Kotníkové trekové boty

Pořídit si vysoké trekové boty, to není pro aktivní turisty a turistky pouze módní záležitost, ale vyloženě nutnost. Kvalitní a pohodlné kotníkové boty by měly být samozřejmostí. A je to jedno, jestli s nimi absolvujete turistický výšlap v Krkonoších nebo v Alpách. Protože jen pevná kotníková obuv zaručí pohodlnou, ale také bezpečnou chůzi v nejrůznějším terénu.

kotníkové trekové boty, treking, turistika, muži, ženy
 

Pohorky nejen na hory

Kotníkové trekové boty neboli pohorky by měl vlastnit a obouvat každý turista a turistka. Tato obuv je ideální na delší treky. Jejich kvalitu a pohodlnost oceníte zejména na nezpevněných cestách. Jsou ideální obuví na výlety do přírody, vysokohorskou turistiku, ale také třeba na houbaření v hustém lese. Tyto boty můžete obout do každého počasí a každého terénu. Jen je třeba si vybrat dobrou velikost a pamatovat také na to, že bota musí být dostatečně dlouhá i široká, aby byly boty pohodlné i po náročném treku, kdy noha trochu oteče a nabyde na velikosti. Proto si boty zkoušejte zásadně v podvečer, kdy jsou nohy po celodenním chození na zkoušení v té "nejlepší" kondici. A určitě také nezapomeňte na to, že si nohy, i v naprosto pohodlných pohorkách, potřebují odpočinout. Proto přibalte do outdoorového batohu také sandály, které nohám po náročné túře poskytnou příjemné uvolnění a osvěžení.

Pro muže i pro ženy

Kotníkové trekové boty šijí osvědčené outdoorové firmy ve variantách pro muže i ženy. Dámské kotníkové trekové boty si pořizují zejména ženy a dívky, které jsou aktivními turistkami a náležitě tento typ obuvi využijí. U mužů je to spíše tak, že boty nosí i po městě. I tak se dá tato obuv využívat, ale potom je třeba mít alespoň dva páry, protože přilnavá a měkká podrážka se chůzí po městě značně opotřebovává a na náročném výstupu po horách již dostatečně neplní svou funkci bezpečné a dokonale přilnavé podrážky.

Materiál na výrobu vysokých trekových bot

Vysoké trekové boty se šijí z přírodní hovězí kůže, nubukové kůže nebo kombinace kůže a speciálního textilu. Téměř nutností je nepromokavá membrána (Gore-Tex, Windtex, …). Oblíbená a spolehlivá je podrážka Vibram, která dodává botám dobrou stabilitu, přiměřenou torzní tuhost, vynikající protiskluzové vlastnosti a vysokou odolnost. Samozřejmostí je i dlouhá životnost, která ale závisí na previdelné údržbě dle návodu výrobce.

Péče o pohorky

Koupit si pohorky, to není vůbec levná záležitost. Jejich cena může vyšplhat až na deset tisíc korun. Navíc je třeba v nich nějakou dobu chodit, než je vezmete na delší trek. Proto je také velmi důležité, pečovat o trekové boty tak, aby vám co nejdéle vydržely v dokonale funkčním stavu. Základem je zejména pravidelná impregnace. Ta je v případě kožené obuvi nejčastěji ve formě vosku. 

Kde koupit vysoké trekové boty

Největší výběr kotníkových trekových bot najdete ve specializovaných internetových obchodech. Najdete zde ověřené značky našich i zahraničních výrobců outdoorové obuvi, které znamenají pohodlí a bezpečnou chůzi během kratších výletů do přírody, ale i na dlouhých trecích. Určitě se nespoléhejte na nákup levných a zcela neověřených značek, které vám mohou zbytečně zkazit jinak dobře naplánovaný turistický výšlap.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Ponožky a podkolenky

Treking, vysokohorská turistika, nordic walking, ale i další outdoorové aktivity, to chce přinejmenším dobré obutí....
více…

Termoprádlo pro ženy

Pryč jsou doby, kdy spodní prádlo a trička ovládala bavlna, která je sice na nošení velice příjemná, ale nesvědčí...
více…

Termoprádlo pro muže

Termoprádlo byl ještě před pár desítkami let zcela neznámý pojem. A dnes? Bez termoprádla si neumí představit svůj...
více…

Kalhoty na trek, volný čas a cestování

Trekingové kalhoty na běžné nošení jsou univerzální část oblečení, kterou milují muži i ženy po celém světě....
více…

Softshellové kalhoty

Běžné outdoorové aktivity přímo vybízí k tomu, aby se prováděly v pohodlném a dostatečně komfortním oblečení. A...
více…

Mikiny a svetry na outdoorové aktivity

Mikiny a svetry patří v zimním a chladnějším období mezi oblíbené části oblečení. Na to, aby nám při venkovních...
více…

Lezení - úvazky neboli sedáky

Lezení je krásný sport, ale má také svá rizika, stejně jako všechny adrenalinové sporty. Ta lze přitom hodně...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Impregnace a prací prostředky na outdoorové vybavení

Kvalitní outdoorová výbava, to je nejen chlouba, ale také nutnost každého turisty a turistky. Ale horentní částka za...
více…

Městské a notebook batohy

Chodit po městě s kabelkou a notebookem v druhé ruce nebo nosit v kabelce notebook je velice nepraktické. Proto nejen...
více…