Místa, která byste měli navštívit v Normandii

Normandie, která byla v průběhu staletí obsazena Vikingy, Římany, Angličany a Třetí říší, je přímo prodchnutá historií.

Místa, která byste měli navštívit v Normandii

Tato severozápadní oblast Francie s písčitým pobřežím a klidnými pastvinami hrála klíčovou roli v historii Francie, ať už vzdálené nebo nedávné. Současná Normandie se však těší ze svých přírodních, kulturních a gastronomických předností.

 

Spousty Pařížanů proto každé léto podnikají dvouhodinovou cestu na západ, aby mohli relaxovat v pobřežních letoviscích na poloostrově Cotentin, zatímco neustálý příliv válečných veteránů a jejich příbuzných míří na slavné pláže, kde došlo v roce 1944 k vylodění Spojenců. 

 

V čase mezitím mohou návštěvníci využít hojné příležitosti a okusit pravou francouzskou kuchyni nebo navštívit spoustu historicky významných míst.

Pláže, kde došlo k vylodění Spojenců

Dne 6. června 1944 došlo k největší námořní invazi v historii, k  vylodění Spojenců na plážích na normandské straně kanálu La Manche.

Místa, která byste měli navštívit v Normandii

Kódovací jména těchto pláží zněla Zlato, Juno, Meč, Utah a Omaha a tyto pláže představují kontrast úžasného zlatého písku na straně jedné a dojemných připomínek z období bezuzdného krveprolití na straně druhé.

 

Návštěvníci mohou stále vidět německé ostřelovací pozice, britská přenosná přístaviště, odkud postupně vystoupilo na břeh 2,5 milionu vojáků, a americký hřbitov Colleville-sur-Mer známý díky filmu „Zachraňte vojína Ryana“. 

 

Výlet na slavné pláže začíná v Caen, muzea a památníky však najdete i na plážích Arromanches  a Juno.

Mont St. Michel

Nedaleko hranic s Bretaní, kde skalnaté pobřeží v zimě podléhá plnému náporu Atlantiku, leží třetí nejnavštěvovanější památka Francie (po Eifelovce a muzeu v Louvru v Paříži).

Místa, která byste měli navštívit v Normandii

Mont St. Michel pocházející z 8. století spojuje s pevninou vyvýšená cesta, která vystupuje z moře pouze při odlivu a představuje okamžitě rozpoznatelnou siluetu gotického opatství ze 13. století zvedajícího se 122 m až ke své ostré špičce.

 

Na ostrov, který je jednou z prvních památek chráněných UNESCO ve Francii, už není možné vjíždět auty, z pevniny Vás však dopraví tramvajová linka.

Město Bayeux

Zlaté pobřeží Normandie spolu s bukolickou krajinou jsou posety nádhernými rybářskými vesnicemi a tržními městečky, která tu stojí už po staletí.

Místa, která byste měli navštívit v Normandii

Například přístav Honfleur  na řece Seině má kořeny staré kolem tisíce let a svými úzkými uličkami a dřevem rámovanými domy inspiroval řadu impresionistických malířů včetně Moneta a Boudina.

 

Městu Bayeux rovněž dominuje typická románská katedrála z roku 1077, která je známá svými tapisériemi znázorňujícími život ve středověku a normanskou invazi do Anglie.

 

Tapiserie dlouhá 70 m má své vlastní muzeum, které je otevřené sedm dní v týdnu. Bayeux bývalo hlavním městem Galie a krátce v roce 1944provizorním hlavním městem Francie.

Města v Normandii

Abyste mohli poznat historii Francie v jejích souvislostech, najdete ve starobylých městech Normandie dobrý doplněk k historii typicky nahlížené pohledem z Paříže.

 

Historii největšího města Normandie Rouenu předchází římská invazi do Galie a proslavila ho především poprava Jany z Arku v roce 1431.

Místa, která byste měli navštívit v Normandii

Milovníci umění okamžitě poznají katedrálu v Rouenu, kterou často maloval Monet a která skrývá hrobku krále Richarda Lví Srdce. Městu Caen se však v době 2. světové války tak dobře nevedlo a bylo silně bombardováno, je to však ideální místo, odkud se můžete vydat na prohlídku slavných pláží nebo kde můžete navštívit památník obětem.

 

Bombardování však naštěstí přežila dvě opatství z 11. století a hrad postavený Vilémem Dobyvatelem, ve kterém je umístěno Musee des Beaux Arts s pracemi mj. Brueghela, Tintoretta, Poussina a Rubense,

 

comments powered by Disqus