Život v posvátných městech 1/2

Po celém světě existují tisíce různých náboženství, od prastarých až po relativně nové.

Život v posvátných městech 1/2

Některá města jsou úzce spojena s vírou praktikovanou svými obyvateli, takže jsou prodchnuta pocitem posvátna. Tato místa jsou známá svojí náboženskou historií, svatostánky a posvátnými místy, které spojují věřící a lákají přívržence i návštěvníky z celého světa.

Chiang Mai

Druhé nejvýznamnější město Thajska je bývalým hlavním městem Království Lanna, které kdysi ovládalo sever země.

 

Je domovem stovek buddhistických chrámů včetně slavného chrámu Wat Chedi Luang  se svojí zničenou chedi (stupou), kde mohou návštěvníci uctít Buddhu tím, že vytáhnou nádobu s vodou pomocí provazu na vrchol chrámu a tam ji vylijí.

Život v posvátných městech 1/2

V chrámu ze 14. století Wat Phra That Doi Suthep na hoře Doi Suthep  hned vedle města žehnají buddhističtí mniši věřícím i zvědavcům a zaměstnanci chrámu radí návštěvníkům darovat příspěvek Buddhově soše podle data svého narození.

 

Avšak Chiang Mai není pouze město žijící minulostí a náboženstvím, je to zároveň živá metropole plná místních, studentů, přistěhovalců i důchodců, kteří zaplňují rušné tržiště, ulice i restaurace lemující řeku Ping.


Zděné vnitřní město je jádrem starého Chiang Mai a najdete zde bary, kavárny, chrámy a nedělní trh plný řemeslníků, zatímco moderní město obklopující jádro se může pochlubit Univerzitou Chiang Mai a dalšími školami, stejně jako mnoha obytnými bloky.

 

Na předměstích žije část přistěhovalců v moo baan, což jsou komunity v západním stylu. Podle průzkumů žije v Chiang Mai kolem 40 tisíc přistěhovalců.  Téměř třetina z nich se sem přistěhovala kvůli kultuře a dalších 15% kvůli výhodným cenám bydlení.

Varanasi

Staré Varanasi na březích řeky Gangy je považování hinduisty a džinisty za nejposvátnější město celé Indie a je jejím duchovním hlavním městem.

 

Bývá nazýváno také Benares a existuje už asi 3 000 let, takže je jedním z nejstarších obydlených míst na zemi. Mnoho ghátů (kamenných schodišť) vedoucích k posvátné řece zaplňují brzy ráno koupající se věřící, kteří se chtějí očistit od svých hříchů ponořením se do vody.

Život v posvátných městech 1/2

Dva pohřební gháty, kde se spalují mrtvá těla, jsou tak posvátné, že se věří, že zde spálení mrtví dosáhnou ihned stavu mokša, tedy vykoupení, kdy se přeruší cyklus reinkarnace a duše jde rovnou do nebe.

 

Během roku se zde slaví mnoho festivalů, např. Dev Diwali v listopadu při úplňku, kdy gháty a řeku zaplaví tisíce světýlek diya, plovoucích svíček.


Varanasi má 1,4 milionu obyvatel plus každoroční příliv více jak 3 milionů poutníků a turistů. Severní část města je tišší a zelenější než okolí řeky, jako je např. oblast Cantonment , kde dřív žili a pracovali Britové, a která je nyní domovem mezinárodních hotelů a nemocnice.

 

Celé rodiny často jezdí do Sarnathu, vesnice vedle Varanasi, kde Buddha poprvé učil a kde je umístěna Centrální univerzita tibetských studií. Americké univerzity, jako je Smithova, zde pořádají zahraniční programy a občas se tu zdržuje i Dalajláma.

Kyoto

Minulost je v Kyotu všudypřítomná díky tisícům chrámů, zenovým zahradám, šintoistickým svatostánkům a tradičnímu japonskému umění a řemeslům.

 

Kdysi bývalo hlavním městem Japonska a ikonická místa, jako je Chrám To-ji, Chrám Kinkaku-ji a Zahradní pavilon jsou hluboko v národním povědomí a patří k památkám chráněným UNESCO.

Život v posvátných městech 1/2

Kyoto je obklopeno zelenými kopci se stromy, které na podzim zrudnou, a protnuto řekami a kanály na jaře lemovanými růžovými třešňovými květy (sakurami). Návštěvníci zde najdou klid a mír tolik vzdálený hektickému tempu Tokia, proto tohle místo láká především lidi toužící po změně životního tempa.


Přesto není Kyoto se svým 1,4 milionem obyvatel žádná ospalá vesnice. Ulice kolem nádraží v Kyotu jsou rušné a místa v centru, jako je Pontocho, Gion a Kiyamachi jsou domovem mnoha restaurací a nočního života.

 

Nejoblíbenějšími místy pro přistěhovalce je na severovýchodě Okazaki (Sakyo-ku) a na severu Iwakura, Kitayama, Shimogamo a Demachiyanagi, všechny s dobrým dopravním spojením.

 

comments powered by Disqus