Bejrút Libanon

Centrum Bejrútu spolu s jeho starými trhy, ale i novým finančním centrem, bylo za války zcela zničeno, a tak místním lidem a firmám nezbylo nic jiného než jej srovnat se zemí a znovu si ho postavit.

Bejrút Libanon

Hlavní město Libanonu se zhruba 1 milionem obyvateli je přístavní město, a je jedním z nejstarších sídlišť na světě. Dokazují to i pravěké nálezy. Toto město je vlastně bankovní, obchodní a finanční centrum s osmi univerzitami, z nichž je nejznámější Americká univerzita. Největší rozmach prožil Bejrút v 1. století př.n.l., kdy město okupovali Římané pod vládou Pompejí. Město proslavila také právnická škola v době panování Septimuse Severa (192 – 211 n .l .). Bohužel velmi mnoho památek zničily letecké útoky v dlouhé občanské válce.

V dnešní době zde z památek najdete např. Muzeum americké univerzity, Sursockovo muzeum, nebo tzv. Holubí skály/ je to dominanta přímořské oblasti Raouché/. Některé budovy, které se nalézají podél zelené linie, která oddělovala během občanské války znepřátelené muslimy a křesťany jsou stále v dezolátním /rozbombardovaném/ stavu.  Bývalé hlavní náměstí Place des Martyrs je v dnešní době opět obrovskou zastavěnou plochou, která se pomalu zaplňuje barevnými domy v evropském stylu.

K příjemným místům kde si můžete v Bejrútu odpočinout, jsou četné parky, a ve čtvrti Achrafiye jevelice příjemné procházet se v uličkách. Levné ubytování můžete majít podél Avenue Charles Helou, kde mají pokoje za zhruba 4-5 dolarů/osobu, což je na Libanon velice málo.

V Bejrútu se mohou turisté oblékat klidně do šortek a triček, ale mějte na paměti, že některé okresy tohoto města jsou konzervativnější, a určitě pokud budete chtít navštívit jakékoliv náboženské místo, musíte být zahaleni. Pokud půjdete na noční procházku, určitě zde zapadnete do davu, když si obléknete sportovní tričko, tmavé džíny a nějaké ty elegantní boty.

Co navštívit v Bejrútu a okolí:

Holubí skály: Jsou to monumentální přírodní oblouk, který vyčnívá ze Středomoří. Je to výborné místo k posezení v jedné ze silničních kaváren a sledovat západ slunce.
Jeita Grotto: Jsou to jeskyně v Libanonu, které se nachází 20 km na sever od Bejrútu v údolí Nahr al-Kalb (Psí řeka). Tato jeskyně se skládá ze dvou vápencových jeskyní. Jeskyní protéká 6.230 m dlouhá řeka. V této jeskyni se působením vody vytvořil jako kdyby chrám s klenbami plných různých velikostí, barev a tvarů a fantastickými skalními útvary. Celková délka jeskyně je více než 9.000 m a je jedním z největších stalaktitů na světě. Otevřeno je zde od úterý do neděle od 9: 00 až do 17:00hod. Dospělí zaplatí vstupné 18.150 LL.
Mzaar Kfardebian: Je to  lyžařský areál v Libanonu a největší lyžařské středisko na Blízkém východě. Toto lyžařské centrum se nachází hodinu jízdy od Bejrútu. Vrcholy Mzaar Kfardebian se pohybují mezi výškou 1 913 až 2.465 metrů. Nejvyšší vrchol je Mzaar, následuje Wardeh a Jabal DIB, které nabízejí své výzvy pro zkušené lyžaře nebo snowboardisty. Tři další vrcholy jsou vhodné pro začátečníky, a ještě více jsou přizpůsobeny pro lyžaře střední úrovně. Kromě vrcholů zde existuje celá řada běžeckých tratí. Otevírací doba během týdne je od 8:00hod do 15:30 hod, o víkendu Do 16:00 hod.

Festivaly a kulturní události:

Bejrútský Mezinárodní filmový festival: Tento festival se koná každoročně v říjnu, a můžete zde zhlédnou filmy z celého Blízkého východu, bohužel obvykle buď v arabštině, nebo francouzštině. Filmy se velice liší a některé z nich mohou být i politické.
Bejrútský Mezinárodní jazzový festival: Koná se každoročně v průběhu měsíce července po dobu čtyř dnů. Tento festival navštíví jak největších mezinárodní jazzový umělci tak i hudebníci z celého Libanonu.
Bacardi noc: Je to fastival, který se pořádá v letním období s některými z nejžhavějších DJ a s kapelami z celého světa.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…

Taškent Uzbekistán

Taškent se rozléhá na místě, které bylo významným obchodním střediskem již ve 2. tisíciletí př.n.l. V...
více…

Hedvábí a nejlepší Ferganský trh Uzbekistán

Na jihu uzbecké části Ferganské kotliny se rozléhá Margilan, který již po mnoho let představuje centrum produkce...
více…

Buchara Uzbekistán

První zprávy o městě Buchara pocházejí z roku 2500 př.n.l. Díky své poloze na řece Zaravshan to byla vždy...
více…

Doprava v Uzbekistánu

Do Uzbekistánu je nejrychlejší letět.  Do Taškentu létají některé evropské společnosti, a to včetně ČSA....
více…

Kuchyně v Uzbekistánu

Málokde se národní kuchyně navzájem tolik ovlivňovaly tak jako právě v Uzbekistánu. V místní kuchyni proto...
více…

Uzbekistán

Uzbekistán je vnitrozemský stát v centrální Asii a rozlohou 447 400kilometrů čtverečních. Tato země sousedí s...
více…

Doprava v Turkmenistánu

K řízení osobního vozu v Turkmenistánu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, ale většinou vám postačí...
více…