Dovolená s veškerým servisem může mít i zdravotní následky

Pobytová turistika, druh turistiky, který vyznává nejvíce Čechů a kterou si dopřejeme mnozí, zejména pokud nám v práci drásá nervy už i hlučící ventilátor a dovolená je opravdu vykoupením pro uklidnění nervů. Zatímco někdo se dokáže uklidnit výstupem na nějakou horu a pak se vykoupe v ledovém potoce, co vyvěrá někde v údolí, většině pasivních turistů stačí, když se odevzdají do rukou personálu hotelu a všechny starosti svěří jen programu stravování a možnostem v okolí. Nikomu nemůžete mít za zlé, pokud si plnými doušky užívá pasivní dovolenou. 

dovolená, moře, all inclusive

Pobytová je skoro čistě pasivní dovolená

Pobytová dovolená má svůj pomyslný prototyp charakterizovatelný jako "pohoda s dobrým počasím, příjemným mořem nebo bazénem, sem tam na pláži posbírat nějaké mušle a k obědu se vracet do hotelu, aby se vám nic ušlo z nabídky jídel, které chcete všechny ochutnat... "Samozřejmě, pobytová dovolená může být i zcela jiná, o paštikách, o kupovaném pečivu a potravinách z domu, někde na Chorvatskem pobřeží. V každém případě si jedete na dovolenou odpočinout a snažíte se občas ochutnat i něco z místních jídel. I to je určité poznávání. Pobyt lze zpříjemnit malým poznáváním okolí, zaplacením si výletu, třeba i z jiné cestovky, než z té, se  kterou jste přijeli. Celkem běžné a normální. Pobytová dovolená je hlavně a ve většině případů o tom, že si jedete odpočinout a opravdu mnohé starosti odpadají. Proto jsou populární programy all inclusive a hlídání dětí, různé animace a hotely s bazény. Dobře se najíst, aby bylo o děti postaráno a aby byla zábava někde u bazénu. I to mohou bývají kritéria lidí na dovolené, hlavně těch, kteří cestují s dětmi.

Top v nabídkách

V nabídce cestovních kanceláří je mezi nejpopulárnějšími letními destinacemi Tunisko, Turecko, Chorvatsko, Řecko a nelze zapomenout na stále populární Egypt. Pro skutečné all inclusive mnozí směřují za bohatým stoly v Egyptě, Turecku a velmi zajímavé je severní Maroko v 5 ***** hotelích. Evropské all inclusive není tak bohaté, jako v arabských zemích. Ale Mallorca, nebo Řecko zase nabízejí jistotu v kvalitách ubytování a dalších službách. Je tedy na každém, jaký kompromis zvolí a jestli se vlastně nechá rozčílit malými nedostatky, pokud na nějaké natrefí. Kromě toho evropské hotely více nabízejí polopenze, levnější hotely jen snídaně.

Následky pasivní dovolené

Příliš pasivní dovolená si často vyžádá své následky. Nemáme na mysli jen spálené tělo, když člověk usne pod slunečníkem, jehož stín slunce už dávno otočilo někam jinam. Ale jde spíše o problém přílišného pohodlí, který člověku na konci dovolené bude možná trochu chybět, nebo se jen těžko bude vracet do původního života. Mnohem častější je problém zdravotní. Možná 50 procent lidí si myslí, že pokud běhá na záchod, trpí bolestmi břicha a zvrací, že získal faraónovu pomstu. To například i při dovolené v Tunisku, v Turecku, či v Bulharsku. Jenže pravda je taková, že lidské tělo není připraveno na ten nápor a mix jídel, které do sebe typický český turista naloží. Jídla, drobnosti, chutě, masa a mix nápojů zkrátka běžný žaludek neudrží. Šílená směs nesmísitelných jídel a s prominutím nenažranost některých našich turistů nepozná svou hranici a pak se to prostě hodí na "faraonovu pomstu", známé a časté v podstatě krátkodobé onemocnění trávicího traktu a jiné její alternativy.

Nezapomeňte na pohyb

I krátkodobé lenošení a přejídání se může přinést následky. Věnujte se tedy trochu i pohybu. Bazén i moře nabízejí možnosti na plavání, procvičení celého těla. Vždyť plavání není jen o pohybu rukou, ale zejména o pánvi a nohou. Mnoho hotelů má fitness centrum. Nabízí tenisové kurty, stolní tenis. Neumíte hrát tenis? A co !? Proč si ho na dovolené nevyzkoušet, abyste sami sebe ujistili, že z vás přeborník nikdy nebude, ale výborně se přitom pobavíte? Pod pojmem pasivní dovolená se dá představit dovolená úplného nicnedělání, ale také může být plná nových zážitků.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Ostrovy v Itálii, které patří mezi nejkrásnější

Italská holínka je obklopena stovkami krásných ostrovů, jejich počet je přibližně 450, z toho je mořem obklopených...
více…

Kapverdské ostrovy - originální černá Afrika s luxusem

Kapverdské ostrovy jsou roztříštěný kousek země na několik ostrovů. Tvoří pomyslnou podkovu, která z dálky...
více…