Cyklistické batohy

Také patříte do velké rodiny cyklistů? Potom ať už jezdíte na horském, silničním nebo třeba elektrokole, tak určitě potřebujete s sebou vozit pár osobních věcí. A nejen na ty je určen cyklistický batoh. Většinou bývá menších rozměrů, se speciálním tvarem, který neomezuje při naklonění těla k řidítkům, má nízkou hmotnost, dobrou stabilitu a kvalitní odvětrávání. Ale může mít i jiné vychytávky, které si blíže popíšeme v našem článku.

batohy, cyklistické batohy, cyklistika

Objem cyklistického batohu

Cyklistické batohy je třeba vybírat spíše z těch malých a středních. Ideální je tak do 30 litrů. Samozřejmě záleží na tom, zda vybíráte batoh na jízdu do práce nebo vícedenní cyklistickou túru bez doprovodného vozidla.

Popruhy 

Dokonale prodyšné, kvalitně polstrované, dostatečně široké a komfortní popruhy jsou důležité, protože když vás úzký popruh bude dřít přes tenké cyklistické triko, budete se v místech, kde máte popruh z neprodyšné látky nepříjemně potit, a navíc vám bude batoh sjíždět z ramen, udělá vám batoh z jízdy doslova peklo.

Pitný režim při jízdě na kole

Pitný režim není dobré zanedbávat nejen při dlouhé a svižné jízdě na kole. Tekutiny je třeba doplňovat v parném létě i při krátkých projížďkách po městě. Hydrovak není těžký a pokud ho batoh obsahuje, můžete se bezpečně napít i během jízdy a nemusíte zbytečně zastavovat. Jen je třeba mít na paměti, že nesmíte do jeho bezprostřední blízkosti zabalit ostré předměty. Ale to byste neměli ani tak, protože i batoh je z materiálu, který se dá snadno ostrými předměty zbytečně zničit!

Bezpečnost při jízdě

O viditelnost cyklisty se stará přední a zadní světlo, ale blikačka, připevněná k batohu je bezpečnostní prvek navíc, který zajistí lepší viditelnost cyklisty osttaními účastníky silničního provozu. Když k tomu přidáme reflexní prvky na batohu, bundě, botách a kalhotách, nemusíme se bát, že budeme v silničním provozu přehlédnuti.

Důležité vychytávky

Mezi dražší vychytávky patří integrovaná ochrana páteře v zádovém systému batohu (páteřák), která chrání záda cyklisty před nebezpečnými úrazy. Některé batohy mají také píšťalku v popruhu, která se ale dá koupit také jako samostatný produkt. Super vychytávka je klip na připevnění cyklistické helmy. Batoh by měl mít také vnitřní organizér, který vám usnadní hledání věcí v batohu. A určitě by neměla chybět pláštěnka na batoh, která dokáže dokonale ochrání věci v batohu a prodlouží batohu životnost. I inzerovaná voděodolnost batohu totiž není 100%, a téměř vždy se při intenzivnějším dešti nějakým švem nebo milimetrovým nedovřením dokáže dostat voda do batohu a znehodnotit jeho obsah.

Vybírejte mezi ověřenými značkami

Vybírat můžete z osvědčených českých, amerických nebo německých výrobců. Mezi známé a ověřené firmy patří americká firma Osprey, německou kvalitu zastupuje firma Deuter, a pokud dáváte přednost českým výrobcům, tak je zde kvalita přímo z Čech, firma Boll. 

Kde koupit cyklistický batoh

Největší výběr cyklistických batohů, ale i dalších doplňků pro rekreační i závodní cyklisty najdete v internetových obchodech, kde jsou i příznivější ceny. Ale stejně lepší je, batoh si v kamenné prodejně alepoň vyzkoušet! Pokud budete vybírat batoh do města, určitě se zaměřte i na design, ale neopomínejte přitom bezpečnost a funkčnost!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Cepíny

Cepín, tak jak ho vídáme u dnešních horolezců nemá zase tak dlouhou historii. Ještě při zdolávání Mont Blancu v...
více…

Magnézium a pytlíky na magnézium

Rytíři skal (i umělých stěn) nemají u pasu meč, ale speciální pytlík. V něm schraňují jako poklad magnézium...
více…

Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Chcete zkusit sportovní lezení? Víme, jak na to!

Sportovní lezení – ať už v přírodě nebo na lezeckých stěnách – je čím dál tím oblíbenější. Chcete to...
více…