Kolébka civilizace v Uzbekistánu

Většinu času v Taškentu jsem strávil získáváním rozhovorů a setkáváním se s lidmi, přičemž jsem měl obrovské štěstí, že jsem se navíc připletl k obchodní delegaci a k soutěži v čínštině, kterou navštívil samotný čínský velvyslanec v Uzbekistánu. Byla to velmi příjemná zkušenost.

Kolébka civilizace v Uzbekistánu


Mnoho lidí se mě ptalo na Uzbekistán jako turistický cíl. Pokud máte skutečný zájem o střední Asii, můžu ho vřele doporučit. Poslouží jako skvělá kulturní platforma s bohatou historií při Vaší cestě po okolních státech, jako je Kazachstán a Kyrgyzstán.


Samarkand a Buchara jsou považovány za kolébky civilizace ve střední Asii a patří k nejstarším osídleným městům na světě, která prosperovala v dobách Hedvábné stezky. Budete překvapeni dobře vyšlapanou turistickou trasou z Taškentu přes Samarkand do Buchary (a dál do Chivy).


V Samarkandu se skupiny francouzských, německý, japonských a korejských turistů hrnou do Registanu, starobylého centra města s mešitou Bibi-Khanym. Všichni jsme užasli nad velikostí a majestátem třech madras, Ulugh Beg Madrasah, Tilya-Kori Madrasah a Sher-Dor Madrasah, a obdivovali architekturu a kulturu Samarkandu, kterou silně ovlivnila Persie.  


Islam Karimov rozhodl o renovaci mnoha historických budov včetně těch v Samarkandu, který byl přidán na seznam světových památek UNESCO v roce 2001. Musím říct, že rekonstrukce byla provedena zdařile.


Pokud se Samarkand bude zdát až příliš zářivý a vyšňořený, můžete se podívat na několik dosud neopravených mešit a madras (vyšších náboženských škol při mešitě) v Buchaře, která je menší než Samarkand.


Komplex Po-i-Kalan, Mauzoleum Ismaila Samaniho, Samanidovo mauzoleum, pevnost Buchara a Oblouk (který byl právě uzavřený kvůli rekonstrukci) jsou jen některé z mnoha míst, kde můžete nasát něco z krásy a historie Buchary. Horké slunce a pouštní podmínky jsou však poměrně náročné.

Kolébka civilizace v Uzbekistánu


Kvůli velikosti měst a zřízených turistických míst se v jednom nezdržíte déle než pár dní. Během dvou dní v Samarkandu jsem několikrát potkal tutéž čínskou skupinu a v Buchaře jsme následovali a pak předehnali skupinu dánských důchodců.


Nejlepší část naší turistické aktivity však začala o víkendu, kdy jsme mohli pozorovat stovky místních uzbeckých výletníků ve svém nejlepším oblečení, kteří si vyšli s rodinou na sváteční procházku.


Pokud byste se chtěli vydat na dobrodružství do střední Asie, anebo se jen chtěli dozvědět více, poslouží Vám odborná literatura nebo informace z cestovních kanceláří.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články