Čtyři rady pro zdraví, pohodu a dobrou náladu

Být v dobré kondici, to neznamená být vysportovaný. Dobrá kondice, to je mnoho věcí, které musí být v harmonii. A když to vše v našem těle ladí, není třeba se obávat náhlé změny ve zdravotním stavu. Jak toho dosáhnout? Pro začátek zkuste kvateto našich doporučení. Patří mezi ně kvalitní a dostatečný spánek, zdravý jídelníček, pohyb a psychická pohoda. 

duševní zdraví, pohoda, sport, stres,

1. Délka spánku a jeho pravidelnost

Zní to možná jako klišé, ale i přesto se jen málo lidem podaří ho dodržovat. Snažte se pravidelně chodit spát i vstávat o stejnou dobu. Pokud například vždy uléháte kolem desáté hodiny, časem vám nebude dělat problém vstávat i před šestou hodinou ranní. A polehávat o víkendech do oběda? Zjistíte, že toto vám určitě více energie nepřidá. Je lepší dopracovat se ke stavu, kdy se každý den dokážete probudit i bez budíku přibližně ve stejnou dobu a s představou, že máte před sebou super den a jste plní energie. Samozřejmě, ne vždy se to dá: někdo pracuje na směny, někdo se občas nevyhne oslavě až do rána. Ale zkuste si nastavit režim alespoň v rámci svých možností, ať vaše tělo ví, co může přibližně každé ráno očekávat. Určitě jste se s tím mnozí setkali. Někdy vám stačí šest hodin spánku a jste čilí jako rybička. Jindy v posteli strávíte i deset hodin a cítíte se rozlámaní. Není v tom žádná velká záhada. Pro člověka je optimální spát přibližně sedm až osm hodin. Pokud spíte více, určitě se v noci alespoň několikrát probudíte a váš spánek již není celistvý. Spíte jakoby na několik fází. V konečném důsledku to udělá více škody než užitku. Pro lidské tělo to není přirozený stav. Snažte se proto spát každou noc stejně a ne jednou ponocovat a potom zase pár dní téměř nespat.

2. Naučte se jíst zdravě

I když se vám občas sbíhají sliny na kebab, pizzu a nejraději byste si každý den pochutnali na čokoládě, vězte, že po těchto dobrotách se budete cítit dobře jen chvíli. Prudce se vám zvýší hladina cukru v krvi, objeví se návaly vlčího hladu a vaše výkonnost bude slabá, o tukových polštářcích ani nemluvě. Samozřejmě, jednou za čas je potřeba si něco za odměnu dopřát, ale v ostatní dny si raději dejte teplý oběd,místo dezertu si dejte ořechy s medem nebo ovoce a nezapomínejte na snídani! Snažte se stravovat pravidelně v přibližně stejnou dobu a raději jezte více menších porcí rozložených během dne než nárazově velké kalorické "bomby". V případě potřeby klidně zařaďte do stravy i výživové doplňky (například magnézium, omega-3 nenasycené mastné kyseliny či kloubní výživu). Vynechejte slazené a bublinkové nápoje, místo nich pijte vodu, čaje, ovocné šťávy. Budete se cítit mnohem lépe, zbavíte se mnoha zdravotních problémů a v souvislosti s tím poroste i vaše kondice. Neboť jídlo je jako palivo. Co do těla dáváme, takový výkon můžeme očekávat. A to v dobrém i špatném.

