Homeopatika při léčbě chřipky a v její prevenci

Chřipka (influenza) je onemocnění se kterým se setkal téměř každý z nás. Postihuje všechny věkové kategorie, můžeme ji překonat opakovaně v průběhu života, někdy dokonce i několikrát během jednoho roku.

chřipka, homeopatie, zdraví, léčba, horečka

Jak se šíří chřipka

Jde o onemocnění virového původu, které je způsobeno viry chřipky, s inkubační dobou několik hodin až tří dnů. Chřipkové viry patří mezi RNA viry. Chřipka se šíří kapénkovou infekcí - kýcháním, kašláním, mluvením, ale i přímým kontaktem, např. podáváním rukou nebo líbáním, zřídka kontaminovanými předměty denní potřeby. Infekce se rychleji šíří ve velkých kolektivech (školách, školkách). Viry osidlují sliznice horních cest dýchacích. Rozmnožují se v buňkách sliznic a tyto přednostně poškozují. Člověk, který se nakazil chřipkovým virem, je již během inkubační doby, čili když se u něj samého ještě neobjevily žádné příznaky, zdrojem infekce. Toto nebezpečí nákazy zpravidla přetrvává ještě tři až pět dní po výskytu příznaků (symptomů).

Průběh onemocnění

Chřipka probíhá jako akutní zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích. Její nástup je obvykle náhlý, z plného zdraví. Často začíná zimnicí, bolestmi hlavy, vysokými teplotami, někdy až do 40 C. Nemocní pociťují celkovou slabost, únavu, malátnost, mají bolesti svalů a kloubů, zejména rukou a nohou. V důsledku zánětu sliznice nosu, nosohltanu, hrtanu, průdušnice a průdušek vzniká suchý kašel. Pacienti mají rýmu, stěžují si na pocit sucha a škrábání v krku, pálení za hrudní kostí. Mohou mít i zánět spojivek. Pokud nevzniknou komplikace, příznaky po 3 - 5 dnech odezní, ačkoli únava a slabost mohou přetrvávat déle. K úplnému uzdravení obvykle dojde do dvou týdnů od prvních příznaků. Nejvyšší výskyt chřipkových onemocnění je v zimě. Výskyt se však zvyšuje již s podzimem a odeznívá v jarním období. Lidský organismus je v tu dobu oslabenější, nemá dostatek vitaminu D, který si přes léto syntetizuje za pomoci UV záření, a který má výrazný modulační vliv na imunitní systém.

Léčba

Pokud dostaneme chřipku, na to, abychom se vyléčili je nezbytný klid na lůžku, přijímání dostatečného množství tekutin, vitaminu C. Protože se jedná o virové onemocnění, antibiotická léčba zde není indikována (antibiotika podáváme pouze v případě, pokud by se chřipka zkomplikovala bakteriální infekcí), takže zde přichází v úvahu léčba symptomatická (léčba zaměřená na příznaky onemocnění). Při tomto onemocnění můžeme využívat klasickou léčbu se zaměřením na ovlivnění příznaků chřipkového onemocnění - léky proti kašli, na snížení teploty, na ovlivnění rýmy ... V nemalé míře u tohoto onemocnění může pomoci i homeopatie.

Homeopatická léčba

Homeopatika můžeme podávat dospělým i malým dětem, můžeme je podávat v případě potřeby i dohromady s klasickou léčbou. Dospělý užívá 3-5 granulí, nechá je rozpustit v ústech, dětem granulky můžeme rozpustit v troše tekutiny. Homeopatické přípravky stimulují vlastní ozdravné mechanismy organismu. Nemají nežádoucí a toxické účinky. Hlavním principem homeopatie je - Podobné ať je léčeno podobným. V případě klasické medicíny při symptomatické léčbě nás zajímá pouze příznak - např. teplota a pacientovi při teplotě dáme antipyretikum (lék na snížení teploty). V homeopatii při výběru homeopatika nás nezajímá pouze teplota, ale všímáme si ještě i dalších doprovázejících znaků - zda se při teplotě pacient potí nebo ne, zda žízní, zda je schvácený, zda má bolesti očí, také nás zajímají okolnosti, které zhoršují nebo zmírňují již existující potíže. Mohou být lidé např. u nichž se potíže se zhoršují pohybem, zlepšení jim může udělat naprostý klid ...

