Karimatky

Karimatka je pro stanování a bivakování stejně nutná jako spacák. Ale mnozí turisté tento fakt ignorují. Koupí si vysoce kvalitní a teplý spacák a při výběru karimatky již neřeší, kde budou nocovat. Přitom právě tloušťka karimatky rozhoduje o tom, zda nenachladnete a bude se vám komfortně spát. Pokud už tedy investujete nemalé peníze do kvalitního spacáku, vyberte si i komfortní karimatku. Poradíme vám, na se při jejím výběru zaměřit.

karimatky, cestování, turistika, pěnové karimatky, samonafukovací karimatky, nafukovací karimatky

Proč se říká spací podložce karimatka?

Historie karimatky sahá do sedmdesátých let minulého století, kdy v britské firmě Karrimor vyrobili na spaní v přírodě první žlutou pěnovou podložku a nazvali ji Karrimat. Tu později začaly vyrábět i jiné firmy a začalo se jí obecně říkat karimatka.

Druhy karimatek

  • Dnes se stále vyrábí klasická pěnová karimatka z normální pěny, která sice není moc skladná, ale je lehká, snadno se udržuje a její cena vás zcela jistě nezruinuje. Ale je porézní, proto hodně nasává vodu a málo izoluje. Spaní na ní nezajišťuje téměř žádný komfort, ale na občasné přespání v letních měsících stačí. Pro lehké zvýšení komfortu může mít také hliníkovou vrstvu, která pomáhá s izolací tím, že odráží teplo směrem k tělu. Je ideální na různé letní open air festivaly nebo posezení u ohně. 
  • Karimatka z EVE pěny je dražší varianta pěnové karimatky, která má uzavřené póry, nenasává vodu, je lehká a téměř nezničitelná. A můžete si ji koupit v praktičtějším modelu, který se skládá jako harmonika, takže odpadá moment, kdy se vám rozložená karimatka sama zavine ještě před tím, než si na ni stihnete lehnout. Výrobci vylepšili karimatku také o aluminiovou vrstvu, která zvyšuje tepelný komfort. Koupit si ji můžete za cenu do tisíce korun, ale jsou i dražší typy.
  • Samonafukovací karimatka je skladnější, sama se nafoukne a v případě drobného roztržení ji lze snadno opravíte běžným lepidlem na plast nebo záplatou. Jedná se o nejvíce oblíbenou variantu karimatky, která dobře izoluje, je skladná a pohodlná. Cenově se pohybuje od tisíce korun. 
  • Nafukovací karimatka je relativní novinka, která je velmi lehká, dokonale izolující, a navíc maximálně pohodlná. Ale je také poměrně dražší. Karimatku lze nafouknout ústy, nafukovacím pytlíkem, pumpičkou nebo také obalem. Kromě toho, že je zde použit jako izolant vzduch, používá se navíc ke zlepšení tepelného komfortu i peří nebo duté vlákno uvnitř karimatky. Tepelný komfort karimatky se značí jako R value a čím vyšší číslo, tím více vás karimatka chrání před chladem od země. Připravit si ale musíte většinou několik tisíc, ale za to pohodlí to stojí.

Jakou značku karimatky vybrat

Kvalitní pěnové, nafukovací i samonafukovací karimatky šije české firmy Yate a Warmpeace, uznávané americké firmy s dlouhou tradicí Coleman a doslova legendární Therm-a-Rest, výrobce těch nejlehčích karimatek do nejtvrdších podmínek, ale také celosvětově uznávaná britská firma Mountain Equipment, která se komplexně zaměřuje zejména na outdoorovou výbavu vysokohorských expedic.

Kde koupit pohodlnou karimatku

Nejlepší výběr karimatek najdete v ověřených internetových obchodech. Doma si v klidu u telefonu nebo počítače prostudujete parametry a recenze karimatky, bez stresu ji objednáte a v případě, že vám nebude vyhovovat ji také nezašpiněnou, v původním obalu a visačkami do 14 dnů vrátíte. Některé seriózní internetové obchody dokonce nabízejí vrácení zdarma. 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak poznat kvalitní spací pytel, který vás zahřeje i při nízkých teplotách?

Spací pytel je potřebným vybavením každého dobrodruha, který rád vyráží do přírody. Důležité je, aby spacák...
více…

Dětský spacák zajistí potřebné teplo po celou noc

Pokud jedete kempovat s dítkem nebo když ho v létě vyšlete na letní tábor, musí být vybaveno kvalitním spacákem. A...
více…

Sněžnice

Milujete zimní procházky a brouzdání čerstvě napadaným sněhem? Rádi byste se podívali i do míst, kde nejsou...
více…

Kempingové vybavení - nábytek, chladící zařízení a doplňky

Kempování, to nejsou jen výlety a vodní radovánky. To jsou také chvíle, kdy si chcete pohodlně posedět, popovídat a...
více…

Elektronika pro outdoorové aktivity

Elektronika v outdoorové výbavě na horské výšlapy a pobyty mimo civilizaci není pouze symbol toho, že jste jejími...
více…

Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a...
více…

Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné...
více…

Stany, stanové a plážové přístřešky

Nocování v kempu, ve volné přírodě nebo na vyhřáté mořské pláži s sebou přináší postavení malého mobilního...
více…

Lahve, termosky a termohrnky

Ať už plánujete náročný vysokohorský výstup nebo jen krátkou procházku po úpatí hor, vždy je třeba dodržovat...
více…

Vaření na cestách - nádobí

Vařit si v kempu nebo na vyhrazených a povolených místech ve volné přírodě, to není jen nutnost. To je i silný...
více…