PETRA Jordánsko

Petru najdete v nepřístupné a drsné krajině.  Můžete se k ní dostat jen úzkou rozsedlinou mezi rozeklanými červenými skalními útesy.

V době železné ji obývali Edomité, ale největšího rozkvětu dosáhla Petra s příchodem Nabatejců. Ve městě se můžete nerušeně obdivovat domy, hroby, kláštery, chrámy, paláce či vítězné oblouky. Všechny tyto památky jsou vyzdobené sochami, které svědčící o veliké zručnosti Nabatejců v oblasti sochařství, plastiky i fresek.

Ve 3. století před Kristem byla Petra slavným hlavním městem Nabatejského království. Nabatejci, kteří se živili i obchodováním nabyli postupně velkého bohatství a založili si stabilní monarchii. Petra vznikla v místě, kde se stýkala tři strmá údolí, a rozevírala se v širokou dáli. Napojením na tehdejší hlavní obchodní cesty dovedlo město k rozkvětu a to zejména v 1. století po Kristu. Tehdy měla Petra cca čtyřiceti tisíc obyvatel. V tomto období také vznikla většina památek. Po Nabatejcích přišli Římané, a za jejich vlády se rozvoj města hodně zpomalil. 

Petra se stala populární díky filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava. Vzhledem k tomu, že je město i tímto filmem velmi proslulé, každý den sem zavítá zhruba 3 000 návštěvníků. Pokud si budete chtít Petru pořádně prohlídnout, budete zde muset strávit více jak jeden den, což ale bohužel znamení i to, že zaplatíte několikrát vstupné.

Naleznete zde přírodní stezku, která se nalézá ve skalách Siq – Siq. Stezka byla v nabatejských dobách jedinou cestou do Petry, která umožňovala Nabatejcům vidět každého, kdo vstupoval do města, aniž by je někdo viděl. Na levé straně této stezky jsou kanály, které byly v minulých dobách vedeny podél a přiváděly do Petry vodu z Mojžíšova pramenu. Ze začátku je cesta široká, která se náhle zužuje do úzké průrvy mezi strmými skalami vysokými 70 až 100 metrů. 

Nejslavnější budovou v Petře je pokladnice Khazneh /Khaznet Faraon/. Dříve se věřilo, že je tu ukrytý faraónský poklad, ale ve skutečnosti je to krásná a velmi dobře zachovalá hrobka nabatejského krále. Hrobka je ozdobená sochami bohů a mytologickými postavami. Barvy kamene, ze kterých je hrobka vytesána se mění od světle žluté a růžové ráno až po tmavě červený nádech večer. 

Kousek dál od hrobky leží Amfiteátr, který v minulosti pojal zhruba 7 000 diváků. Ve skalní stěně za divadlem naleznete i vyhloubené hrobky, a v centru města najdete tři velké budovy známé jako Královské hrobky. Mezi další památky, které stojí za to navštívit, jsou Chrám okřídlených Lvů, Qatter Ed-Deir a Poustevna.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kuchyně v Jordánsku

Kuchyně Středního východu není až tak známá. Jídlo je spíš jednoduché, ale chuťově velmi...
více…

Jordánsko

Jordánsko, které se oficiálně názývá Jordánské hášimovské královstvím se nachází v oblasti Blízkého...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…

Taškent Uzbekistán

Taškent se rozléhá na místě, které bylo významným obchodním střediskem již ve 2. tisíciletí př.n.l. V...
více…

Hedvábí a nejlepší Ferganský trh Uzbekistán

Na jihu uzbecké části Ferganské kotliny se rozléhá Margilan, který již po mnoho let představuje centrum produkce...
více…