Doprava v Japonsku

Doprava v Japonsku

Letecká doprava:

Máte-li nedostatek času, použijte pro vzdálené destinace v Japonsku leteckou dopravu. Tato doprava je velice rychlá, takže vám ušetří mnoho času a zároveň zajistí pohodlí. Můžete si také Japonsko prohlédnout z ptačí perspektivy. Letecká síť pokrývá všechny čtyři hlavní ostrovy. Letenku si zakoupíte v rezervační kanceláři nebo cestovní kanceláři. Pozor! Pokud ale cestujete méně než 600kilometrů, letecká doprava se vám moc nevyplatí. To už je potom lepší ta železniční.

Vlaková doprava:

Vlaky vám zajistí komfortní, rychlou a nejspolehlivější dopravu v Japonsku, hlavně pokud chcete cestovat mezi velkými městy. Vlak vás dokonce převeze i na jednotlivé ostrovy od jihu až k severu. Japonské vlaky jsou přizpůsobeny velkému počtu cestujících, ale v rychlovlacích jsou jen místa na sezení. Během jednoho roku vlaky v této zemi přepraví zhruba 250 milionů lidí.

Bohužel komfort a kvalita japonských vlaků jsou vyváženy cenou. Cena je srovnatelná s tou vlakovou.Pro turisty se nabízí finanční úleva, která vám umožní neomezené cestování po Japonsku za fixní ceny. Jedná se o Japan Rail Pass. Je to předplatné na vlaky v Japonsku kromě expresních-rychlejších vlaků. Tento pas se vám vyplatí, jen když chcete navštívit více měst. Pokud plánujete jen cestu z letiště do jednoho města a nazpátek, tak na tento pas zapomeňte.
Ceny JR passu:

  • 7 dní: dospělý 28 300 jenů, dítě 14 150 jenů /od 6-11 vč./
  • 14 dní: 45 100 jenů, dítě 22 550 jenů /od 6-11 vč./
  • 21 dní: 57 000 jenů, dítě 28 850 jenů /od 6-11 vč./

JR pass můžete také použít v některých autobusových linkách a trajektech.
POZOR! Mějte na paměti, že JR pass musíte zakoupit v České republice nebo kdekoliv jinde v cizině. V Japonsku vám po předložení dokladu o koupi vystaví jen kartičku se jménem, datem narození, čísla pasu a národností. Pokud vás stihne kontrola jízdenek, předkládáte tuto vystavenou kartičku a cestovní pas.

Typy vlaků:

Rozdělují se na: Local – místní vlaky a zastavují na každé zastávce, kterou projíždějí. Jsou to vlaky spíš na kratší vzdálenosti a jsou pomalejší.Rapid – zrychlené vlaky, které zastavují jen na vybraných zastávkách a jsou o trochu rychlejší než místní vlaky. Ceny jízdenek jsou u obou vlaku stejné.  Dále můžete v Japonsku využít Expres vlaky, které zastavují na zastávkách stejně jako zrychlené vlaky Rapid. Jediný rozdíl je, že si na Expres vlacích zaplatíte za jízdenku o něco více. Dále jsou v Japonsku vlaky, které jsou hodně rychlé a zastavují jen ve velkých městech. Jsou to Limited Express. Za tento vlak si připlatíte 50-130% základní sazby jízdenek místních vlaků. Nejrychlejšími vlaky jsou ale Super expressy, které staví jen v hlavních stanicích /Tokio, Osaka, Nagova aj/Vlak jezdí na oddělených kolejích a zastavuje na oddělených nástupištích. Za tento vlak si připlatíte 60-175% ceny z jízdného místních vlaků. Jízdenku na vlak si můžete koupit u přepážky, kde vám i poradí, když si s tím nevíte rady nebo v automatech, které jsou umístěny různě po nádraží.

Autobusová doprava:

V Japonsku naleznete spoustu dopravních společností, které se zabývají jak denním, tak i nočním autobusovým servisem, lokálními i dálkovými spoji. Pozor! V Japonsku se jezdí vlevo, tak ať stojíte na správné straně:-).

