Poprvé v San Franciscu

Vítejte v nejsvobodomyslnějším městě USA, kde můžete říkat, co chcete, mít vkus, jaký chcete, a třeba se i chovat jako blázen, aniž o Vás bude kdokoli starat. Pouze tu město nikdy nenazývejte Frisco nebo San Fran.

Poprvé v San Franciscu

Nově příchozí brzy zjistí, že místní milují večírky, že zdejší kulinářská scéna je nejlepší v celých Státech a že se dostali do zřejmě nejkrásnějšího města v USA.

 

Nejpozoruhodnější tu jsou však lidé. Pokud představa Ameriky coby tavícího kotle národů někde funguje, je to tady.

 

Až nakoupíte v butiku ve středu města, projedete se cable cars, přeplavíte se na Alcatraz, prozkoumáte méně známá místa a setkáte se s místními, teprve pak získáte skutečný pojem o tomto místě.

Základní údaje:

 • Počet obyvatel: kolem 838 000
 • Návštěvníků ročně: kolem 17 milionů
 • Denní rozpočet: 50-300 USD plus hotel
 • Nejvhodnější doba k návštěvě: duben až květen, září až říjen; v létě bývá často chladno a mlhavo
 • Počet restaurací na 10 000 domácností: 39,5 (nejvíce v USA)

Pozoruhodnosti

Fisherman´s Wharf

Nejoblíbenější turistická destinace města je Fisherman´s Wharf s jeho kovbojskou atmosférou a hemžícími se davy. U Pier 39 (mola č. 39) uvidíte a uslyšíte lachtany, v technickém muzeu Musée Mécanique si můžete prohlédnout sto let staré hrací automaty a v Hyde St Pier a Maritime National Historic Park štíhlé lodě z 19. století.

Poprvé v San Franciscu

Pak nastupte na moderní trajekt, který Vás převeze k nejznámějšímu vězení světa Alcatrazu, kde Vám audioprůvodce zprostředkuje pocity spojené s životem uvnitř. 

Golden Gate Bridge

Nejznámější symbol San Francisca, most Golden Gate Bridge se zvedá vysoko nad vodami Golden Gate, úzkého průlivu mezi oceánem a zálivem.

Poprvé v San Franciscu

Zajděte sem v poledne nebo po poledni, kdy obvykle nejsou mraky, a vydejte se na místa s panoramatickou vyhlídkou na město i na Tichý oceán.

 

Začněte v návštěvnickém centru, kde výřezy v masivních podpěrných kabelech odhalují tisíce drobných spletených drátků, které podpírají tuto stavbu z roku 1937.

Cable Cars

Známé sanfranciské cable cars jsou zdejší tramvaje křížené s lanovkou a dnes jsou považovány za pohybující se národní historickou pamětihodnost.

Poprvé v San Franciscu

Jejich trasy se jmenují podle ulic, kterými projíždějí, California, Powell-Mason a Powell-Hyde, z nichž ta druhá projíždí nejrozmanitějším terénem po většině kopců.

 

Obě trasy Powell jsou velmi oblíbené turisty, takže nastupte brzy ráno, anebo se projeďte méně vytíženou trasou California. Pokud Vás zajímá, jak tento velký mechanický systém funguje, navštivte do The Cable Car Museum.

Nábřeží Embarcadero

San Francisco projevuje svoji lásku k jídlu v centru zvaném Ferry Building, komplexu postavené v roce 1898 a nyní přeměněném na velké kryté tržiště představující potraviny výhradně od místních výrobců.

Poprvé v San Franciscu

Přijďte v poledne, kdy jsou všechny stánky otevřené, a připojte se k davu zaměstnanců, co přišli na oběd. Poté běžte na sever podél Embarcadero Promenade k Exploratoriu, vědeckému muzeu, které ponouká k tomu, abyste se ptali, jak vnímáte svět kolem sebe.

 

Vraťte se sem pak ještě večer, kdy Bay Bridge, další most ve městě, osvítí 25 000 světýlek LED, která vytvářejí stále se měnící vzory. Nejlepší výhled budete mít z mola pro pěší Pier 14 na jih od Ferry Building.

Russian Hill a Lombard Street

Nejklikatější ulice světa se vine osmi úžasně tvarovanými serpentinami dolů ke krátkému úseku Lombard Street na východním svahu Russian Hill, který je jedním ze sedmi hlavních kopců tvořících město.

Poprvé v San Franciscu

Tato místa se objevila na spoustě fotografií i v mnoha filmech, např. v Hitchcockově „Vertigu“ nebo ve slavné honičce ve filmu „Co dál, doktore?“ Nejlepší fotografie zde získáte brzy ráno, kdy spadne mlha, a běžte na to o blok dál na východ na okraj přilehlého kopce.

