Půjčovny aut a dopravní předpisy Srí Lanka

Půjčovny aut a motocyklů naleznete na letišti, i ve všech větších městech a turistických centrech. Pozor! Většina silnic je na Srí Lance v dezolátním stavu a dopravní předpisy se zde zcela běžně nedodržují.

Půjčovny aut a dopravní předpisy Srí Lanka

Raději vám doporučíme pronájem auta s řidičem, za což zaplatíte většinou od 4500 srílanských peněz za den a výše. Kvalita místního řidiče se může podstatně lišit. Vždy si předem detailně dohodněte konkrétní trasu a musíte mu říci vaše případné další požadavky. S místním řidičem sice určitě nezabloudíte, ale raději si dejte pozor na to, aby vás nevozil do tzv. turistických pastí. Což znamená, že za vstup nebo koupené zboží zaplatíte jeho provizi.

K zapůjčení automobilu musíte být starší 23 let, musíte předložit pas, zaplatit požadovanou zálohu a v některých půjčovnách dát do úschovy zpáteční letenku do zástavy. K řízení musíte mít mezinárodní řidičský průkaz. Většina cizinců ale v zemi jezdí bez něj. Týdenní půjčovní sazby začínají na 14000 srílanských peněz. Pokaždé si velice pečlivě prostudujte podmínky smlouvy a podepisujte jen to, čemu rozumíte. Vždy si ověřte rozsah pojištění, jestli je v ceně neomezený počet najetých kilometrů, kolik je v nádrži paliva a co máte so automobilu tankovat.

Při převzetí auta si vyzkoušejte, zda v něm vše funguje, zkontrolujte základní výbavu jako je trojúhelník, náhradní žárovky, nářadí a lékárničku a stav pneumatik. Nezapomeňte si vzít kontaktní telefon pro případ potíží. Při případné silniční kontrole, která vás může, postihnou, je třeba předložit doklady od vozidla technický průkaz, a veškeré doklady, kterými vás vybavila auto půjčovna. Policejní hlídky a kontroly jsou na Srí Lance velmi časté. Místní obyvatelé doporučují mít po ruce spropitné.

Na Srí Lance je zhruba 92 tisíc kilometrů silnic, které ale mají velice daleko do evropských standartů   Většina silnic na Srí Lance jsou úzké, s mnoha zatáčkami. Více než polovina veškerých silnic je ve špatném stavu. Počítejte s tím, že se po nich zejména na venkově běžně pohybují i volská spřežení, krávy, opice či dokonce sloni, v noci zase neosvětlená vozidla i osoby. Na Srí Lance se jezdí vlevo, ale místní jezdí v tom pruhu, který je volnější. Maximální povolená rychlost v obci je 56 km/hod, mimo obec 72 km/hod. Raději nepřekračovat, pokuty jsou vysoké.  Všechny osoby ve vozidle musí mít zapnuty bezpečnostní pásy. Během dne se na Srí Lance světla nepoužívají, a po setmění musí být ztlumená nebo vypnutá v dobře osvětlených oblastech. Při míjení vozidel za tmy musíte ztlumit nebo vypnout pravé přední světlo. Místní řidiči se běžně dorozumívají troubením: jednou krátce - pozor, jedu, dvakrát krátce - pozor, předjíždím, dvakrát krátce a jednou dlouze - potřebuji více místa, uhni, jednou dlouze - opravdu naléhavě potřebuji, abys uhnul. 

Dálkové autobusy mají na Srí Lance vždy přednost, ne ze zákona, ale v praxi. Neuhne jim jenom kráva, protože toto pravidlo nezná.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Svátky Srí Lanka

Dnů, kdy je na Srí Lance volno je mnoho. Vedle státních svátků zde slaví své náboženské svátky buddhisté,...
více…

Nákupy a suvenýry Srí Lanka

Oblíbenými suvenýry ze Srí Lanky jsou dřevořezby z tropických dřev, jako je santal, eben, teak, či z růžového...
více…

Doprava na Srí Lance

Na Srí Lance se můžete dopravovat jak letecky, autobesem, vlakem, taxíkem, tak i lodí nebo...
více…

Srí Lanka

Srí Lanka, byla dříve známá jako Cejlon a má celkovou rozlohu 65 610 kilometrů čtverečních s hlavním městem...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Istanbul - město dvou kontinentů

Istanbul má několik míst, které zkrátka vidět musíte. Jsou to centra, místní Grand Bazaar, ulice, uličky, tržiště,...
více…