Kategorizace ubytování

Stále se trápíte s otázkou, kde by bylo během cest nejlepší složit hlavu? Připlatit si za exkluzivní hotel s vyleštěným zábradlím nebo vám postačí i obyčejná ubytovna? Zkusíte letos zařízení typu Garni nebo přesedláte na soukromý privát? Porovnejte si služby a pohodlí, které chcete na cestě zažít nebo obětovat ve prospěch nižších výdajů. Čtěte dál a přestanete si lámat hlavu, zda si vyberete z katalogu čtyřhvězdičkový luxus, nebo dvojkový bungalov.

Kategorie a třídy

Kolik lidí, tolik chutí. Proto existuje i tolik kategorii ubytování a jejich zatřídění podle pohodlí a úrovně služeb. Možnost si vybrat to své dočasné přístřeší je jedním ze základních pilířů dobré dovolené. A popravdě. I když je moře čisté, hory svěží, počasí dokonalé, nemáte ještě vyhráno. Pokud se máte vracet po krásném dni na místo, ze kterého máte husí kůži, výlet je doslova zmařen. Na každém dni má být přece nejkrásnější závěrečná tečka. Proto si dobře rozmyslete, než řeknete: "Ano, tady chci strávit noc."

Kvalitě se meze nekladou

Nejvyhledávanější a zároveň i nejluxusnější jsou již tradičně hotely. Nálepku hotel dostane jen ubytování, které má více než 10 pokojů. Poskytuje stravování a většinou i prostor na aktivní trávení volného času. Jeho třída je od jednohvězdičkové až po pětku.

Jednohvězdičkové jsou doslova synonymum sparťanské výchovy. Společné sociální zařízení, dvoulůžkový pokoj s rozlohou jen 12 metrů čtverečních a v jídelně čekejte maximálně podávání snídaní.

Dvě hvězdičky - zde se dočkáte už vlastní koupelny s WC, nebo alespoň hygienické "budky". Ale pozor, pouze v 50% pokojů. Stejný podíl má obvykle i televizor. Velmi se tu nezvyknete, ale jaké takové soukromí máte.

Tři hvězdičky jsou průměrným standardem. Mýt se můžete ve vlastní koupelně, z pokoje si i pohodlně zatelefonujete. Ručníky vám vymění každé dva dny a ložní prádlo jednou za tři. No a u zrcadla v koupelně budou čekat i vatové tampony a mýdla.

Čtyři hvězdy jsou zárukou příjemného pobytu. Ručníky a osušky změněné každý den, o vlastní koupelně ani netřeba mluvit. Zrcadlo, věšáky, noční lampa i stolek na práci, či karty, pohodlná židle, hygienické kapesníky a vše co potřebujete k životu.

Pětka pro náročné. Co si budeme říkat, župan, froté osušky i s prádlem každý den měněné. Zkrátka vše co vám bude chybět vám splní hotelová služba v 24 hodinovém provozu.

Pozor si je třeba dát v afrických zemích, kde se body přidělují trochu jinak a přestože zařazení může být totožné, jeho funkce a design se mohou značně odlišovat od představ. Proto turisté většinou zvažují o jednu hvězdičku více, než jsou zvyklí.

Romantické noci

Určitě alespoň jednou vyzkoušejte Botel. Ještě jste o tom neslyšeli? Jde vlastně o stále kotvící loď, která se změnila na hotel. V rámci kategorií si můžete vybrat od jedné hvězdičky až po tři. Žádný luxus se zlatými klikami jako někde v Burj Al Arab nečekejte, ale vstávání za zpěvu racků a kvákání žab v náruči s milovanou osobou vynahradí i to zlato na dveřích.

Garni Hotel

Jednoduchý, avšak ne hodinový hotýlek. Může se ocitnout v třídách od jedna po tříhvězdičkový a jeho doménou je omezená péče o žaludek. Většinou se jeho služby omezí na snídani a je vhodný pro krátkodobý pobyt. Podobně jako motely, které však lze nalézt téměř v kvalitě hotelů. Jsou ve třídě s garancí pohodlí až do čtyř hvězdiček. Stačí auto zastavit na správném místě.

Hostel

Velmi moderní způsob ubytování, především pro mladé. Jejich popularita podstatně vzrostla zejména v poslední době, ale hvězdičky na něm nehledejte. Jde o velmi jednoduché ubytování patřičné ceny. Téměř vše je zde sdílené. Od kuchyně, sociálních zařízení až po pokoje. Někde už přibývají i soukromé pokoje, ale hostel je zkrátka hostel. Jeho charakteristickým rysem je možnost dlouhodobým klientům odečíst část ceny za služby vrátného a podobně. Ale to je samozřejmě individuální.

Pokud vám nevadí chrápání

V tom případě si klidně rezervujte turistickou ubytovnu. U dvouhvězdičkové vám mohou napasovat maximálně dalších 5 spolubydlících a pokud se uskromníte i s jednou hvězdičkou, dle norem může být v jedné místnosti i deset lidí. Zapomeňte na vlastní umyvadlo nebo vanu. Klidně si vezměte i ručník. Pravidla říkají, že na každé lůžko připadá i ručník a pohár, ale s čistotou to zase až tak nepřehánějí. Na jednu noc po těžkém přechodu přes hory to ale stačí. Horší už to je v případě, kdy si všichni v této místnosti začnou větrat zpocené ponožky. V této kategorii je s tím však třeba počítat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Deset úžasných pláží, které můžete navštívit, pokud vás láká dálka a průzračná voda

Většina z nás má již letní dovolenou za sebou. Ale pokud nepatříte k většině, máte dostatek nevybraných dnů a...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…

Auto, které se otevírá a startuje na klíč, není retro, ale účinná ochrana proti zlodějům

Máte bezklíčové odemykání a startování auta? Tak si můžete být jisti, že jste udělali vše pro to, aby vám vaše...
více…