Chinatown, North Beach a Coit Tower

Největší Chinatown, čínská čtvrť v USA oslňuje architekturou ve stylu pagod a blikajícími barevnými neony. Běžte o blok dál na západ od turistické Grand Avenue na Stockton Street a nahlédněte do k sobě přiléhajících obchůdků, kde místní ženy nabízejí vše od ženšenu až po živé želvy.

Poprvé v San Franciscu

Odpočiňte si pak v Caffee Trieste na North Beach, v „malé Itálii“ a rodišti kávové kultury západního pobřeží, a pak povzbuzeni vyrazte na výstup na Coit Tower.

 

Tento památník ve stylu art deco stojí na kopci Telegraph Hill a nabízí úžasný výhled a nástěnné malby znázorňující život v Kalifornii. Potom vyhledejte Filbert Street Steps, málo známé dřevěné schodiště, kde Vám ve větvích nad hlavou budou vřeštět papoušci a které Vás zavede dolů na Nábřeží Embarcadero.

Náměstí Union Square a Tenderloin

Hlavní nákupní oblast San Francisca se nachází na Union Square a stojí zde také většina hotelů, takže je pravděpodobné, že tu budete bydlet.

 

Můžete se šálkem espressa z Emporia Rulli pozorovat lidi a pak v budově Westin St Francis vyjet skleněným výtahem nahoru, odkud uvidíte město z ptačí perspektivy.

 

Upozornění: mnoho nových návštěvníků ztratí rovnováhu na nerovných místech ve středu města, např. na dolní Powell Street, což je konečná dvou z tras cable cars.


I když je tu všeobecně bezpečno, oblast západně od Powell Street a jižně od Geary Street známá jako Tenderloin je plná žebráků a narkomanů.

 

Právě zde však také naleznete nejvyšší koncentraci levných etnických restaurací a módních barů, proto se zeptejte personálu hotelu na nejvhodnější směr a venku buďte obezřetně dobrodružní.

Golden Gate Park

Když místní mluví o „parku“, myslí tím jediné místo. Golden Gate Park je téměř 8 km dlouhý a sahá až k oceánu.

 

Mezi jeho zahrady patří viktoriánská Květinová zimní zahrada (Conservatory of Flowers) a Japonská čajová zahrada (Japanese Tea Garden). Hlavní atrakcí je tu však muzeum umění MH de Young s jeho svažující se věží pokrytou mědí a Kalifornská akademie věd (California Science Academy), jejíž živá střecha z květin zakrývá planetárium, deštný prales a tisíce živých zvířat.

Co vzít s sebou:

 • oblečení pro různé počasí, protože to se zde rychle mění a jen zřídkakdy je horko.
 • dobré boty na chození, protože zdejší kopce Vám dají zabrat
 • smysl pro humor, protože při své návštěvě spatříte nové a překvapivé věci

Cestování

Z letiště do centra se dostanete vlakem nebo taxíkem.

Po městě je nejlepší cestovat hromadnou dopravou MUNI anebo chodit pěšky. Cable car přijde vhod, jedině pokud byste bydleli na kopcích Nob nebo Russian Hill.

 

Lístky na hromadnou dopravu pro návštěvníky se prodávají s platností na jeden, tři nebo sedm dní a umožňují neomezené cestování autobusy, tramvajemi, cable cars a metrem.

 

K dostání jsou v kioscích na Powell Street a Market Street, v prodejnách Walgreen i na dalších místech. Kromě taxíků fungují v San Franciscu také další přepravci, jako je Lyft a Über.

Bezpečnost

 • Většina míst ve městě je bezpečná, avšak v Tenderloin buďte opatrní.
 • Nenechávejte kabelky s penězi viset na zádech nebo přes opěradlo židle v restauraci.
 • Dávejte pozor na zloděje mobilů, kteří je v běhu vytrhnou a utečou.

Etiketa

San Francisco je neformální, nikdo tu nenosí kravatu, zato místní oceňují originální a nezvyklou módu. Očekávejte, že uvidíte spoustu drahé džínsoviny, nápadný potisk a možná i peří a flitry.

Rezervace předem

V době větších akcí ve městě hotely zdvojnásobují své ceny, takže se podívejte do programu akcí ve městě předtím, než se rozhodnete pro termín návštěvy.


Místa ve špičkových restauracích si rezervujte čtyři týdny předem, lístky do Alcatrazu min. týden předem a vstupenky na koncerty a jiná představení hned jak se objeví v prodeji.

 

comments powered by Disqus