Čajový obřad – Čado v Japonsku

Čaj přišel do Japonska z Číny společně s buddhismem. Čajové obřady se ale dočkaly svého rozmachu kolem 13. Století a mají za sebou velice dlouhou historii. V Japonsku si je ale oblíbili a mají obřad jako tradici dodnes.

Čajový obřad – Čado v Japonsku

Čajový obřad se koná jen při vzácných příležitostech, kdy je k němu pozváno 5-8 dalších hostů. Obřad trvá zhruba hodinu a půl až čtyři hodiny. Každý kdo provádí čajový obřad, si ho poupraví trochu podle svého, ale těch zásadních kroků se drží každý. Popisovat čajový obřad od začátku do konce by bylo opravdu dlouhé a tak se dozvíte alespoň zkrácenou verzi:-).

Čajový obřad se koná v čajovně. Hosté, kteří bývají na obřad pozváni, si před vchodem čajovny musí umýt ruce i ústa před čajovnou v kašně. Aby se vyvolal pocit pokory, bývají vchody do čajovny velmi nízké. Po obdivování svitku, který je uvnitř čajovny, se všichni hosté usadí. Nejvzácnějšího hosta usadí co nejblíže k hostiteli, který nabídne hostům drobné cukrovíčko.

Po všech těchto formalitách následuje vaření čaje, který se vaří v kotlíku. Je to práškový čaj, který se podává v misce. Určitě ho neuvidíte v hrnku nebo skleničce. Práškový čaj se zalije horkou vodou, která se pečlivě rozmíchá bambusovou metličkou. Čaj je potom velmi hustý a napěněný. První uvařený čaj pijí všichni hosté z jedné misky. Nejváženější host dostane misku jako první a následně si misku hosté podávají. Okraj misky každý z hostů utře po napití do papírového ubrousku, který má před sebou. Pokud následují další chody čaje, pokaždé se prolínají s krátkým odpočinkem, který se sestává z procházky, ale krátkou a pojídáním cukrovinek.

Každý host za jakýmkoliv ochutnáním poděkuje mírným úklonem a pochvalou hostiteli. Také se omlouvají ostatním hostům, že jedí a pijí dříve než oni. Pokud se takového obřadu někdy zúčastníte, mějte na paměti, že srkáním vzdáváte poklonu hostiteli za dobrou kvalitu čaje. Základem takového obřadu je i to, aby byla atmosféra při popíjení čaje relaxační a pohodová. Hosté aby se cítili vítání a byli v míru s hostitelem. Samozřejmostí je přítomnost respektu a úcty jeden k druhému. K velice příjemnému prostředí přispěje i přátelsky vyzdobený pokoj a květinová výzdoba, v které jsou Japonci mistři. Hostitel i hosté jsou oblečeni do svátečního kimona.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zoo v Tokiu - Japonsko

Zoo v Tokiu bylo založeno roku 1882 a je to nejstarší Zoo Japonska.  Zoo se rozléhá na ploše 14,3 hektarů...
více…

Tokio /Tokyo/ v Japonsku

Hlavní město Japonska se rozkládána březích řeky Sumida. Tokio je zároveň také největším městem v...
více…

Přehrada Kurobe a Alpská cesta

Pokud si chcete dopřát trochu klidu od chrámů, velkoměst či svatyní vydejte se do hor. Japonské alpy vám nabídnou...
více…

Posvátná hora Fudži /Fuji/ v Japonsku

Západně od Tokia na ostrově Honšú se nalézá nejvyšší japonská hora Fudži, která je vysoká 3776 metrů nad...
více…

Ubytování v Japonsku

Tak jako každá země, má i Japonsko v nabídce mnoho možností přenocování. V této zemi budete mít na...
více…

Japonská kuchyně

Japonská kuchyně je výborná. Má blahodárný vliv na zdraví, vitalitu a dlouhověkost člověka. To je také jeden z...
více…

Japonské festivaly v Tokiu

Festivalů je v Japonsku mnoho. Většinou se konají proto, aby si lidé připomenuli zvyklosti dávných dob, a aby...
více…

Doprava v Japonsku

Letecká doprava: Máte-li nedostatek času, použijte pro vzdálené destinace v Japonsku leteckou dopravu. Tato...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…