Čtyři rady pro zdraví, pohodu a dobrou náladu

Být v dobré kondici, to neznamená být vysportovaný. Dobrá kondice, to je mnoho věcí, které musí být v harmonii. A když to vše v našem těle ladí, není třeba se obávat náhlé změny ve zdravotním stavu. Jak toho dosáhnout? Pro začátek zkuste kvateto našich doporučení. Patří mezi ně kvalitní a dostatečný spánek, zdravý jídelníček, pohyb a psychická pohoda. 

duševní zdraví, pohoda, sport, stres,

1. Délka spánku a jeho pravidelnost

Zní to možná jako klišé, ale i přesto se jen málo lidem podaří ho dodržovat. Snažte se pravidelně chodit spát i vstávat o stejnou dobu. Pokud například vždy uléháte kolem desáté hodiny, časem vám nebude dělat problém vstávat i před šestou hodinou ranní. A polehávat o víkendech do oběda? Zjistíte, že toto vám určitě více energie nepřidá. Je lepší dopracovat se ke stavu, kdy se každý den dokážete probudit i bez budíku přibližně ve stejnou dobu a s představou, že máte před sebou super den a jste plní energie. Samozřejmě, ne vždy se to dá: někdo pracuje na směny, někdo se občas nevyhne oslavě až do rána. Ale zkuste si nastavit režim alespoň v rámci svých možností, ať vaše tělo ví, co může přibližně každé ráno očekávat. Určitě jste se s tím mnozí setkali. Někdy vám stačí šest hodin spánku a jste čilí jako rybička. Jindy v posteli strávíte i deset hodin a cítíte se rozlámaní. Není v tom žádná velká záhada. Pro člověka je optimální spát přibližně sedm až osm hodin. Pokud spíte více, určitě se v noci alespoň několikrát probudíte a váš spánek již není celistvý. Spíte jakoby na několik fází. V konečném důsledku to udělá více škody než užitku. Pro lidské tělo to není přirozený stav. Snažte se proto spát každou noc stejně a ne jednou ponocovat a potom zase pár dní téměř nespat.

2. Naučte se jíst zdravě

I když se vám občas sbíhají sliny na kebab, pizzu a nejraději byste si každý den pochutnali na čokoládě, vězte, že po těchto dobrotách se budete cítit dobře jen chvíli. Prudce se vám zvýší hladina cukru v krvi, objeví se návaly vlčího hladu a vaše výkonnost bude slabá, o tukových polštářcích ani nemluvě. Samozřejmě, jednou za čas je potřeba si něco za odměnu dopřát, ale v ostatní dny si raději dejte teplý oběd,místo dezertu si dejte ořechy s medem nebo ovoce a nezapomínejte na snídani! Snažte se stravovat pravidelně v přibližně stejnou dobu a raději jezte více menších porcí rozložených během dne než nárazově velké kalorické "bomby". V případě potřeby klidně zařaďte do stravy i výživové doplňky (například magnézium, omega-3 nenasycené mastné kyseliny či kloubní výživu). Vynechejte slazené a bublinkové nápoje, místo nich pijte vodu, čaje, ovocné šťávy. Budete se cítit mnohem lépe, zbavíte se mnoha zdravotních problémů a v souvislosti s tím poroste i vaše kondice. Neboť jídlo je jako palivo. Co do těla dáváme, takový výkon můžeme očekávat. A to v dobrém i špatném.

3. Trénujte správné

Pokud chcete být ve formě, je třeba se hýbat a často i "máknout". Ne se jen jednou za měsíc zničit ve "fitku" a pak další měsíc naříkat nad svalovicí. Tudy cesta nevede. Sportovat je potřeba pravidelně a mít svůj promyšlený systém. Pokud chcete jen dobře vypadat a cítit se zdravě, postačí denně krátká procházka nebo jiné kardio a párkrát do týdne posilovna, jóga nebo jiné cvičení. Pokud jste aktivním sportovcem, víte, že vašemu tělu musíte stále "zvyšovat laťku", abyste zlepšovali své výkony a nestagnovali. Ale i když budete trénovat každodenně, neměli byste zapomínat na regeneraci nejlépe jednou týdně. Ta může být i aktivní - plavání, výlet na kole nebo jakýkoli sport, který je jiný než ten, co trénujete. Důležité je ale, aby vás daný sport bavil, protože pokud tomu tak nebude, psychika vás může přibrzdit. Nastavte si tréninkový plán podle svých potřeb i sil. Zbytečně se nepřepínejte, ale ani se zbytečně neflákejte. Jen sami víte, co ve vás je a kam až můžete zajít.

 4. Psychická pohoda dělá zázraky

Berte život, jaký je, těšte se na každý nový den. Nezatěžujte se zbytečnostmi, které už neovlivníte ani nevrátíte. A zejména se obklopujte lidmi s pozitivní energií, inspirativními, aktivními. Udržujte dobré vztahy a vyhýbejte se konfliktům. Nenechte si zbytečně "vysávat" energii stresem, hádkami, nedorozuměním. Buďte občas tak trochu flegmatičtí a sobečtí. Jděte si za svým a jen se nerozdávejte pro jiné. A když i někdy budete naštvaní, nedržte to v sobě. Najděte zdravý způsob, jak to ze sebe dostat. Tady je dobré si s někým o tom promluvit. Nejlépe s přáteli nebo s odbornými poradci - psychoterapeuty. Určitě je to lepší způsob, než pocity vzteku a bezmoci v sobě dusit. To potom může mít až fatální následky!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Značka tenisek New Balance letos oslavila 115. výročí

Letos uplynulo již neuvěřitelných 115 let od založení značky New Balance. Jejím zakladatelem je William J. Riley,...
více…

Oblíbenost zimních sportů narůstá - proč sportovat v zimě?

Většina lidí ještě stále věnuje pozornost pouze venkovním aktivitám, kdy je venku docela příjemně. Ovšem jakmile...
více…

5 důvodů, proč si pořídit sněžnice

Sněžnice se po staletí používají jako dopravní prostředek zasněženou krajinou. Pro výběr těch správných...
více…

6 zdravotních výhod, které přináší lyžování

Pro někoho je lyžování nutnost, protože bydlí na horách nebo tam má chalupu a pravidelně tam jezdí. Projít některé...
více…

Tipy na romantický víkend pro dva

Už delší dobu přemýšlíte, jak příjemně strávit víkend s milovanou polovičkou, ale nemáte nejmenší tušení, za...
více…

Základní vybavení pro každého malého hokejistu

Hokej je oblíbená hra, která baví nejen dospělé, ale i malé děti. Nejeden malý kluk se touží stát hokejistou.  Aby...
více…

3 pádné důvody, proč používat lyžařskou helmu

Četné studie ukazují, že počet zranění hlavy při tomto zimním sportu se zvyšuje. Používání lyžařské helmy má...
více…

Správně vybrané boty na snowboard rozhodnou o vašem zážitku

Než investujete nemalou částku do snowboardových bot, měli byste zvážit několik důležitých věcí. Pořídíte-li si...
více…

Běžky jako účinný spalovač kalorií

Běžky bývají velmi často doporučovány lékaři jako účinný prostředek ke snížení nadváhy a zvýšení fyzické...
více…

Elektrická vozítka pro děti – je taková hračka vhodná pro vaše dítě?

Když se vysloví elektrické vozítko pro dítě, většina lidí se mračí. Že by dítě mělo raději běhat, skákat,...
více…