Tchaj-pej – Taipei Taiwan
Hlavní město Taiwanu se nachází na soutoku Tanshui a Keelungu v severní části ostrova.
V tomto rušném a ne příliš pohodově působícím městě, s širokými ulicemi, najdete vládní úřady, budovy parlamentu i ústředí mnoha obchodních a průmyslových společenství. Centrální město Taipei obklopuje mnoho menších měst. Celek tvoří samotné město Taipei, ale každou část si spravují vlastní úřady.
Nejbohatší část města se soustřeďuje kolem budovy taipejského mezinárodního finančního centra. V 91. poschodí této stavby se nachází venkovní rozhledna, kterou určitě nezapomeňte navštívit. Podívaná stojí za to a v noci je výhled ještě krásnější. Budova se honosí nejrychlejším výtahem, jenž dopraví návštěvníky do 89. podlaží za 37 sekund, což je velká rychlost:-).
Metropole Taiwanu je plné lidí, smogu a automobilů. Ale i tak vám nabídne skvělé jídlo, pěkné památky a přátelské místní lidi. Z toho starého Taipei se dochovalo jen málo památek, jako je například tradiční noční trh Huashi, známější pod jménem Hadí alej, kde naleznete pouličními stánky s jídlem a hadím masem.
Ty, které omrzí prohlídka městských památek a zatouží po klidu a pohodě je zde botanická zahrada, kterou najdete na třídě Nanhai jižním směrem od centra. Součástí zahrady je Muzeum historie přírodních věd se sbírkou hrnčířských výrobků a Sál národního umění. V taipei najdete i jiné parky a zoologickou zahradu. Město Taipei je důležitou dopravní křižovatkou.
Taipei sice není typickým turistickou destinací, ale zajímavých památek zde naleznete dost. Pozornost každého návštěvníka si jistě nejdříve získá mrakodrap Taipei 101, který byl se svými 509m od roku 2004 do 2009 nejvyšší budovou na světě. Tím, že se v centru Taipei mrakodrapy nestaví, vyčnívá Taipei 101 jako Eiffelova věž, kterou naleznete v Paříži.
Povinností pro každého turistu, který navštíví toto město je návštěva Národního palácového muzea, které naleznete v kopcích na severu Taipei. Tam naleznete většinu uměleckých předmětů - soch, čínské kaligrafie či porcelánu aj., které byly původně umístěny v Zakázaném městě v Pekingu, ale nakonec se je podařilo převézt na Taiwan.
Nezapomeňte navštívit i čínský chrám Longshan. Tam najdete dohromady jak buddhismus, tak i konfucianismus. Kolem páté hodiny večerní se do chrámu scházejí věřící, kteří aby se společně a nahlas pomodlili. Po skončení prohlídky tohoto chrámu si určitě zajděte na přilehlý noční trh, kde si můžete nakoupit suvenýry, oblečení, ochutnat taiwanské speciality či ochutnat hadí maso.
Na náměstí Svobody v centru města Taipei naleznete i Národní divadlo, Národní koncertní síň i Čankajškův památník.
Pokud budete mít v Taipei více času, určitě využijte velké množství stezek v horách a v kopcích okolo města. Vypravte se tam ale raději přes týden, neboť o víkendu se střetnete s davy místních lidí, kteří mají tyto vycházky v oblibě.
Cesta z letiště do Tchaj - pej
Letiště Taoyuan se nachází zhruba 45 minut jízdy autem od centra Taipei. Po příletu si můžete vybrat buď cestu taxíkem, která se určitě ve více lidech vyplatí, nebo podle šipek "Long Distance Buses" dojít ke stánkům společností, která provozuje pravidelné autobusové spojení mezi letištěm a hlavním nádraží v Taipei. Jedna cesta vás bude stát v průměru 125TWD /cca 70Kč/. Konečná zastávka je přímo v centru Taipeje u hlavního nádraží i stanice metra Taipei Station, kde potom můžete přestoupit na vlak, autobus nebo metro.
Doprava v Tchaj - pej
Dopravovat se po Taipei může nejen městskou hromadnou dopravou, ale na rozdíl od České republiky solidními a levnými žlutými taxíky. O Taipei je známo, že snad každý jezdí do práce na skútru. Když se podíváte na jakékoliv křižovatce na čekající vozidla, uvidíte z celkového počtu téměř vždy 70% skútrů, 15% taxíků a zbytek tvoří autobus a pár aut. Skútr již patří mezi dominantu dopravy na Taiwanu a jezdí na něm i starší lidé. Srandovní situace nastává při dešti, kdy potkáte spoustu řidičů oblečených do pláštěnky v kombinaci s helmou, rouškou přes ústa a žabkami na nohách.:-)
Dopravovat po městě se můžete i metrem, které jezdí pod zemí i nad zemí. Všechny nápisy jsou přeloženy naštěstí do angličtiny, a u každého východu naleznete přesně označenou mapu, takže snad ani není možné se ztratit, pokud nemáte hrozný orientační smysl:-). Taipejské metro je dokonale čisté a díky čipovým kartám Easycard, které si lze všude možně dobít, může metro i krátkodobý návštěvník bez problémů využívat.
Jediným problémem v Taipei jsou pro turisty - cizince městské autobusy. Ty totiž jezdí bez jízdních řádů po trasách vyznačených na zastávkách pouze v čínských znacích.