Jaké přípravky si vybrat

K dispozici máme homeopatikum speciálně na chřipkové stavy, které můžeme používat i preventivně. Je vhodné zejména pro ty lidi, kteří neuvažují o očkování. Vhodné je ho začít užívat už od podzimu. Preventivně ho můžeme užívat jednou týdně. V případě užití při chřipce nám může zajistit zmírnění průběhu onemocnění, rychlejší vyléčení, můžeme dokonce zabránit plnému rozvoji chřipky. V počátečním stádiu chřipky se užívá opakovaně v 6- hodinových intervalech (celkem 3 dávky). V případě již rozvinuté chřipky se užívá ráno a večer - po dobu 1-3 dny. Kromě homeopatika určeného na chřipkové stavy můžeme současně užívat i jiná homeopatika. Je několik homeopatik, která jsou účinná při teplotě. Zde je třeba si uvědomit, že při teplotě se žízní, ale bez pocení, podáváme jiné homeopatikum, než při teplotě se žízní, ale s pocením. Také jiné homeopatikum užijeme při teplotě a při současném výskytu schvátenosti, bez žízně. Při akutním stavu, pokud se rozhodneme pro homeopatii, zpočátku užíváme 3- 5 granulí každou 1-2 hodiny, s postupným prodlužováním intervalu mezi dávkováním se zlepšováním se celkového stavu pacienta.

Na závěr

Nebojme se chřipky, dopřejme si dostatek spánku, kromě práce nezapomínejme i na odpočinek, obohaťme svůj organismus o dostatečné množství hlavně vitaminu C.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Slepičí polévka se zázvorem - ideální pomocník při nachlazení

Slepičí polévka je přírodní prostředek, který výborně chutná a pomáhá s léčbou nachlazení. Lidové...
více…

Chůze posílí vaše tělo proti nemocem a pomůže vám získat kondici

Potřebujete prokrvit mozek a přijít na jiné myšlenky? Rozchoďte to! Ano, chůze je vhodná prevence, ale i účinná...
více…

Spánek zlepšuje náladu a pomáhá ovládat emoce

Jaký má vliv nedostatek spánku na sebekontrolu? Američtí vědci zjistili, že zde existuje souvislost. Tedy nejenže...
více…

Na práci snů není nikdy pozdě

Chodíte do práce rádi? Opravdu vás baví vaše pracovní náplň? Nebo vás už v neděli odpoledne přepadne špatná...
více…

Podle čeho vybírat pracovní oděvy?

Pracovní oděvy jsou důležitou součástí některých povolání. Měly by být dostatečně pohodlné, aby neomezovaly...
více…

Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Tepelná pohoda ve vytápěných prostorách

V moderní společnosti tráví člověk větší část svého života, často i 23 hodin denně, v interiéru budovy - doma,...
více…

Jak vnitřní hodiny ovlivňují naši výkonnost aneb Sovy a skřivani v akci

Každý máme své "vnitřní hodiny". Jen na nich nemáme všichni nastavený stejný čas. Tím se dá vysvětlit, proč nám...
více…

Proč vede pokora ke šťastnému životu?

Pokora je lidská vlastnost, která se řadí mezi cnosti. Ale jak se žije v dnešní době lidem s touto cností? Není to...
více…

Proč nám chybí vitaminy? Mohou za to léky, stres a kouření!

Vitaminy jsou důležité katalyzátory biochemických reakcí v těle. Podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a...
více…