Japonské festivaly v Tokiu

Festivalů je v Japonsku mnoho. Většinou se konají proto, aby si lidé připomenuli zvyklosti dávných dob, a aby oslavili roční období nebo každoroční událost jako je například Nový rok apod.

Na všech těchto festivalech se setkává nepřeberné množství lidí. Účinkujících je mnoho ale ještě více lidí se chodí jen podívat, fotografovat či natáčet. Účinkující festivalu bývají oblečeni v tradičních kimonech nebo v jiných převlecích. Záleží na druhu festivalu. Dokonce jsou v Japonsku i festivaly, kde nemají účastníci nic na sobě :-). Těch je ale velice málo.

Většinou se jedná o průvod, který prochází mezi ulicemi za hlasité hudby a někdy pouštějí i ohňostroje. Jindy jsou to zase festivaly typu divadelního představení aj. Vypisovat všechny festivaly by bylo nereálné a zdlouhavé. Uvádíme tedy zhruba ty nejpopulárnější.

Oslava Nového Roku – Od večera 31. prosince jsou všechny chrámy a svatyně otevřeny, aby se v nich lidé mohli modlit za štěstí v nastávajícím roce. Metra v Tokiu fungují celou noc. Svátky pokračují několik dalších dní.
Dezomeshiki – 6. ledna – V Odaibě můžete zhlédnout akrobatická představení na dřevěných žebřících. 
Setsubun - 3. nebo 4. února – Den, kdy se zahání smůla. Spousta chrámů a svatyní praktikuje ceremonie k vyhnání ďábla a přivítání štěstí.  Stojí to za podívanou.
Hina-Matsuri – 3. března – Tento den patří dívkám. Se svou rodinou oslavují to, že jsou děvčaty.
Spring Festival (jarní festival) – Slaví se od 29. března do 3. května. V Meiji svatyni probíhá přehlídka tradičního válečného umění, kolem dalších oblíbených míst se tančí a zpívá.
Kanda Festival – Tento festival robíhá každý lichý rok a to během nejbližšího víkendu k 15. Květnu. Je nejvýznamnějším festivalem v Japonsku. Je to veliká oslava, kdy se 70 -80 nalakovaných a pozlacených přenosných svatyní nese ulicemi Tokia .
Torigoe Jinja Festlival – Festival se koná v neděli nejbližší 9. červnu a začíná ve večerních hodinách. Čtyřtunová přenosná svatyně je nošena městem při světle z luceren.
Sanno Festival – Probíhá 10. - 16. června. Je to třetí největší festival v Tokiu . I když už nemá takovou váhu jako v minulosti, stále ještě se ulicemi nosí 30 přenosných svatyní a přes 50 pouličních stánků prodává tradiční suvenýry a malé občerstvení.
Hanabi Taikai – v červenci a srpnu jsou na březích některých řek pořádány ohňostroje. Břehy řeky Sumidy jsou těmi nejstarším a nejznámějším.
Awa Odori – koná se 26. - 28. srpna v Koenji. Přes 4000 tanečníků předvádí lidový tanec „Awa“ v tradičních kostýmech. Tento tanec pochází z japonského ostrova Šikoku.
Annual Festival - hodně tokijských komunit dodržuje tento „roční“ festival v září. Přenosné svatyně putují městem a muži i ženy jsou oblečeni do Happi obleků. Potkáte stovky stánků, u kterých si můžete koupit tradiční suvenýry a něco malého k snědku.
Shichi-Go-San – tomuto festivalu patří 15. listopad. Hlavními účastníky jsou chlapci od 3 do 5 let a dívky od 3 do 7 let. Děti se oblečou do svých nejhezčích a nejnovějších šatů a rodiče je vezmou do chrámů a svatyní, aby se pomodlili za dobré zdraví.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Zoo v Tokiu - Japonsko

Zoo v Tokiu bylo založeno roku 1882 a je to nejstarší Zoo Japonska.  Zoo se rozléhá na ploše 14,3 hektarů...
více…

Tokio /Tokyo/ v Japonsku

Hlavní město Japonska se rozkládána březích řeky Sumida. Tokio je zároveň také největším městem v...
více…

Přehrada Kurobe a Alpská cesta

Pokud si chcete dopřát trochu klidu od chrámů, velkoměst či svatyní vydejte se do hor. Japonské alpy vám nabídnou...
více…

Posvátná hora Fudži /Fuji/ v Japonsku

Západně od Tokia na ostrově Honšú se nalézá nejvyšší japonská hora Fudži, která je vysoká 3776 metrů nad...
více…

Ubytování v Japonsku

Tak jako každá země, má i Japonsko v nabídce mnoho možností přenocování. V této zemi budete mít na...
více…

Japonská kuchyně

Japonská kuchyně je výborná. Má blahodárný vliv na zdraví, vitalitu a dlouhověkost člověka. To je také jeden z...
více…

Čajový obřad – Čado v Japonsku

Čaj přišel do Japonska z Číny společně s buddhismem. Čajové obřady se ale dočkaly svého rozmachu kolem 13....
více…

Doprava v Japonsku

Letecká doprava: Máte-li nedostatek času, použijte pro vzdálené destinace v Japonsku leteckou dopravu. Tato...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…