Nedotčený ráj Nové Kaledonie

Maličké ostrůvky Loyalty Islands zabírají sice pouze 10% rozlohy Nové Kaledonie, představují však přeživší zbytky křehké krásy nedotčené masivním turismem, kde původní Melanésané přírodu respektují a chrání.

Nedotčený ráj Nové Kaledonie

Povrch ostrovů je plný příběhů, avšak skutečné srdce souostroví spočívá v lidech, jejichž způsob života dělá z návštěvy Loyalty Islands neobyčejnou zkušenost. 

Setkání s místními

Nedotčené souostroví je jednou ze tří provincií tvořících Novou Kaledonii, zámořské francouzské území ležící 1500 km východně od Austrálie a 1700 km severozápadně od Nového Zélandu.

 

Ze vzduchu vypadá těchto šest obydlených a několik neobydlených ostrovů jako šňůra třpytících se korálků uprostřed azurově modrého Pacifiku.


Melanésané představují 42% obyvatel Nové Kaledonie a zbytek jsou většinou potomci Francouzů. Obyvatelé Loyalty Islands jsou však převážně Melanésané známí také jako Kanakové.

 

Tito snědí místní lidé jsou původními obyvateli také na Fiji, Vanuatu, Šalamounových ostrovech a v celé Nové Kaledonii. Žijí v kmenových vesnicích, jejichž skupiny jsou usazeny kolem protestantských a katolických kostelů a vedou je kmenoví náčelníci.

Nedotčený ráj Nové Kaledonie

Všechna země na Loyalty Islands, kde žijí komunity Lifou, Ouvéa a Maré, se skládá ze společných pozemků, což znamená, že zde není žádný soukromý majetek.

 

Všechny vlastní klany a rodiny a nic z toho nelze prodávat ani dělit. Výsledkem je, že místní populace je stabilní a zároveň úzce propojená, a přestože se zde mluví více různými jazyky, mnohé zvyklosti jsou společné.

Tradice na ostrovech

Ponořte se do života Kanaků tím, že se ubytujete v tradiční chatrči postavené ze dřeva a slámy či palmových listů.

 

Na podlaze z hlíny nebo betonu leží rohože na spaní a uprostřed stojí tradiční krb, přičemž kuchyňské a sprchové zařízení se nachází v oddělené budově.


Pokud Vás místní pozvou domů, měli byste poskytnout malý dar, který se zde nazývá tradiční gesto. Tento činem spíš než darem samým ukazujete, že hostitele ctíte.

 

Můžete se od nich pak dozvědět více o jejich kmeni nebo se podívat na místa vyhrazená klanům, jako jsou izolované jeskyně, útesy, pláže nebo jezírka.


Pobyt ve vesnici Vám rovněž umožní se zúčastnit denních aktivit a např. se naučit se plést z kokosovníkových nebo palmových listů různé výrobky, např. košíky, rohože, klobouky nebo mísy.

 

Nebo si můžete vyzkoušet vyřezávání z místních vzácných dřev bani, santalového dřeva, trelewegeth, mesup nebo kohu, která nabízejí k opracování úžasný rozsah struktury i textury.

 

Místní řezbářství sahá až k tvorbě posvátných předmětů, jako jsou flèches faîtières, oštěpovité dřevěné totemy umísťované na vrcholy chatrčí, dveřních sloupků nebo podpěrných sloupů pro náčelníkův dům (chefferie).

 

Tyto dekorativní a okrasné předměty obvykle znázorňují mytická nebo klanová posvátná zvířata a rostliny, což je ozvěna dávných legend i snah národa o nezávislost.

 

V průběhu roku zde probíhají tradiční festivaly, např. v dubnu Avocado Festival v Maré, v srpnu Waleï Festival v Ouvéa a v říjnu Vanilla Festival v Lifou s tradičními tanci a hudbou.

 

Zemědělské a venkovské trhy a komunitní dny rovněž nabízejí temperamentní domorodé koncerty s tancem a zpěvem i hostiny z čerstvě ulovených ryb.

