Turistické a trekové batohy

Turistika a treking, to jsou zdravé pohybové aktivity, které vyžadují zdánlivě minimum vybavení. Ale zcela jistě potřebujete kvalitní oblečení, obuv a něco, v čem si ponesete nejnutnější osobní věci. Určitě víte, že nejlépe se chodí s batohem na zádech, o který se nemusíte vůbec starat a máte volné ruce. Ale jaký vybrat? Máme pro vás pár tipů, na co se zaměřit při výběru batohu, který bude dokonalým společníkem i po letech intenzivního používání.

batohy, turistika, cestování, treking

Jaký zvolit objem batohu

Nabídka objemů turistických batohů je opravdu široká. Záleží na tom, co do batohu musíte vměstnat a kam ho budete nosit. Zda se bude jednat o batoh pro muže, ženu nebo dítě? Jestli ho potřebujete pouze na několikahodinové procházky nebo jestli budete v přírodě i spát a vařit? Vybrat si tak můžete od několika litrů až po stolitrové batohy, které pojmou opravdu velké množství věcí. A dokonce někteří výrobci nabízí i takzvané 2v1, kdy si koupíte velký batoh a můžete z něj odpojit malý baťůžek, který využijete, pokud budete mít někde základnu a budete následně vyrážet jen na menší vzdálenosti.

Značka batohu

Kvalitní batohy vyrábí řada renomovaných firem, a pokud plánujete batoh pravidelně a často používat, určitě volte známější a ověřenou firmu. Přečtěte si recenze majitelů vámi vybraného batohu. Mezi známé a ověřené firmy patří americká firma Osprey, držitelka několika ocenění prestižních outdoorových magazínů, původně americká a dnes celosvětová firma Black Diamond, která má své patentované inovace na outdoorové vybavení a samozřejmě pokud dáváte přednost českým výrobcům, tak je zde kvalita přímo z Čech, firma Boll. Zapomenout nesmíme ani na ověřenou německou kvalitu, firmu Deuter, která je zároveň nejstarší firmou, která vyrábí batohy.

Hmotnost batohu

Hmotnost batohu, to je velice důležitý parametr, který není dobré podcenit. Při náročné túře se každé deko počítá a bude vám zbytečně ubírat síly. Samozřejmě, že odlehčené batohy jsou dražší, ale zde se opravdu šetřit nevyplatí.

Vstup

U batohu je důležité nejen kolik se do něj vejde věcí, ale také jak je snadno a rychle z batohu dostat. Proto mají některé batohy vstup nejen ze shora a z boku, ale také spodní nebo zadní. Některé vstupy jsou z důvodů vyšší bezpečnosti uložených věcí aplikovány jako skryté. 

Počet komor a vnějších kapes

Většina turistických batohů je jedno nebo dvoukomorových. Ve dvou komorovém batohu budete mít větší přehled, ale jednokomorové jsou také fajn. Menší kapsy vně batohu jsou praktické na běžné věci, které chcete mít neustále po ruce. Často bývají z lehké síťoviny, aby zbytečně nepřidávaly na hmotnosti batohu. Dát si do nich můžete láhev s pitím, pokud nemá batoh hydrovak, vlhčené ubrousky nebo ostatní, ne příliš cenné drobnosti. 

Bederní systém a odvětrávání

A to je hodně důležitý parametr při výběru batohu, protože mít neustále zpocená záda a nevycentrovanou váhu jen na ramenou, to dá zabrat i při lehké turistice. Téměř samozřejmostí je dokonalá nastavitelnost nejen samotné délky zad, ale i ramenních popruhů a kvalitně polstrovaného bederního pásu. Odvětrávání u většiny batohů zajišťuje zádový panel, který je velice důležitý, protože zpocená záda mohou vyvolat i nejeden zdravotní problém.

Důležité vychytávky

Ani kvalitní batoh většinou není zcela voděodolný, přestože to výrobce inzeruje. Proto je důležité, aby měl batoh vždy pláštěnku, která chrání obsah batohu, aby do něj nenateklo emšvy, zip či dalšími slabšími místy. Další dobrou vychytávku je vak na vodu (hydrovak), který určitě oceníte při jakékoliv turistice a nemusí jít nutně o výšlap do hor. I procházka po městě v parném létě vyžaduje pravidelný přísun tekutin. Další dobrou vychytávkou je klip na klíče, umístěný většinou ve víku batohu. Určitě z hlediska bezpečnosti by měl mít turistický batoh také reflexní prvky a užitečné jsou i různé systémy na přichycení holí, přilby nebo třeba spacího pytle.

Kde najdete nejlepší batohy?

Největší výběr turistických a trekových batohů najdete v internetových obchodech, kde jsou i příznivější ceny. Ale lepší je, batoh si v kamenné prodejně vyzkoušet! Zapnout a nastavit všechny popruhy a chvilku si s batohem po prodejně chodit. Nejlépe tak, že do něj vložíte i třeba celou svou těžkou tašku s nákupem. Jen tak totiž zjistíte, zda vám batoh sedí či nikoliv! 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dětské sedačky

Turistika, to není jen výšlap ve skupině nebo dvojici. To jsou i příjemné chvíle s rodinou a dětmi. Jenže, ne...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Městské a notebook batohy

Chodit po městě s kabelkou a notebookem v druhé ruce nebo nosit v kabelce notebook je velice nepraktické. Proto nejen...
více…

Tchyně nebude zasahovat do dění vaší rodiny, když si vytyčíte jasná pravidla

Vztahy v rodině nemusí být vždy ideální. Jsou ženy, které nedají na svou “druhou maminku” dopustit a ženy, které...
více…

Muž s vařečkou v ruce je ideální typ pro manželství

Vaření stále pro většinu mužů zůstává “ženskou” záležitostí. Přesto roste počet mužů, kteří vaří. Pro...
více…

Muži, otcové a děti

Štve vás manžel, partner nebo otec vašich dětí? Ano, muži dokáží pěkně vytočit. Ale samozřejmě to samé mohou...
více…

Čepice, šátky a kukly

Čepice, šátky, kukly, klobouky, kšiltovky nebo čelenky, to nejsou jen zajímavé designové doplňky k outdoorovému...
více…

Rukavice na outdoorové aktivity

Palcové, prstové nebo s krátkými prsty? Tak to záleží na konkrétní outdoorové aktivitě! Ale zkrátka rukavice k...
více…

Horolezecké boty

Horolezecké boty patří mezi mercedesy ve sportovní outdoorové obuvi. Ale pozor! Jejich vymazlených vlastností nejlépe...
více…

Kotníkové trekové boty

Pořídit si vysoké trekové boty, to není pro aktivní turisty a turistky pouze módní záležitost, ale vyloženě...
více…