Kuchyně v Uzbekistánu

Málokde se národní kuchyně navzájem tolik ovlivňovaly tak jako právě v Uzbekistánu. V místní kuchyni proto naleznete perské prvky, což je záliba ve velmi sladkých cukrovinkách a kombinace ovoce a masa, prvky kazašské kuchyně, a tím je záliba v mase a v některých mléčných pokrmech, a v neposlední řadě, také prvky ruské kuchyně, což značí zase větší množství moučných jídel.

Hlavním masem v Uzbekistánu je skopové a vepřové. Vepřové maso sice korán zapovídá, ale v sekularizované Střední Asii jej s výjimkou pravověrných Tadžiků jedí skoro všichni. Velmi rozšířené a celkem oblíbené jsou pokrmy z obilovin, z luštěnin a ze zeleniny. Ve všech pokrmech, ale nesmí chybět maso. Samostatné zeleninové pokrmy místní lidé prakticky neznají, takže vegetariáni mají smůlu. Mezi hodně používané druhy zeleniny v této zemi jsou např. ředkev, tykve a tykvičky, mrkev, řepa, lilky, rajčata, papriky a hlavně cibule. Zelenina je celé Střední Asii velmi levná a vynikající kvality.

Ovoce se ve zdejším klimatu konzumuje v hodně velkém množství. Mezi nejoblíbenější ovoce patří v Uzbekistánu melouny, dýně, granátová jablka, meruňky, hroznové víno, ale též třešně, švestky, jablka a churma. Z ostatních plodů na zobkání i vaření pak především pistácie a vlašské ořechy.

Mezi nejoblíbenější úpravu masa patří pečení v kuse na otevřeném ohništi, nejčastěji i s kostí. Potom se upravená plec nebo kýta popřípadě ještě podusí v páře. Pečené maso jí místní lidé nejradši bez přílohy, někdy si však dají maso s plackou či syrovou zeleninou. Vynikající jsou také uzbecké šašliky z masa, které je nakládáno v nastrouhané cibuli s anýzem a pálivou paprikou. Šašlík se po upečení obloží cibulí a zastříkne octem.

Velmi populární jsou v této zemi pokrmy z mletého masa. Plní se jím samsa, guštli-noni, lilky, nebo se koření cibulí a paprikou a griluje na roštu na špízech. Podle vůně grilovaného masa a kouře ze saksaulu  poznáte z dálky, kde leží tržiště. Významné místo v kuchyni místních lidí zaujímají polévky, které jsou husté, silné a tučné. Nejoblíbenější z nich je šurpa a speciální cibulová polévka s masem.

Pokud po jídle zbude pečené a dušené maso, a něco z vařené zeleniny, připravují si místní lidé z těchto zbytkových surovin výborné saláty, které ale nejsou tak rozmanité, jako v severnějších kuchyních. Přílohy tak jak je známe my, v Uzbekistánu neexistují. Místní lidé si občas přikousnou jen zeleninu a občas chlebové placky.

Nejčastějším nápojem je zde čaj, který si můžete koupit prakticky kdykoliv. K dostání je i kysané mléko (ajran). Uzbecký čaj je převážně zelený, a jeho příprava je velice složitá a rafinovaná. Čaj se totiž nasype do nahřáté konvice, a potom se přelije do čtvrtiny vařící vodou, konvice se potom postaví na zhruba 3 min. do horké trouby. Potom se nalije voda do poloviny konvice, a konvice se zase zabalí na opět zhruba 3 min.do utěrky. Pak se dolije do tří čtvrtin, a nechá 3 min. ustát a dolije plná. Na západě Uzbekistánu se však pije čaj opět zcela jiný, a to s mlékem, máslem a solí, tak jak jej pijí kočovní Kyrgyzové nebo Mongolové.

Alkoholické nápoje zde v rámci kolonizace zavedli Rusové, a tak zde najdete víno, koňak nebo vodka zcela běžné, i když s původními tradicemi nemají mnoho společného. V obchodech si můžete běžně koupit pivo, víno, vodka či šumivé víno. Při setkání přátel je obvyklé otevřít láhev vodky, pokud se nejedná o konzervativní muslimskou společnost.

Restaurací a barů naleznete v Uzbekistánu dostatečné množství, a rozšiřují se i čínské či korejské restaurace. V řadě restaurací si můžete objednat například okrošku, což je mléková polévka se zeleninou, která je velmi osvěžující hlavně v létě či klasickou ruská soljanku nebo boršč.

Proslulé jsou v Uzbekistánu také další speciality. Jsou to manty - taštičky s masem, čebureki - smažené placky, lagman - polévka s masem, zeleninou a dlouhými nudlemi či šurpo - mastný vývar s masem a zeleninou

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…

Doprava v Turkmenistánu

K řízení osobního vozu v Turkmenistánu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, ale většinou vám postačí...
více…

Kam v Turkmenistánu

V Turkmenistánu naleznete mnoho památek, zde jich uvádíme jen pár na ukázku.  Ašchabad Ašchabad je...
více…

Kuchyně v Turkmenistánu

Turkmenistán patřil vždy k nejchudším a nejméně rozvinutým oblastem ruského Turkestánu (sovětské Střední...
více…

Turkmenistán

Turkmenistán se rozléhá /488 100 km2/ ve střední Asii, s počtem obyvatel 4 997 503. Do roku 1991 byl Turkmenistán...
více…

Národní park Pamír Tádžikistán

Národní park Pamír je přírodní rezervace a národní park ve východním Tádžikistánu, který se rozkládá na...
více…