Průzkum ostrovů

Korálové útesy spolu s bílými písečnými plážemi tvoří hranici hustě zalesněného Lifou, největšího a nejhustěji obydleného ostrova a zároveň nejvýchodnější, který můžete kvůli turistické infrastruktuře navštívit.

 

Na letišti v Lifou si lze vypůjčit auto a projet se bujnou zelení ostrova, přičemž uvidíte i kmenový život. Můžete například zahlédnout skupinu žen, jak se baví  nad velkým hrncem, kde připravují pain de marmite, těžký kulatý chléb, nebo skupinu přátel, jak pečlivě vyřezává pracné ornamenty na dřevěných plastikách.


Výborný cíl pro výlet skýtají úžasné útesy Jokin na severu Lifou a venkovské útesy Xodre na jeho jihovýchodním konci. Je snadné strávit tu hodiny vyřezáváním ze dřeva a sledováním působivého představení, kdy se mořské vlny rozbíjejí o útesy a tříští na miliony kapek.

 

Pokud hledáte aktivnější zábavu, řada pěších túr Vám umožní poznat přírodní krásy Lifou. Oblast Wetr je vhodná pro pěší výlety s průvodcem, které si můžete zarezervovat v místní cestovní kanceláři. Jižní oblast Lössi je oproti tomu vhodnější na kratší procházky po pláži.


Nejdelší pláž Nové Kaledonie Fayaoué můžete nalézt na ostrově Ouvéa. Je to neuvěřitelných 22 km neposkvrněného bílého písku s křišťálovými vodami bohatými na mořský a korálový život, takže je rájem pro potápění.

Nedotčený ráj Nové Kaledonie

Potápěčský klub Mio Palmo Piongée je obklopen korálovými útesy, křídovými útesy a tyrkysovou lagunou, kde můžete spatřit mořské želvy, nespočet druhů tropických ryb i žraloky, a na vnějších korálových stěnách různé druhy korálů.  


Asi 4300 obyvatel ostrova Ouvéa odvozuje svůj původ z melanéských i polynéských kořenů, a proto se zde mluví dvěma jazyky: laaï, což je jazyk Kanaků, a faga-uvea, jazyk polynéského původu.

 

Polynéský vliv je patrný také na fyzickém vzhledu obyvatel i na jejich tancích. Je to rovněž důvod, proč jsou jejich chatrče hranaté na rozdíl od kulatých chatrčí na ostatních ostrovech.


Maré je z Loyalty Islands nejjižnější a největší ostrov a komunita.  Tvoří ho pět vrstev korálů navršených na sobě a nabízí idylické pláže i příkré srázy, čedičové skály i hluboké pralesy.

 

Co se týče turismu, Maré je z těchto tří ostrovů na něj nejméně vybavené a nabízí pouze několik málo možností k ubytování. Obyvatelé Maré však nejsou tolik motivováni komerčně a je pouze na Vás, jestli začnete kontakt s místními.


Záliv Wabao ve stejnojmenné oblasti je domovem nejlepších pláží celého Maré, kde můžete ideálně relaxovat a zapomenout na veškerý život v civilizaci.

 

Na samém jihu ostrova v oblasti Eni má domov pouze jediný kmen s asi 350 členy. V roce 1995 zde otevřeli první gîte, ubytovací zařízení Waterloo s pokoji pronajmutí. Je to zatím jediné místo, kde se v Eni můžete ubytovat, a nabízí turistům ideální možnost se ponořit do skutečného života kanaků.

Praktické záležitosti

Všechny tři ostrovní komunity jsou dostupné letecky z hlavního města Nové Kaledonie Noumea  za méně než hodinu. Odtud se můžete dostat na Maré a Lifou také rychlým člunem, a to za asi čtyři hodiny.


V Nové Kaledonii je více jak 200 dní v roce slunečných, takže ji můžete navštívit kdykoli v roce. Od října do února je však podnebí nejpříjemnější s dlouhými teplými dny a velmi malým množstvím srážek.


Pobyty na těchto ostrovech si můžete rezervovat v řadě cestovních kanceláří v Nové Kaledonii, Austrálii nebo na Novém Zélandě, anebo přímo z domova z jejich internetových stránek.  

 

comments powered by Disqus