Last Minute pobyt ušetří peníze, ale je třeba pečlivě vybírat

Last Minute zájezdy se staly běžnou praxí cestovních kanceláří. Neprodělají na ni ani prodejci, ani kupující. Zájezd není nijak ošizen, jen se prostě musíte rychle rozhodnout, sbalit a vyrazit. Jsou zde však také jistá pravidla, která je třeba dodržet. Ale ta platí i u pobytů, které nejsou na poslední chvíli. I tam je třeba prolustrovat cestovní kancelář a nenaletět na nízkou cenu, i když ani vysoká cena vám na sto procent bezchybnou dovolenou často nezaručí.

Last Minute, dovolená, peníze, cestování, cestovní pojištění

1. Stanovte si priority

V první řadě si dobře zvažte, zda je dovolená na poslední chvíli pro vás. Určitě tuto možnost nevolte, pokud byste mohli mít problémy s uvolněním v zaměstnání a také v případě, že máte specifické požadavky. Není velká pravděpodobnost, že na poslední chvíli najdete nabídku, která vám bude vyhovovat po všech stránkách. Určitě si priority a dále hledejte podle nich.

2. Výběr termínu

Při last minute zájezdech máte v souvislosti s výběrem termínu dvě možnosti. Mnoho rekreantů si vybere volno v práci na konkrétní termín a pak se rozhoduje podle toho, co je na daný termín v nabídce. Pokud jste v práci flexibilní, můžete vyčkávat, dokud nenajdete nabídku, která se vám bude líbit nejvíce, a to bez ohledu na termín. V takovém případě jistě oceníte, že některé agentury nabízejí možnost nechat si nabídky podle vašich představ zasílat na e-mail.

3. Buďte připraveni

Nikdy není na škodu, pokud budete mít sbalená zavazadla pro případ, že byste našli opravdu výhodnou nabídku s odjezdem například již druhý den. V každém případě si už předem zkontrolujte cestovní doklady. Nezapomeňte, že do některých zemí potřebujete pas s platností minimálně 6 měsíců po návratu (např. Turecko, Tunisko, Egypt ...). Myslete i na případné očkování, nákup potřebných věcí či jiné záležitosti, jejichž vybavení by vám mohlo trvat déle.

4. Nečekejte zázraky

Největší chybou při výběru last minute zájezdu jsou nesplnitelné očekávání. Zájemci čekají do poslední chvíle na drastické snížení cen, to se však obvykle nedostaví. Slevy se pohybují v rozmezí od 10 do 50%, nejvíce přitom lze ušetřit u luxusnějších nabídek. Výhodou je sledovat ceny průběžně, abyste si uměli porovnat, nakolik je aktuální nabídka opravdu výhodná.

5. Porovnejte si nabídky

Nevěřte hned všemu, co v nabídce Last Minute svítí s obrovskou slevou! My jsme našli desetidenní zájezd s odletem druhý den v ceně 30 000 korun, u kterého byla výrazná sleva devadesát procent! Nevěřili jsme tomu a tak jsme si podobný zájezd vyhledali i jinde. Výsledek? Jiná cestovní kancelář nabízí velmi podobný zájezd dokonce v nižší částce a bez slevy! I když narazíte na opravdu výhodnou nabídku, určitě ji hned bezhlavě nerezervujte. Porovnejte si podobné alternativy, až pak se rozhodněte definitivně.

6. Dejte si pozor na skryté náklady

Nízká cena je samozřejmě při rozhodování nejdůležitějším parametrem, někdy v ní však mohou chybět položky, které považujete za zcela samozřejmé. Vždy si proto prověřte, jaký typ stravy a dopravy je v ceně zahrnut. Zjistěte, zda nebude nutné připlácet za klimatizaci, lehátka, výměnu povlečení či závěrečný úklid. Speciální pozornost věnujte povinným příplatkům (letištní, palivový, příp. jiné).

