Plovdiv - hlavní město evropské kultury pro rok 2019

Druhé největší město v Bulharsku nabízí kromě krásné přírody i toulky po kulturních památkách, jejichž historie sahá až do starověku. I proto patří podle cestovatelů mezi nejzajímavější cíle v Bulharsku. Pokud vaše cesty povedou kolem, rozhodně byste návštěvu Plovdivu neměli vynechat.

Plovdiv

Plovdiv se nachází ve východní části Trácké nížiny na obou březích řeky Marica. Samotné město se rozděluje na dvě části, staré a nové. Staré město se rozkládá na třech kopcích: Hlídací pahorek (Nebe Tepe), Pahorek umělců (Jambol Tepe) a Pahorek rozvodí (Taksim Tepe). Nejčastějším turistickým cílem je amfiteátr z římských dob. Vybudován byl již v 2. století př. Kr., a postavil ho sám římský císař Marcus Aurelius. Dodnes se zde konají divadelní představení a koncerty, kapacita je 3 000 diváků.

Sveta Marina

Další velmi zajímavou památkou je Sveta Marina. Tento pravoslavný chrám byl postaven v 19. století a nacházejí se v něm jedinečné dřevořezby a ikony od mistra Stanislava Dospevského. Podobným chrámem je i Sveti Kontantin a světa Helena, zde najdeme nástěnné malby od mistra Zacharija Zografou. Dalšími kulturně-historickými památkami, které stojí za návštěvu jsou Katedrála sv. Ludvíka či Bačkovský Monaster.

Okolí Plovdivu

Milovníci památek při návštěvě Plovdivu zamíří i do jeho okolí, ve kterém najdou skutečné perly. Asi 20 kilometrů od města se nachází Peruštica. Toto městečko má v bulharských dějinách významné postavení - v roce 1876 zde vypuklo povstání proti osmanské nadvládě, které bylo krvavě potlačeno. Z původních asi 2000 obyvatel masakr přežilo jen 150 dětí a starců. Symbolem Peruštice je Červený kostel, starokřesťanská bazilika z přelomu 5. a 6. století. O něco dál, asi 45 kilometrů od Plovdivu najdete městečko Chisarja, které bylo kdysi důležitým centrem římské provincie. Toto období dodnes připomíná množství památek z této doby. Jednou z nejznámějších je jižní brána římského opevnění.

Přírodní památky

Když budete v Plovdivu, určitě musíte navštívit i přírodní památky. Mezi ty nejznámější patří Dzhendem. Známý je také pod názvem Kopec mládeže a má nejvyšší nadmořskou výšku ze všech pahorků města. Vyhlášen byl za chráněnou oblastí pro vzácné druhy rostlin, které zde rostou. Zachovalá příroda či různé druhy zvířat dělají z této lokality jedinečné místo. Mimo jiné zde můžeme sledovat veverky, sojky či zajíce. Vzpomínkou na doby ne ty tak velmi minulé je památník na počest sovětské armády, postavený na kopci Bunardzhik (Alyosha). Zajímavostí města je i tzv. Hodinová věž. Její historie sahá až do 16. století a patří mezi oblíbená místa zamilovaných, mládeže, ale i turistů. Na všech městských pahorcích najdete udržované parky s cestičkami a lavičkami.

Kultura

Plovdiv má nejen jedinečné přírodní, ale i kulturní prostředí. Má několik muzeí: historické, archeologické, etnografické či přírodovědné. Pokud máte chuť na kulturu, navštivte Galerii umění a činoherní divadlo. Město nabízí i velmi dobré sportovní a rekreační podmínky. Vychutnat si zde můžete veslování, běh či cyklistiku. Tato oblíbená destinace se řadí mezi kulturní a ekonomická centra jižního Bulharska . Proto zde najdete i spoustu možností ubytování, od luxusních hotelů až po ubytovny.

Stravování

V hlavních ulicích města jr mnoho kvalitních restaurací, ale i obchody, takže určitě nepřijdete domů bez pěkného suvenýru či skvělého receptu. V letních měsících jsou místní obyvatelé zaměření na pestrou, chutnou a hlavně zdravou stravu. Pochutnat si zde proto můžete na různých specialitách. Jednou z nich je i letní polévka tarator. Hlavní ingrediencí na její přípravu je čerstvá okurka, která se obvykle strouhá na hrubém struhadle, případně se krájí na drobné kostičky. Později se do ní přidává kopr, česnek, sůl, olivový olej či bulharské kyselé mléko. Pro Bulharsko je typická i dršťková polévka. Perlou národní kuchyně je však kavarma. Toto masové jídlo se připravuje ze sádla, masa, cibule a pórku. Vaří se na červeném víně a může být z několika druhů masa. Pokud vás zaujaly místní speciality, tak vězte, že v Plovdivu toho ochutnáte mnohem více. "Domorodí" obyvatelé jsou velmi pohostinní, a tak se máte na co těšit. Kromě jídla i na nápoje, nejen nealkoholické ale i alkoholické.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Top nejkrásnějších hradů a zámků v České republice

Pro všechny milovníky fotografování máme výbornou zprávu! V památkových objektech spravovaných Národním...
více…

Kostel v Sedlišti - unikátní výzdoba a zajímavá historie

Pokud máte prozkoumanou větší část Čech, zajímavé nápady na krátké jednodenní nebo víkendové pobyty najdete i v...
více…

Socha Krista Spasitele - Rio de Janeiro

Ikonu brazilského Ria, světoznámou turistickou atrakci navštíví ročně více než dva miliony turistů. Socha Krista...
více…

Angor Vat - chrámový komplex v Kambodži

V období od 9.-15. století n.l. byl Angor Vat hlavním sídlem khmerské říše a z těchto dob se tam zachovalo množství...
více…

Světoznámé památky, které mohou svým vzhledem vzbudit zklamání

Kdo by netoužil vidět na vlastní oči obraz Mony Lisy, světoznámou fontánu či sochu Malé mořské víly? Ale když...
více…

Kraťasy - na treky i do města

Krátké nebo tříčtvrteční, šortky, bermudy nebo kraťasy? Také jste si oblíbili jejich nošení a ukládáte je až s...
více…

Nepromokavé kalhoty

Nepromokavá bunda a nepromokavé kalhoty, to je základ outdoorového vybavení, které využijete nejen na horách....
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Vesty - péřové, proti větru a zateplené

Vrstvení oblečení je vynikající předpoklad k tomu, aby nám v chladu, vlhku a větru nebyla zima. Pokud si vyberete jako...
více…

Zimní a zateplené bundy

Alespoň jednu zateplenou bundu máme ve svém šatníku všichni. Ale pozor! Vybrali jste si tu správnou a dokonale...
více…