Čtyři rady pro zdraví, pohodu a dobrou náladu

Být v dobré kondici, to neznamená být vysportovaný. Dobrá kondice, to je mnoho věcí, které musí být v harmonii. A když to vše v našem těle ladí, není třeba se obávat náhlé změny ve zdravotním stavu. Jak toho dosáhnout? Pro začátek zkuste kvateto našich doporučení. Patří mezi ně kvalitní a dostatečný spánek, zdravý jídelníček, pohyb a psychická pohoda. 

duševní zdraví, pohoda, sport, stres,

1. Délka spánku a jeho pravidelnost

Zní to možná jako klišé, ale i přesto se jen málo lidem podaří ho dodržovat. Snažte se pravidelně chodit spát i vstávat o stejnou dobu. Pokud například vždy uléháte kolem desáté hodiny, časem vám nebude dělat problém vstávat i před šestou hodinou ranní. A polehávat o víkendech do oběda? Zjistíte, že toto vám určitě více energie nepřidá. Je lepší dopracovat se ke stavu, kdy se každý den dokážete probudit i bez budíku přibližně ve stejnou dobu a s představou, že máte před sebou super den a jste plní energie. Samozřejmě, ne vždy se to dá: někdo pracuje na směny, někdo se občas nevyhne oslavě až do rána. Ale zkuste si nastavit režim alespoň v rámci svých možností, ať vaše tělo ví, co může přibližně každé ráno očekávat. Určitě jste se s tím mnozí setkali. Někdy vám stačí šest hodin spánku a jste čilí jako rybička. Jindy v posteli strávíte i deset hodin a cítíte se rozlámaní. Není v tom žádná velká záhada. Pro člověka je optimální spát přibližně sedm až osm hodin. Pokud spíte více, určitě se v noci alespoň několikrát probudíte a váš spánek již není celistvý. Spíte jakoby na několik fází. V konečném důsledku to udělá více škody než užitku. Pro lidské tělo to není přirozený stav. Snažte se proto spát každou noc stejně a ne jednou ponocovat a potom zase pár dní téměř nespat.

2. Naučte se jíst zdravě

I když se vám občas sbíhají sliny na kebab, pizzu a nejraději byste si každý den pochutnali na čokoládě, vězte, že po těchto dobrotách se budete cítit dobře jen chvíli. Prudce se vám zvýší hladina cukru v krvi, objeví se návaly vlčího hladu a vaše výkonnost bude slabá, o tukových polštářcích ani nemluvě. Samozřejmě, jednou za čas je potřeba si něco za odměnu dopřát, ale v ostatní dny si raději dejte teplý oběd,místo dezertu si dejte ořechy s medem nebo ovoce a nezapomínejte na snídani! Snažte se stravovat pravidelně v přibližně stejnou dobu a raději jezte více menších porcí rozložených během dne než nárazově velké kalorické "bomby". V případě potřeby klidně zařaďte do stravy i výživové doplňky (například magnézium, omega-3 nenasycené mastné kyseliny či kloubní výživu). Vynechejte slazené a bublinkové nápoje, místo nich pijte vodu, čaje, ovocné šťávy. Budete se cítit mnohem lépe, zbavíte se mnoha zdravotních problémů a v souvislosti s tím poroste i vaše kondice. Neboť jídlo je jako palivo. Co do těla dáváme, takový výkon můžeme očekávat. A to v dobrém i špatném.

3. Trénujte správné

Pokud chcete být ve formě, je třeba se hýbat a často i "máknout". Ne se jen jednou za měsíc zničit ve "fitku" a pak další měsíc naříkat nad svalovicí. Tudy cesta nevede. Sportovat je potřeba pravidelně a mít svůj promyšlený systém. Pokud chcete jen dobře vypadat a cítit se zdravě, postačí denně krátká procházka nebo jiné kardio a párkrát do týdne posilovna, jóga nebo jiné cvičení. Pokud jste aktivním sportovcem, víte, že vašemu tělu musíte stále "zvyšovat laťku", abyste zlepšovali své výkony a nestagnovali. Ale i když budete trénovat každodenně, neměli byste zapomínat na regeneraci nejlépe jednou týdně. Ta může být i aktivní - plavání, výlet na kole nebo jakýkoli sport, který je jiný než ten, co trénujete. Důležité je ale, aby vás daný sport bavil, protože pokud tomu tak nebude, psychika vás může přibrzdit. Nastavte si tréninkový plán podle svých potřeb i sil. Zbytečně se nepřepínejte, ale ani se zbytečně neflákejte. Jen sami víte, co ve vás je a kam až můžete zajít.

 4. Psychická pohoda dělá zázraky

Berte život, jaký je, těšte se na každý nový den. Nezatěžujte se zbytečnostmi, které už neovlivníte ani nevrátíte. A zejména se obklopujte lidmi s pozitivní energií, inspirativními, aktivními. Udržujte dobré vztahy a vyhýbejte se konfliktům. Nenechte si zbytečně "vysávat" energii stresem, hádkami, nedorozuměním. Buďte občas tak trochu flegmatičtí a sobečtí. Jděte si za svým a jen se nerozdávejte pro jiné. A když i někdy budete naštvaní, nedržte to v sobě. Najděte zdravý způsob, jak to ze sebe dostat. Tady je dobré si s někým o tom promluvit. Nejlépe s přáteli nebo s odbornými poradci - psychoterapeuty. Určitě je to lepší způsob, než pocity vzteku a bezmoci v sobě dusit. To potom může mít až fatální následky!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sprchový kout nebo vana? Jednoznačně sprchový kout!

Vana nebo sprchový kout? Každý máme jinou představu o osobní hygieně a relaxaci v koupelně. Přesto v mnoha aspektech...
více…

Jak drobnými úpravami zútulnit ložnici?

Ložnice by měla být útulná a občas by také měla zažít nějaké změny. Sice převážnou část pobytu v ní...
více…

Posilovací guma zpevní postavu, posílí svaly a zdravě protáhne celé tělo

Chcete posílit svaly, protáhnout se a zpevnit postavu? Nemusíte si hned kupovat permanentky do posilovny nebo...
více…

Fartlek - tréniková metoda pro vytrvalostní běh

Fartlek je tréninková metoda, která pochází ze Švédska. Jde o metodu, kde se používají vytrvalostní a rychlostní...
více…

Bolest kolen způsobuje nevhodný sport, nadváha a špatná strava

Bolest kolen, to může být příznak kloubního onemocnění, ale také to, že se k nim chováme macešsky. A nemusí to...
více…

Jak pohodlně lenošit na balkoně nebo terase?

Pohodlný balkon či terasa dokáží pěkně zpříjemnit lenošení a relaxaci. A přitom zařídit si pohodlí, nemusí být...
více…

Desatero letní cesty k vysněné štíhlé postavě

V létě se dá zhubnout snadněji. Pomoci ke štíhlé postavě může nejen zvýšený pohyb, ale také letní způsob...
více…

Pět rad, které vedou ke krásné a opálené pokožce

Na opálené tělo je radost pohledět. Ale méně radostný, ba často i žalostný, je pohled na tělo, kde je kůže...
více…

Proč malé děti nechtějí spát? Mohou za to rodiče!

Máte nespavé děti? Možná bude problém ve vás, rodičích! Proto, aby dítě zdravě spalo musí mít vytvořené...
více…

Čas na osobní život pomáhá i v pracovní kariéře

Duševní zdraví je nedílnou součástí celkové zdravotní kondice. Osvědčenou cestou ke zdraví je i racionální...
více…