Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen horolezci s náležitým vybavení. Jedná se cesty strmými horskými masivy, které jsou opatřené jistícím ocelovým lanem a zároveň jsou osazeny ocelovými úchyty, kolíky, kramlemi, žebříky nebo mosty. K této outdoorové aktivitě potřebuje lezec již jen svůj sedací a prsní úvazek, propojovací smyčku, rukavice a dobře padnoucí helmu. A hurá na Via ferraty, které nabízí české skalní masivy, blízké Slovensko nebo třeba daleká Brazílie. Ale pozor, i na tuto, zdánlivě bezpečnou a méně náročnou cestu je třeba mít dobrou fyzickou kondici, jít se zkušeným lezcem nebo úplně nejlépe, absolvovat alespoň základní ferratový kurz pod odborným vedení.

ferraty, Via ferraty, zajištěná cesta, lezení, jistící set, ferratové sady

Nejprve trochu historie

Zajištěné cesty horskými a vysohorskými masivy tak, jak je dnes známe, mají svůj původ v Itálii. Tady koncem 19. století začali horští vůdci upravovat cesty krásnými Dolomity pro své klienty. Potom byly tyto cesty využívány vojáky během války a po válce se opuštěných ferrat ujal italský alpský klub. Následně v padesátých letech minulého století došlo k velkému rozmachu tohoto nádherného outdoorového sportu také v německých a rakouských Alpách. V současnosti jsou různě náročné Via ferraty po celém světě.

Ferratové sety

Základem lezení po zajištěné cestě (via ferratě) je jistící set, který obsahuje dlaňové karabiny s automatickou pojistkou a párací brzdou, která zmírní dopad lezce. Ferratové sety jsou určeny zejména pro začátečníky, kteří potřebují základní vybavení pro outdoorové lezení Via ferrat. Ve ferratovém setu většinou také najdete karabiny, tlumiče pádu, smyčky a třeba i elastické popruhy nebo lana. 

Kompletní ferratové sety

Kompletní ferratové sety obsahují v cenově zvýhodněných sadách téměř vše, co budete na Via ferraty potřebovat. Většinou se jedná o sedací a prsní úvazek, smyčku a přilbu, doplněné nejčastěji využívanými karabinami, brzdami a dalšími lezeckými potřebami, které při tomto sportu dokonale využijete.

Ferratové rukavice

Ferratové rukavice sice nepatří mezi základní ferratovou výbavu, ale pokud si necháte poradit a zvyknete si na ně, tak s jejich pořízením určitě neuděláte chybu. Ve ferratových rukavicích se snadno manipuluje i s jemnými úchyty a jsou také dobrou ochranou pokožky rukou při nízkých teplotách. Zejména ale ochráníte své ruce před oděrkami od ocelového lana. Koupit si je můžete z umělé nebo pravé kůže, s anatomicky vyztuženou dlaní a prsty.

Značka vybavení na Via ferraty

Sety, ale i jednotlivé komponenty ferratové výbavy vyrábějí známé outdoorové firmy, které mají ve svém sortimentu i výbavu pro horolezce a alpinisty. Zcela určitě se můžete spolehnout na světově známé české firmy Ocún a Singing Rock nebo ověřenou americkou firmu Black Diamond

Kde koupit výbavu na Via ferraty

Největší výběr vybavení na ferraty najdete v ověřených internetových obchodech, kde najdete i praktické outdoorové batohy a další nezbytnosti, které budete na výlety do skal potřebovat. Stačí si jen dobře vybrat. A pokud ne, klidně můžete vyzvednuté zboží do 14 dnů bez udání důvodu vrátit. To je velký rozdíl v nákupu přes internet a v kamenných prodejnách.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bouldermatky

Dříve, než se společně podíváme na výběr těch nejlepších bouldermatek, vysvětlíme si, co to vlastně ten, tolik...
více…

Magnézium a pytlíky na magnézium

Rytíři skal (i umělých stěn) nemají u pasu meč, ale speciální pytlík. V něm schraňují jako poklad magnézium...
více…

Vklíněnce, friendy, šrouby, skoby

Cinkání kovu zní horolezcům přímo jako oslavná symfonie. Správný horolezec se vydává na skály doslova ověnčen...
více…

Jištění a slaňování

Lezení není jen cesta nahoru, ale také bezpečná cesta dolů. Naštěstí stejně jako přibývá nadšenců pro tento...
více…

Horolezecké a skialpinistické helmy

Helma je u některých sportů pouze pro větší pocit bezpečí. To ale neplatí pro lezení v horách, na skalách a...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Kompasy, buzoly, dalekohledy

Chystáte se na na nejznámější poutní cestu do španělského Santiaga de Compostela nebo jen tak budete putovat po...
více…

Trekové hole

Trekové hole jsou vysoce univerzální, a to nejen sportovní pomůcka. Využijete je při chůzi po městě, ale...
více…

Svítilny - ruční svítilny, čelovky a lampy

Kvalitní svítilna by neměla chybět v žádné outdoorové výbavě. Je sice pravda, že svítilnu má i každý mobilní...
více…

Obaly na karimatky a spacáky

Nejrůznější obaly a vaky patří již tradičně k výbavám cestovatelů. Použít se dají nejen na ochranu spacáků,...
více…