Městské autobusy:  Než použijete tento autobus, buďte si jisti, že víte, kam chcete jet. Trasy autobusů jsou komplikované a mnohdy jim nerozumí ani místní obyvatelé. Názvy stanic najdete jen v japonštině a tak je vlastně celkem velké dobrodružství kam vůbec dojedete.

Pokud se nakonec rozhodnete tímto autobusem jet, tak byste měli vědět, že se nastupuje zadními dveřmi. Hned za dveřmi si z automatu vyndáte lístek, na kterém uvidíte nástupní čas a číslo zóny v které jste nastupovali. Vystupuje se zadními dveřmi a při odchodu odevzdáte řidiči svou vytisknutou jízdenku /lístek/. Vaše jízdné se bude odvíjet od nástupní stanice. Kolik zaplatíte, si zkontrolujete na světelné tabuli vpředu autobusu. Peníze potom hodíte do kasičky, která je umístěna vedle sedadla řidiče a jakmile zaplatíte jízdné, můžete opustit autobus. Autobusová doprava, která jezdí především na dlouhých trasách, nabízí příjemnou a pohodovou jízdu v klimatizovaných autobusech s WC a kávovary.

Automobilová doprava:

V Japonsku se jezdí vlevo a silnice jsou ve velmi dobrém stavu. Jsou ve velkých případech většinou velmi široké a zavedou vás všude, kam si budete přát. Pozor v zimě a v období dešťů. To mohou být silnice zaváté sněhem, nebo hrozí sesun půdy.

Půjčení automobilu:

Pokud byste si chtěli půjčit v Japonsku auto, není to problém. Jen jestli jedete na krátkou dovolenou, asi vám to nebude stát za ty problémy. Musíte mít speciální mezinárodní řidičský průkaz a po obdržení si musíte zažádat o překlad do japonštiny na české ambasádě v Japonsku.

Jestli jste se ale pro půjčení automobilu nakonec rozhodli kladně, největší provozující auto půjčovna ve velkých městech je Nippon Rent-A-Car a Nissan Rent-A-Car. Ceny za vypůjčení se různí a většinou záleží na typu vozidla. Zaplatíte zhruba 6 000 – 13 000 JPY za dvacet čtyři hodin. Ceny benzínu jsou v Japonsku zhruba stejné jako v Evropě.

Maximální povolená rychlost na silnicích je 60km/h na místních komunikacích a 80-100km/h na dálnicích. Dávejte si pozor na dopravu ve městech, kde je doprava hodně hustá a pomalá. Zejména v Tokiu jsou hodinové kolony běžné a denně. Informační tabule u silnic jak ve městech, tak i mimo jsou napsány jen v japonštině.

Kolo:

Kolo je nejrychlejší způsob dopravy po městě a můžete si ho v Japonsku půjčit na každém rohu za celkem přijatelný peníz.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zoo v Tokiu - Japonsko

Zoo v Tokiu bylo založeno roku 1882 a je to nejstarší Zoo Japonska.  Zoo se rozléhá na ploše 14,3 hektarů...
více…

Tokio /Tokyo/ v Japonsku

Hlavní město Japonska se rozkládána březích řeky Sumida. Tokio je zároveň také největším městem v...
více…

Přehrada Kurobe a Alpská cesta

Pokud si chcete dopřát trochu klidu od chrámů, velkoměst či svatyní vydejte se do hor. Japonské alpy vám nabídnou...
více…

Posvátná hora Fudži /Fuji/ v Japonsku

Západně od Tokia na ostrově Honšú se nalézá nejvyšší japonská hora Fudži, která je vysoká 3776 metrů nad...
více…

Ubytování v Japonsku

Tak jako každá země, má i Japonsko v nabídce mnoho možností přenocování. V této zemi budete mít na...
více…

Japonská kuchyně

Japonská kuchyně je výborná. Má blahodárný vliv na zdraví, vitalitu a dlouhověkost člověka. To je také jeden z...
více…

Japonské festivaly v Tokiu

Festivalů je v Japonsku mnoho. Většinou se konají proto, aby si lidé připomenuli zvyklosti dávných dob, a aby...
více…

Čajový obřad – Čado v Japonsku

Čaj přišel do Japonska z Číny společně s buddhismem. Čajové obřady se ale dočkaly svého rozmachu kolem 13....
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…