Horolezecké a skialpinistické helmy

Helma je u některých sportů pouze pro větší pocit bezpečí. To ale neplatí pro lezení v horách, na skalách a umělých stěnách. Tam je helma nutností, která dokáže zabránit těžkým úrazům hlavy, které by jinak měly i fatální následky! Proto si helmu lezec nikdy nesmí zapomenout připnout. Výběr kvalitních helm pro outdoorové sporty je veliký, stačí si jen vybrat tu, kterou na konkrétní typ lezení doporučuje výrobce.

skialpinismus, lezení, helma na lezení, horolezectví, sport, bezpečnost. ochrana hlavy

Horelezecké helmy

Horolezecké helmy jsou univerzální přilby, které chrání hlavu při mnoha outdoorových aktivitách. Nejde jen o vysokohorské aktivity, ale také speleologii, ferraty, canyoning, lanové parky apod. Tento typ helmy je lehký, takže ji na hlavě téměř necítíte. Má za úkol chránit hlavu před padajícím kamením, ostrými hranami skal nebo při pádu lezce. Ale pozor! Helma chrání hlavu jen případě, že je dobře zapnutá!! K tomu účelu slouží speciální popruh pod bradou, který se většinou zapíná nastavitelnou přezkou. Praktické u helmy je poutko nebo klisy, na které si můžete při lezení připnout čelovku, brýle nebo ochranný štít. 

Skialpinistické helmy

Skialpinistické helmy jsou určené převážně na lezení ve vysokých horách a často se jedná o přilby, určené zároveň na lyžování a via ferraty. Helma musí na hlavě dobře sedět, ale určitě by se pod ní měla vejít čepice nebo kapuca. To je dobré vědět, než si půjdete helmu vyzkoušet. Některé helmy mají praktická dolaďovací kolečka, kterými si podle potřeby, doladíte jejich obvod, když si potřebujete vzít třeba silnější čepici. Ale lepší je mít na vyzkoušení připravenou čepici, kterou nejčastěji na horách nosíte. 

Značka helmy

Certifikované helmy s dokonale ověřenými vlastnosti nabízí světově známá francouzská firma Petzl, která dodává helmy i pracovníkům rizikových pracovišť, lyžařům a speleologům. Chybu neuděláte ani s helmou italské značky Camp, která má více než stoletou tradici a využívá ty nejmodernější technologie nebo s americkou značkou Black Diamond, která vyrábí i ultralehké a dětské helmy na lezení a lyžování. A pokud preferujete české výrobky, tak jsou na trhu helmy světově známé české firmy Ocún, které vás podrží i v těch nejtvrdších horských podmínkách.

Cena helmy

Kvalitní a bezpečné helmy na lezení na umělých stěnách, v horách nebo na skalách najdete v akci i za cenu kolem tisíce korun. Ale pokud budete chtít třeba ultralehkou helmu (cca 200 gramů), vyztuženou uhlíkovými vlákny, můžete zaplatit i kolem deseti tisíc korun.

Náš tip

Kupujte pouze certifikované helmy! Před koupí vždy hledejte označení UIAA nebo CE. Bez tohoto označení helmu nikdy nekupujte!

Kde koupit kvalitní přilbu

Největší výběr certifikovaných přileb na lezení a skialpinismus najdete v ověřených internetových obchodech. V jejich kamenných prodejnách si můžete helmu bez stresu vyzkoušet a popřípadě i ihned vyměnit nebo vrátit. Riskovat na stěnách ani v horách se nevyplácí. Myslete na své bezpečí, protože jen tak si můžete dostatečně vychutnat krásný pocit z úžasného sportu, kterým lezectví určitě je.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Magnézium a pytlíky na magnézium

Rytíři skal (i umělých stěn) nemají u pasu meč, ale speciální pytlík. V něm schraňují jako poklad magnézium...
více…

Vklíněnce, friendy, šrouby, skoby

Cinkání kovu zní horolezcům přímo jako oslavná symfonie. Správný horolezec se vydává na skály doslova ověnčen...
více…

Lana

Vybrali jste si za svůj koníček bouldering? Tak je pro vás článek o lanech zbytečný! Ale pro ostatní lezecké sporty...
více…

Ferraty

Zajištěné cesty - Via ferraty, to je příležitost pro sportovně nadané lidi, dostat se tam, kam dříve mohli jen...
více…

Lezení - lezečky

Začínáte s lezením nebo naopak zvyšujete svoji výkonnost a potřebujete boty na jiný povrch? Boty na lezení nebo...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Ledvinky

Ledvinky jsou velmi praktické malé vaky, uzavřené zipem. Jejich historie nesahá do minulého století, jak by se mohlo...
více…

Dětské batohy

Dítě není zmenšený dospělý, ale rádo dospělé napodobuje. Proto když jde rodina na výlet a balí objemná...
více…

Komfortní spaní v přírodě: Outdoorové vybavení HUSKY

HUSKY je česká firma, která se specializuje na výrobu outdoorového vybavení. Nabídnout může batohy, spací pytle,...
více…

Trailové boty aneb Boty na běhání po přírodních stezkách

Běh je jeden z nejzdravějších sportů a trailové běhání tento sport posunulo ještě dál. Běh přírodou, kde vás...
více…