3. Trénujte správné

Pokud chcete být ve formě, je třeba se hýbat a často i "máknout". Ne se jen jednou za měsíc zničit ve "fitku" a pak další měsíc naříkat nad svalovicí. Tudy cesta nevede. Sportovat je potřeba pravidelně a mít svůj promyšlený systém. Pokud chcete jen dobře vypadat a cítit se zdravě, postačí denně krátká procházka nebo jiné kardio a párkrát do týdne posilovna, jóga nebo jiné cvičení. Pokud jste aktivním sportovcem, víte, že vašemu tělu musíte stále "zvyšovat laťku", abyste zlepšovali své výkony a nestagnovali. Ale i když budete trénovat každodenně, neměli byste zapomínat na regeneraci nejlépe jednou týdně. Ta může být i aktivní - plavání, výlet na kole nebo jakýkoli sport, který je jiný než ten, co trénujete. Důležité je ale, aby vás daný sport bavil, protože pokud tomu tak nebude, psychika vás může přibrzdit. Nastavte si tréninkový plán podle svých potřeb i sil. Zbytečně se nepřepínejte, ale ani se zbytečně neflákejte. Jen sami víte, co ve vás je a kam až můžete zajít.

 4. Psychická pohoda dělá zázraky

Berte život, jaký je, těšte se na každý nový den. Nezatěžujte se zbytečnostmi, které už neovlivníte ani nevrátíte. A zejména se obklopujte lidmi s pozitivní energií, inspirativními, aktivními. Udržujte dobré vztahy a vyhýbejte se konfliktům. Nenechte si zbytečně "vysávat" energii stresem, hádkami, nedorozuměním. Buďte občas tak trochu flegmatičtí a sobečtí. Jděte si za svým a jen se nerozdávejte pro jiné. A když i někdy budete naštvaní, nedržte to v sobě. Najděte zdravý způsob, jak to ze sebe dostat. Tady je dobré si s někým o tom promluvit. Nejlépe s přáteli nebo s odbornými poradci - psychoterapeuty. Určitě je to lepší způsob, než pocity vzteku a bezmoci v sobě dusit. To potom může mít až fatální následky!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Nákup nové koloběžky nepodceňte: Tyto rady se vám budou hodit

Koloběžky se poměrně rychle staly fenoménem. Oblíbily si je především děti. Ani dospělí ale nezůstávají stranou,...
více…

Nosič na kolo vám dává svobodu – přepravte své kolo kamkoliv!

Na jaře a v létě potkáte na silnicích, polích a lesních cestách mnoho cyklistů. Češi cyklistice propadli a...
více…

Elektrokolo nebo dobrá koloběžka vám usnadní život hlavně ve městě

Obyčejné kolo je dobrá věc, ale čím dál častěji se dospělí nebo také děti dívají po jiných jízdních...
více…

Deprese se netýká jen dospělých, všímejte si svých dětí!

Nemocné dítě, to nemusí být je běžná viróza nebo infekční dětské nemoci. Dítě může mít nemocnou i duši....
více…

Jak vnitřní hodiny ovlivňují naši výkonnost aneb Sovy a skřivani v akci

Každý máme své "vnitřní hodiny". Jen na nich nemáme všichni nastavený stejný čas. Tím se dá vysvětlit, proč nám...
více…

Proč vede pokora ke šťastnému životu?

Pokora je lidská vlastnost, která se řadí mezi cnosti. Ale jak se žije v dnešní době lidem s touto cností? Není to...
více…

Jak vybrat dětské lyžařské brýle

Máte doma malého lyžaře nebo lyžařku? Možná ani to, ani to, třeba dítě jezdí na snowboardu! Ne, teď vážně. Ať...
více…

Cviky na posílení Achillovy šlachy a jako prevence úrazu

Achillova šlacha je velmi namáhaná část našeho těla. Spojuje lýtkové svaly s chodidlovým svalem a patní...
více…

Příliš vysoké nároky mohou vést k depresi, úzkosti i sebevraždě

Snažíte se být v práci dokonalí? Určitě je to jedna z vlastností, kterou zaměstnavatelé ocení. Ale pozor na zdraví!...
více…

Sprchový kout nebo vana? Jednoznačně sprchový kout!

Vana nebo sprchový kout? Každý máme jinou představu o osobní hygieně a relaxaci v koupelně. Přesto v mnoha aspektech...
více…