Surrealistické tváře mexických cenot

Voda, která mě obklopovala, byla hustá jako tekuté sklo. Když jsem proplouvala skrz halocline - jev, kdy se sbíhá teplá a studená voda ve vrstvách, takže při svém střetu rozostří pole vidění – byl to slastně dezorientující pocit a viděla jsem pouze své končetiny.

Surrealistické tváře mexických cenot

Když jsme se ponořovali hlouběji do jeskyně, matně jsem mohla vnímat vápencové stěny, přičemž námi vytvářené bubliny rezonovaly od jejího stropu.

 

Každé vydechnutí se tak změnilo v hřmění nad hlavou. Plavala jsem v Car Wash, jedné ze slavných cenot na mexickém poloostrově Yucatan, který je neopomenutelnou destinací pro všechny skutečné milovníky potápění.


O něco později, už mimo halocline, jsem žasla u prehistorických stalagmitů a stalaktitů. Pak jsme změnili směr a řídili se podle bezpečné linie směrem k jasně nefritově zelenému světlu při ústí jeskyně.

Surrealistické tváře mexických cenot

Zde se elegantní vodní lilie šplhaly směrem vzhůru ke světelné šachtě, která prochází povrchem, a zkroucené kořeny starých stromů visely dolů podobajíce se větvím pod vodou. A právě zde jsem spatřila nezaměnitelnou siluetu sovy.

 

Byla jsem však pouze v surrealistickém světě fotografií autorky jménem Lia Barett.

 

Tato fotografka strávila spoustu času ve známých střediscích potápění, jako jsou thajské Similanské ostrovy nebo indonéské Komodo a ostrovy Raja Ampat. Vloni však přesunula svůj hledáček od pestrého života na korálových útesech, aby podpořila amatérské potápěče a ochranu prostředí mexických cenot.


Cenota je přírodní díra v zemi vzniklá propadem vápencového podloží, čímž došlo k odhalení podzemní vody. Nejčastěji bývají cenoty spojovány s poloostrovem Yucatan, kde se jedná o „vchody“ do podzemního systému řek.

 
Je to síť více jak 300 děr, které jsou vstupy do podzemních řek Yucatanu.

 

Snímky znázorňují nejen fascinující podvodní svět, ale také místní amatérské potápěče v kostýmech, kteří mají na tyto unikátní vodní světy poukázat. Cenoty totiž nejsou pouze úžasné, ale bohužel také značně znečištěné.

Surrealistické tváře mexických cenot

To je alarmující nejen pro potápěče, ale ještě víc pro místní obyvatele, kteří se denně spoléhají právě na tento zdroj vody. Situace chudých obyvatel této oblasti je totiž nutí používat cenoty na vyústění své kanalizace.


Poloostrov Yucatan je součástí mexického státu Quintana Roo, na kterém se nacházejí rozsáhlá turistická centra Canucun a Playa del Carmen na severu a stále populárnější destinace volnomyšlenkářů Tulum (známá jógou ve stínu mayských chrámů a nádhernou pláží) na jihu.


Systém cenot je zároveň roztříštěný krasový ekosystém, což znamená, že kolektor porušuje povrch a popraskaný vápenec nad i pod zemí téměř neumožňuje filtraci a tím ochranu vody před znečišťujícími látkami.


Lia Barrett strávila pět dní průzkumem cenot a další dva dny fotografováním se dvěma potápěči, Výsledkem je úchvatný mix umění a dobrodružství, který bezpochyby přiláká k cenotám další potápěče, a snad také ekology a investory. 

 

comments powered by Disqus