Národní muzeum v Tokiu - Japonsko

Národní muzeum naleznete severovýchodně v tokijském parku Ueno. Museum patří mezi nejnavštěvovanější a největší muzea na světě.

V tomto muzeu máte možnost se seznámit s moderní architekturou i dávným japonským uměním a kulturou. Muzeum se skládá z několika budov. Hlavní budovou je Honkan a na východ od této budovy stojí síň orientálního umění Tójókan. Další síň Hjokeikan byla v roce 1908 navržena ve stylu krásných umění. Tato síň se pochlucí různými textiliemi, skulpturami aj. V další části muzea naleznete síň pokladů z Hórjúdži, ve které naleznete artefakty ze svatyně v Naře a další budova Haiseikan, která slouží pro krátkodobé významné expozice.

Sbírka Honkan:

Je umístěna v hlavní budově a zabírá dvě patra. V prvním patře najdete tematické síně a v nich ohromující exponáty. Jsou to sochy, meče, lakované artefakty a moderní umění, které je již ovlivněno Západem. Ve druhém patře je vystaveno japonské umění, které je chronologicky postaveno proti směru hodinových ručiček. Zde velice dobře uvidíte, jak se umění vyvíjelo. Prohlídka v druhém patře začíná hliněnými figurkami z období Džóm. Je to období kolem roku 10 tisíc let před Kristem. Prohlídka končí u dřevořezů „ukijoe“ z 19. století. Tyto dřevořezy zachycují všechny témata, jako jsou hvězdy tradičních forem japonského divadla „kabuki“ nebo slavné krajiny až po výjevy zábavných čtvrtí či tržišť.  Mezi tím vším najdete i sbírku kaligrafického umění, čajového náčiní, brnění a textilií používaných při kabuki a tradiční hře „nó“.

Síň Tójókan:

Tato síň orientálního umění byla otevřena v roce 1968 a pyšní se různorodou kolekcí umění, samozřejmě orientálního. Jsou to různé textilie, keramika i skulptury. Tyto předměty ale nepocházejí z Japonska ale z Číny, Koreje, Indie, Vietnamu. Tyto země měly v dávných dobách s Japonskem velmi pevné vazby. Tyto sbírky jsou umístěny ve třech patrech, které se stáčí do spirály.

Síň pokladů Hórjúdži:

Tato síň uchovává předměty z chrámu Hótjúdži v Naře. Chrám dal spoustu svých cenných předmětů císařské rodině, aby získal peníze na potřebné opravy, neboť jim byly v rámci reformy zabrány pozemky. Dnes jsou tyto drahocenné poklady uschovány v síňi pokladů Hórjúdži. Je jich více jak 300 a uvidíte vzácné rané buddhistické skulptury.

Budova Heiseikan:

Byla otevřena v roce 1999 a je určena pro krátkodobé expozice a výstavy výjimečných kolekcí japonských archeologických artefaktů. Velice často jsou v tého budově vystavovány hliněné figurky, které jsou označovány jako Haniwa. To znamení hlíněný kruh. Figurky se používaly jako ochrana zesnulých. Při různých vykopávkách se nacházelo množství těchto figurek. Nejčastěji to byly pěvci, zemědělci, tanečníci nebo zvířata a to především koně. Toto umění se datuje k období 4-7 století.

Národní muzeum několikrát zvítězilo v žebříčku návštěvnosti světových muzeí a předčilo i slavné britské i americká muzea. Veškeré popisky exponátů jsou v japonštině i v angličtině. Celkově muzejní sbírky tvoří více než 90 000 předmětů, což znamená, že zde naleznete nejlepší soubor japonského umění ve světě.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Tokio /Tokyo/ v Japonsku

Hlavní město Japonska se rozkládána březích řeky Sumida. Tokio je zároveň také největším městem v...
více…

Přehrada Kurobe a Alpská cesta

Pokud si chcete dopřát trochu klidu od chrámů, velkoměst či svatyní vydejte se do hor. Japonské alpy vám nabídnou...
více…

Posvátná hora Fudži /Fuji/ v Japonsku

Západně od Tokia na ostrově Honšú se nalézá nejvyšší japonská hora Fudži, která je vysoká 3776 metrů nad...
více…

Ubytování v Japonsku

Tak jako každá země, má i Japonsko v nabídce mnoho možností přenocování. V této zemi budete mít na...
více…

Japonská kuchyně

Japonská kuchyně je výborná. Má blahodárný vliv na zdraví, vitalitu a dlouhověkost člověka. To je také jeden z...
více…

Japonské festivaly v Tokiu

Festivalů je v Japonsku mnoho. Většinou se konají proto, aby si lidé připomenuli zvyklosti dávných dob, a aby...
více…

Čajový obřad – Čado v Japonsku

Čaj přišel do Japonska z Číny společně s buddhismem. Čajové obřady se ale dočkaly svého rozmachu kolem 13....
více…

Doprava v Japonsku

Letecká doprava: Máte-li nedostatek času, použijte pro vzdálené destinace v Japonsku leteckou dopravu. Tato...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…