Kam se vydat v Sofii

Město Sofia, prodchnuté bohatou a dlouhou historií, by klidně mohlo spát na svých kulturních vavřínech a nabízet návštěvníkům pouze recyklovaný odkaz dřívější thrácké, osmanské a sovětské nadvlády.

Kam se vydat v Sofii

Místo toho však tohle město, jež bylo před dvěma tisíciletími nejvýznamnějším na balkánském poloostrově, dál získává uznání za svou pokračující renesanci, při které odhazuje pozůstatky z dob Železné opony, aniž by přitom ztratilo vlastní jedinečnou identitu.

 

Město bylo prohlášeno Evropským městem kultury na rok 2019 a mísí se zde východní a západní vlivy. Stručně řečeno, Sofia v současnosti razí cestu přijetí Bulharska do Evropské unie.

Veřejná prostranství

Relativně malé centrum města se svými typickými žlutými dlažebními kameny můžete snadno projít pěšky.

 

Pěší túry po městě začínají od zlacené sochy sv. Sofie, patronky města, která symbolicky převzala místo předtím obsazené Leninovým památníkem. 

Kam se vydat v Sofii

Nejznámějším parkem v Sofii jsou Borisovy zahrady, u jejichž vchodu stojí velký památník sovětské armádě. Park se svým jezerem, zahradou růží a květinovými záhony je oblíbeným místem relaxace pro obyvatele města ve volném čase.

 

Zároveň je to místo, kde se nachází městský fotbalový stadion, který hostí podstatně divočejší emoce.

Církevní památky

Sofia, která přišla v průběhu staletí do styku s mnoha různými kulturami, je na svou náboženskou rozmanitost pyšná.

 

Nejznámějším symbolem města jsou zlaté kopule neobyzantské Katedrály svatého Alexandra Něvského, která dominuje velkému dlážděnému náměstí lemovanému stromy. Masivní kostel, který je jedním z největších v Evropě, byl dokončen v roce 1912 a hostí ve své kryptě sbírku starých ikon.

 

Nejstarší kostel ve městě, Rotunda sv. Jiřího, pochází ze 4. století a byla postavena Římany. Když se vydáte na krátkou jízdu taxíkem ze středu města na jeho okraj, naleznete zde středověký Bojanský kostel, památku chráněnou UNESCO s vynikajícími freskami ze 13. století.

Kulturní život

Na jihovýchodním okraji města nabízí Muzeum socialistického umění pozoruhodnou sbírku z komunistické éry: Leninovy sochy a spisy stejně tak jako staré propagandistické filmy.

 

Impozantní Národní kulturní palác, který zahrnuje velkou koncertní síň a výstavní centrum, stojí před Bulharským náměstím a často hostí výstavy a vystoupení předních umělců.

 

Naproti městskému parku se nachází Národní umělecká galerie, která vlastní největší sbírku umění v zemi včetně prací malíře Dimitrova.

 

Archeologické muzeum sídlí v bývalé mešitě z 15. století a nabízí důkladnější pohled do historie národa. V muzeu naleznete artefakty z doby thrácké a římské a ikony z kostelů v celé zemi.

Dobré jídlo 

Pravá bulharská kuchyně, která je směsicí východoevropských a středoevropských vlivů vytříbených během staletí mj. ve zdejších klášterech, je bohatá a různorodá.

 

K národním pokrmům patří dušený králík a kebab. Návštěvníkům se doporučuje navštívit zdejší tavernu zvanou mehana, kde se můžete dobře najíst.

 

Bulharsko je známé výrobou vína, proto mnoho zájezdů směřuje z města ven do nedalekých vinic, jakými je Domaine Boyar, první soukromý vinařský závod v zemi.

 

Po setmění pak zavítejte na Bulvár Vitoša, kde můžete okusit čilý noční život Sofie. Ve dne je tato ulice uznávanou a luxusní nákupní třídou.

 

comments powered by Disqus