Hedvábí a nejlepší Ferganský trh Uzbekistán

Na jihu uzbecké části Ferganské kotliny se rozléhá Margilan, který již po mnoho let představuje centrum produkce hedvábí, a obchodu s ním v celé Střední Asii.

Návštěvu do těchto míst byste měli určitě vykonat, neboť se můžete podívat do továrny ruční výrobu hedvábí a také pestrý bazar, který je nejlepší v uzbecké Ferganské kotlině. V továrně Yodgorlik vám „vrátný“ přivolává průvodkyni, která mluví velice dobře anglicky, a ta vás provede po továrně. Cestou k v první budově vám velmi krátce vysvětlí místní historii. Tato továrna byla založena v roce 1972 jako družstvo, ale od roku 1992 je soukromá. Na rozdíl od všech závodů, které ještě hedvábí vyrábí si tato uchovala ruční zpracování všech fází výroby hedvábí. Tím pádem produkuje hedvábí té nejvyšší kvality. Továrna zaměstnává 250 žen, většinou ženy.

Výroba hedvábí začíná na přelomu května a června výkupem „kokonů“ bource morušového. CCa 40 dní před výrobou distribuuje stát farmářům, kteří mají zájem, po 20 g vajíček bource. Farmáři potom krmí vylíhlé housenky, až dokud se nezakuklí. Práce to není vůbec lehká, protože před zakuklením je takovému množství housenek třeba dávat za pokrm cca 300 kg listů moruše denně. Nakonec se z tohoto množství získá asi 100 kilogramů kokonů.  Kvalitní kokony se vykupují po cca 2$ za kilo. Tyto kokony mohou v továrně po určitou dobu skladovat, takže výroba může běžet skoro celý rok. V žádném případě se nesmí nechat vylíhnout motýli, neboť by se tím vlákna kokonu znehodnotila.

Proto se kukly v kokonech nejprve zabijí horkým vzduchem. Další fázi uvidíte v první hale, kde se kokony nahází do kádí s horkou vodou, aby se jejich vlákna rozvolňila. Po deseti minutách se konce vláken musí zachytit a navinout na „kolovrat“, a tím vzniká nit. Na jemnou látku se potřebuje zhruba 7 - 8 kokonů, na hedvábné koberce až  z 20 - 25 kokonů. Jeden kokon vydá vlákno dlouhé neuvěřitelné 1 - 2 kilometry:-). V dalším procesu se nitě obarví, a pak se spřádají, nebo se napřed spřádají a látka se barví potom. K barvení se v místní továrně používají výhradně přírodní látky, například z ořešáku, cibule, granátovníku, kořene svízele a dalších jiných rostlin.

Dále můžete pozorovat jak se tká. Ženy si nejdříve postříkají nitě připravené na stavu nějakým roztokem, aby se k sobě nitě nelepily. Raritou je, že na to nemají rozprašovače, tak jak je známe u nás. Rozstřikují  totiž roztok vlastní pusou.

Tkaní je hodně náročná práce, a tak ženy musí často odpočívat. Pracují osm hodin denně. Ze získaných pruhů hedvábné látky, které jsou široké zhruba 40 - 100 cm dle stavu,  se nakonec šijí šátky, šály, sukně nebo tradiční místní šaty. Více než polovina výrobků odtud jde na export, zejména do Polska, Velké Británie, Turecka a USA.

Potom si ještě v továrně můžete prohlédnout výrobnu koberců. Práce je to nesmírně zdlouhavá a takový kobereček ve velikosti 1x1,2m trvá skoro čtyři měsíce dokončit. Samozřejmě tomu odpovídá i cena:-).

Adresa továrny:

  • Yodgorlik šjolkovaja fabrika, ul. Zahiriddin 38,
  • Vstup 8:00 – 17:00 h, tel. 998 (3732) 338824,
  • E-mail yodgorlik@simus
  • Vstupné pro průvodkyni:  1000 S (asi 20 Kč).

Nejlepší ferganský bazar

Margilan je na uzbecké poměry celkem konzervativním městem. Ženy zde více než jinde dodržují islámské standardy oblékání, a muži zákaz konzumace alkoholu. Nenajdete zde ani typické obchůdky s alkoholem. Alkohol zde nenajdete ani v obchodech. Není k mání ani pivo na rozdíl např. od sousední Fergany. Pokud si chcete kdekoliv v tomto světě prohlédnout, kdo tam žije, stačí si zajít na trh. A tak tomu je i tady v Margilanu.

Projdete si melounový trh a trhem chleba, dostanete se na trh se zeleninou, kořením, pochutinami, masem, ovocem. Poslední dvě se prodávají v krytých halách. Počítejte s tím, že moc turistů nepotkáte. Místní lidé na vás budou milí a rádi si s váma i popovídají a nechají se po dohodě i vyfotit. Bazar naleznete  poblíž továrny Yodgorlik u hlavní křižovatky v centru.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…

Doprava v Turkmenistánu

K řízení osobního vozu v Turkmenistánu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, ale většinou vám postačí...
více…

Kam v Turkmenistánu

V Turkmenistánu naleznete mnoho památek, zde jich uvádíme jen pár na ukázku.  Ašchabad Ašchabad je...
více…

Kuchyně v Turkmenistánu

Turkmenistán patřil vždy k nejchudším a nejméně rozvinutým oblastem ruského Turkestánu (sovětské Střední...
více…

Turkmenistán

Turkmenistán se rozléhá /488 100 km2/ ve střední Asii, s počtem obyvatel 4 997 503. Do roku 1991 byl Turkmenistán...
více…

Národní park Pamír Tádžikistán

Národní park Pamír je přírodní rezervace a národní park ve východním Tádžikistánu, který se rozkládá na...
více…