Život v posvátných městech 2/2

No, a máme zde další část polomystických posvátných zemí, o kterých vám podáme pár informací. 

Život v posvátných městech 2/2

Jeruzalém

Tohle město je posvátné trojnásobně, protože tři velká monoteistická náboženství, judaismus, křesťanství a islám, přikládají Starému městu obrovský náboženský význam.

 

Nachází se zde Chrámová hora včetně Západní zdi (která jako jediná přečkala zničení druhého chrámu), mešita al-Aksá (třetí nejposvátnější místo islámu) a Skalní dóm (svatostánek muslimů, který ukrývá Základní kámen), stejně jako Chrám Božího hrobu, který stojí na místě, kde byl ukřižován Ježíš.

Život v posvátných městech 2/2

Na tomto malém území, které nemá ani kilometr čtvereční, se nachází hned několik nejposvátnějších míst na zemi.

 

Věřící přijíždějí z celého světa, modlí se a následují kroky krále Davida nebo Ježíšovu křížovou cestu. Současné město, jehož je Staré město součástí, se dělí na západní Jeruzalém, převážně izraelský, a východní Jeruzalém, převážně arabský a palestinský.

 

Mezi oběma stranami jsou podstatné rozdíly ve službách i životním standardu a v současnosti se mezi nimi nachází bariéra, která odděluje části východního Jeruzaléma od zbytku města a Západního břehu.


Pokud byste chtěli žít v Jeruzalémě, jedním z nejdůležitějších rozhodnutí je, jestli žít v jeho západní nebo východní části.

 

Přistěhovalci se obvykle rozhodují podle typu práce, kterou dělají a kde ji dělají. V západním Jeruzalémě leží Německá kolonie, která je pro přistěhovalce jedním z nejoblíbenějších míst.

 

Najdete zde butiky, kavárny a restaurace podél hlavní ulice Emek Refaim. Velmi žádaná je také nedaleká Baka díky své tradiční arabské architektuře.

 

Ve východním Jeruzalémě je skvělé dopravní spojení ve čtvrti Shuafat včetně tří stanic jeruzalémské tramvajové dopravy, která vede městem z východu na západ.

Salt Lake City

Hlavní město amerického státu Utah a duchovní centrum všech mormonů Salt Lake City bylo založeno roku 1847 Brighamem Youngem a dalšími vůdci Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

 

Salt Lake Temple s mnoha věžemi stojí na rozsáhlém Chrámovém náměstí a je také domovem slavného Mormonského chrámového sboru a Knihovny rodinné historie, která obsahuje největší zásobu genealogického materiálu na světě.

Život v posvátných městech 2/2

Asi polovina obyvatel města jsou mormoni a jejich církev patří k nejrychleji rostoucím na světě, a to jak díky mormonským misionářům, tak díky vysoké porodnosti v mormonských rodinách.

 

Salt Lake City je však rovněž domovem různorodé populace následovníků jiných náboženství, gayů a lesbiček i tuláckých typů. Město hostilo v roce 2002 Zimní olympijské hry a leží nadosah pohoří Wasatch Range s jeho čtyřmi lyžařskými středisky, stejně tak jako dalším lyžařským střediskům Park City a Deer Valley.

 

Lidé se sem stěhují, protože je to centrum mormonské církve, a důchodci chtějí být blíže církvi a svým rodinám. Nemluvě o životní úrovni, přístupu k pěti národním parkům a k lyžařským střediskům.


Střed města je na vzestupu od roku 2012, kdy zde bylo otevřeno nákupní centrum City Creek Center, a díky podpoře bydlení nedaleko samotného Salt Lake Temple, kterou financovala mormonská církev.

 

Nejžádanější adresy se nacházejí na podhůří  Wasatch Range, např. na The Avenues, Oak Hills nebo Sugar House. Většina domů zde je z 19. století nebo z přelomu 19. a 20. století a jsou to krásné viktoriánské stavby ve stínu stromů.

 

comments powered by Disqus