7. Čtěte recenze

Některé cestovní kanceláře mají na svých stránkách uvedeny recenze od zákazníků, nejreálnější hodnocení však najdete na nezávislých portálech. Tam uvidíte reálné fotografie hotelů a někdy i informace, které vám cestovní kanceláře ve snaze prodat stejné zájezdy raději zatají. Jsou pokoje čisté? Zařízení udržované? Zahrnuje all inclusive opravdu všechny nápoje? To vše si zjistěte dříve, než se pro daný hotel rozhodnete.

8. Poznejte lokalitu

Každý má svou představu o tom, jak by měla vypadat jeho vysněná dovolená. Všichni se však shodneme na tom, že lokalita hotelu je velmi důležitá. Někdo chce bydlet co nejblíže k pláži, pro jiného je důležitější blízkost obchodů a promenády. Nezapomeňte si proto vyhledat dané zařízení i na mapě. Při té příležitosti si také prověřte, v jaké vzdálenosti se nachází letiště a kolik vám bude trvat přeprava do hotelu.

9. Prověřte si cestovní kancelář

Před definitivním rozhodnutím si dobře prověřte i cestovní kancelář, která daný zájezd zajišťuje. Hlavně si zjistěte, zda je pojištěna proti úpadku. Certifikát by měl obsahovat název pojišťovny a informace o platnosti pojistky. Pokud není doklad důvěryhodný, raději kontaktujte přímo pojišťovnu, která vám informace o platnosti bez problémů potvrdí. Jen tak zabráníte riziku propadnutí vašich peněz. Většinou platí, že značka a dlouhá historie jsou zárukou kvality a spokojenosti.

10. Nezapomeňte na smlouvu

Od objednání Last Minute zájezdu do odjezdu na dovolenou někdy uplyne jen opravdu krátká doba, obvykle jen pár dní či dokonce hodin. To by vám však v žádném případě nemělo bránit řádně prostudovat a podepsat cestovní smlouvu. Ta by měla obsahovat jméno klienta, plný název cestovní kanceláře, místo zájezdu včetně názvu hotelu, druh dopravy a stravy, případně i služby delegáta. Pokud máte speciální požadavky, například vegetariánskou stravu či výhled na moře, nechte tyto údaje do smlouvy doplnit.

11. Pojistěte se

Cestovní pojištění je v dnešní době opravdu chvilkou záležitostí. Přes internet pojistíte sebe i rodinu za pár minut a navíc si snadno porovnáte ceny. Pojišťovny nabízejí většinou tři kategorie s rozdílným krytím. Základem je pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. K nim si můžete přidat i pojištění zavazadel, storno poplatků a jiné. Některé zdravotní pojišťovny nabízejí speciální slevy pro své klienty. Pokud cestujete častěji, zvažte celoroční pojištění.

12. Zkuste Super Last Minute

Opravdoví dobrodruzi nejvíce ušetří při Super Last Minute zájezdech, které se dají objednat doslova jen pár hodin před odletem přes internet nebo přímo na letišti. Kromě sbaleného kufru je však třeba k této alternativě i velkou dávku odvahy. Odměnou vám však bude skutečně výrazně snížená cena.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Ostrovy v Itálii, které patří mezi nejkrásnější

Italská holínka je obklopena stovkami krásných ostrovů, jejich počet je přibližně 450, z toho je mořem obklopených...
více…

Kapverdské ostrovy - originální černá Afrika s luxusem

Kapverdské ostrovy jsou roztříštěný kousek země na několik ostrovů. Tvoří pomyslnou podkovu, která z dálky...
více…

Sedm nejkrásnějších památek Evropy

Sedm divů světa - pod tímto pojmem znali ve starověku díla, která vynikala technickou a uměleckou dokonalostí....
více…

Dovolená s veškerým servisem může mít i zdravotní následky

Pobytová turistika, druh turistiky, který vyznává nejvíce Čechů a kterou si dopřejeme mnozí, zejména pokud nám v...
více…

Jihoafrická republika - atraktivní a levná dovolená

Výhodné ceny přilákaly do Jižní Afriky obrovské množství turistů. Výborný poměr ceny a kvality však cestovatelé...
více…