Navštivte Mikulov a Svatý kopeček

Mikulov, který leží hned u hranice s Rakouskem, jistě patří k nejmalebnějším městů ve střední Evropě. K hlavním možnostem aktivit patří procházení se jeho klikatými kamenými uličkami, prohlídky impozantního zámku tyčícího se nad městem nebo návštěva řady náboženských a kulturních památek.

Mikulov však může nabídnout více. Je to jedna z hlavních destinací pro milovníky vína na Moravě a v ČR vůbec, kde můžete ochutnat některá z nejlepších vín vyráběných v lokalitě. Ať už navštívíte Mikulov při jednodenním výletu např. z Brna, Bratislavy či Vídně, nebo se zde zdržíte déle, můžete se těšit na spoustu zajímavého.

 

Kde leží Mikulov a jak se tam dostat

Mikulov s asi 7500 obyvateli leží v jihovýchodní části ČR na Moravě přímo u rakouských hranic. Brno leží 50 km odtud severním směrem a Vídeň v Rakousku asi 80 km jižním směrem.

Do Mikulova se dostanete opravdu snadno. Pojedete-li autem, město leží přímo na hlavní silnici spojující Vídeň a Brno. Do Mikulova se také dostanete veřejnou dopravou. Časté vlaky (min. jednou za hodinu) jezdí z Břeclavi do Znojma a naopak; do Břeclavi se snadno dostanete z Brna, Vídně i z Bratislavy. K dispozici jsou přímé autobusové spoje z Brna, ale cesta jimi může být trvat déle než cesta vlakem s přestupem v Břeclavi.

 

Kolik času budete potřebovat

Všechny hlavní atrakce Mikulova si můžete prohlédnout za pár hodin. Město je poměrně malé a hlavní pamětihodnosti se nacházejí blízko sebe. Ale město je skutečně příjemné, takže stojí za to zde strávit o něco déle, třeba i přes noc, abyste ho mohli vidět v době, když není tak zaplavené turisty.

 

Co v Mikulově uvidíte

Na tak malé město je Mikulov www.mikulov.cz   skutečně plný atrakcí. Hlavní z nich je samozřejmě zámek Mikulov. Ať už do města přijedete z kterékoli strany, už z dálky uvidíte obrovskou nažloutlou stavbu dominující okolí. Je to skvělá předehra k atrakcím, které na Vás čekají v ulicích Mikulova. Původní hrad byl na stejném místě vybudován už ve 13. století, ale barokní stavba, kterou můžeme vidět dnes, pochází z první poloviny 18. století. Během II. světové války byl zámek z velké části zničen a poté proběhla jeho velká rekonstrukce. Dnes je v zámku umístěno Regionální muzeum v Mikulově přinášející sbírky umění a artefaktů z regionu, včetně těch týkajících se místní výroby vína. Budete-li chtít si mikulovský zámek prohlédnout i zevnitř, měli byste si svoji návštěvu načasovat na dobu, kdy se konají prohlídky. Ale i v případě, že ho budete obdivovat pouze zvenčí, jistě oceníte mohutnou stavbu a krásnou, i když malou, zahradu kolem.

Srdcem historického starého města Mikulova je náměstí obklopené barevnými a bohatě zdobenými městskými domy. Nejkrásnější z nich, kterého si jistě hned všimnete, je dům U Rytířů se stěnami zdobenými sgrafity. Náměstí samotné pochází z konce 16. století, kdy byl rozšiřován prostor kolem hradu. Přímo uprostřed náměstí spatříte barokní sloup se sousoším Nejsvětější trojice z počátku 18. století a kašnu ze stejného období. Jen pár kroků od hlavního náměstí najdete Dietrichsteinskou hrobku, působivé místo posledního odpočinku místní šlechtické rodiny. Stavba byla vybudována v polovině 17. století a představuje kopii Svaté chýše v Loretu. Dnes je možné Dietrichsteinskou hrobku navštívit při prohlídkách, které začínají každé půl hodiny. Historické staré město je možná malé, ale skutečně půvabné, a představuje ideální místo k procházkám. Najdete v něm pár kaváren, restaurací a vinných barů, kde můžete na chvíli usednout, relaxovat a užívat si atmosféry místa.

Mikulov má také svou židovskou čtvrť s řadou památek na židovskou komunitu, která zde sídlila do 15. století. Hned pod zámkem na straně města, kde leží hlavní náměstí, najdete synagogu. Je v barokním stylu a pochází z roku 1719, kdy byla část města přebudována po požáru, avšak původní stavba pocházela z 16. století. Stojí zde to si synagogu prohlédnout zevnitř, abyste viděli její krásný interiér a dozvěděli se více o místní židovské komunitě. Na okraji centra najdete židovský hřbitov, největší na Moravě s asi 4000 hroby (nejstarší je z roku 1605). Je to krásné a zároveň strašidelné místo, ideální útočiště z rušného starého města.

Až si prohlédnete všechna zajímavá místa v Mikulově, měli byste ještě podniknout výstup na Svatý kopeček. Všimnete si ho jistě hned, protože je dobře vidět z mnoha míst ve městě, s charakteristickým kostelíkem a samostatnou zvonicí na vrcholu. Výstup není náročný a výhledy odtud určitě stojí za vynaloženou námahu. Z vrcholu (ale také z míst na cestě) můžete obdivovat panorama města a okolní oblast. Neexistuje lepší místo, odkud si můžete prohlédnout Mikulov z výšky, a výhled je to skutečně dechberoucí. Zajímavý je také Svatý kopeček samotný: jedná se o poutní centrum a můžete zde obdivovat 4 kaple z 17. a 18. století, kromě kapliček Křížové cesty. A nakonec, až si prohlédnete vše, co město nabízí, si můžete dopřát to, čím je Mikulov známý možná nejvíce: místní víno!

 

Kam dál

V okolním regionu najdete také další zajímavá místa, která stojí za návštěvu. Jen pár kilometrů od Mikulova leží Lednicko-valtický areál (UNESCO) se zámky. Když se vydáte opačným směrem asi 60 km na západ, můžete navštívit další starobylé město, Znojmo. Anebo můžete zavítat do některého z větších měst o něco dále, jako je Brno, Vídeň a Bratislava.

 

Kde se ubytovat:

Pro cestovatelské tipy a triky jak najít levné ubytování a ušetřit peníze klikněte zde nebo vyzkoušejte tento srovnavač Hotelscombined.com,  kde můžete porovnat všechny ceny jednoho a toho samého hotelu na jednom místě.  

 

comments powered by Disqus