trg Josipa Jelačiće. Pojmenován je podle vůdce neúspěšného chorvatského povstání proti uherské nadvládě. Od roku 1866 stála na náměstí i jeho socha, ale Tito ji dal v roce 1947 odstranit.

Katedrála Nanebevstoupení blahoslavené Panny Marie byla postavena v románském stylu. Zničena byla v roce 1241 a zrekonstruována byla podle vzoru kostela Svatého Urbana ve Francii. Jejím charakteristickým znakem je dvojitá špička věže. Náměstí Markov Trg pochází z 19. století. Sídlí zde neoklasický parlament - Sabor, nádvoří Banski Dvori a kostel Svatého Marka, známý svou výstřední červeno-bílou a modrou střechou.

Pokud pátráte po chorvatské historii designu, nábytku, keramice, špercích, textilu a hodin neměli byste obejít Muzeum Umění a řemesla. Bylo založeno v roce 1880 a vystavuje artefakty od období baroka až po průmyslový věk. Známý sochař 20. století, Ivan Meštrović má ve městě na svou počest vybudované muzeum s názvem Meštrović Ateliér, kde je výstava jeho soch a portrétů. Také můžete navštívit Etnografické muzeum, které odráží život a práci Chorvatů v různých časových obdobích nebo Muzeum města Záhřeb, Chorvatské muzeum naivního umění nebo Záhřebské archeologické muzeum.

Kam z města

Romantickou procházku nabízí promenáda Strossmajerov Šatelište. Odtud získáte nádherný výhled na město. Nejlepší způsob jak se tam dostat, je projet se lanovkou. Její stanice Kula Lotrščak byla postavena již v 13. století.

Severně od města se rozprostírá pohoří Medvednica, tedy Medvědí skály. Zde se nachází i středověké opevnění hradu a to jen 20 minut autem od Záhřebu. Medvedgrad byl postaven v roce 1254 a měl chránit město před tatarským vpádem. Dnes tam můžete vidět zrekonstruované tenké zdi a věž, či malou kapli.

Noční život

Noční život v Záhřebu je orientovaný na studenty, s velkou koncentrací barů a kaváren. Pokud hledáte něco sofistikovanějšího, navštivte Hemingway nebo Školu, kde se servírují koktejly. Skutečně dobré drinky vám namíchají ve sklepě Medvedgrad. Vertigo Bar má skvělý výhled na centrum města. B P Club nabízí jazzové melodie živě. Pro tancechtivých je tu klub Gjuro 2 nebo Saloon.

Kulturní scénu zastupuje Koncertní Dvorana Vatroslava Lisinskog, která je domovem záhřebského filharmonického orchestru. Chorvatské Národní Divadlo nabízí činohru, operu i balet.

 

comments powered by Disqus