Nejzajímavější pláže světa, které musíte vidět

Růžové, černé, skleněné, zamrzlé, neviditelné i extrémně hlučné - vybrat nejneobvyklejší pláž by byl náročný úkol. Vybrali jsme jich pro vás rovnou dvanáct. Kterou z nich navštívíte?

moře, pláže, cestování, dovolená, zajímavosti

Pláž Pink Sands, ostrov Harbour, Bahamy

Podél bahamského pobřeží ostrova Harbour se táhnou kilometry písečných pláží s růžovým nádechem, jako stvořené pro všechny Barbie a jiné romantické duše. O neobvyklou barvu se postarali červené a růžové ulity mořských dírkovců nebo foraminifera, tedy mikroskopických prvoků, které obývají korálový útes nedaleko pobřeží.

Pláž Papakolea, Kau, Havaj

Pokud nejste nadšenci růžové, Havaj nabízí pláž v odstínech olivově zelené. Papakolea se nachází se v blízkosti nejjižnějšího bodu Big Islandu a svou barvu získala díky erozi minerálu olivínu, který se nachází v blízkých sopečných sutích. Pláž Papakolea je jednou z pouze čtyř zelených pláží na světě, další najdete na ostrově Guam (v souostroví Mariany), v Norsku a na Galapágách.

Pláž Punalu'u, Big Island, Havaj

Havajské ostrovy jsou plné překvapení a skutečně se snaží vyhovět širokému spektru vkusu a preferencím. Pokud jste si nevybrali z předchozích barev, možná vás osloví tato uhlová pláž, kde místo hostesek "pobíhají" zelené mořské želvy. Nicméně, podobně jako servírky, ani tyto ohrožené tvory není radno hladit nebo se na nich vozit. Upozorňují na to tabule, porušením zákazu byste se dostali do konfliktu se zákonem.

Pláž Hyams, Jervis Bay, Austrálie

Za přesně opačnou barvou pláže však musíte vycestovat do Austrálie. Bílým pískem se chlubí mnohá letoviska, ale jen pláž Hyams je zapsána v Guinessově knize rekordů jako nejbělejší na světě.

Pláž Red Sand, Isla Rábida, Galapágy

Nádheru této rubínové pláže si vychutnávají jen růžoví plameňáci a hnědí tuleni. Pobřeží vulkanického ostrova, který leží téměř tisíc kilometrů od Ekvádoru a nemá lidské osídlení, je známé svým bordó pískem. Ten vznikl z roztříštěných pobřežních útesů tvořených zoxidovanou lávou.

Pláž Glass, Fort Bragg, Kalifornie

Už se těšíte na modrý oceán, ale jen, co otevřete oči během nádechu při nafukování plovoucí matrace, spatříte, že stojíte uprostřed drahokamů. Nebo ne? Barevné průsvitné kameny, kterými je poseta pláž, vypadají, jako by vypadly z pohádky o pokladu. Skutečnost je však o něco smutnější. Pobřeží svého času sloužilo jako skládka, 60 let se na něm shromažďoval odpad. V roce 1967 ji aktivisté vyčistili od největších odpadků a dodnes tam zůstaly skleněné úlomky vodou obroušené dohladka, které jí dodávají jedinečnost. Turisté sem s oblibou chodí, sběr skleněných kamenů mají však zakázán.

Zátoka Jökulsárlón, Národní park Vatnajökull, Island

Krásná pláž nemusí být jen na koupání, shodli se Batman a James Bond. Unikátní laguna na studeném Islandu bere dech svým kontrastem - na černém vulkanickém písku se nádherně vyjímají ledové kousky, které moře vyplaví na pevninu. Jökulsárlón a jeho ledová pláž je jedním z přírodních zázraků Islandu, a tak není divu, že se toto místo objevilo i ve velkých hollywoodských trhácích jako Batman začíná a bondovka Dnes neumírej.

Pláž Whitehaven, Queensland, Austrálie

U pobřeží Queenslandu, přímo v srdci Velkého bariérového útesu, najdete 74 malebných tropických ostrůvků Whitsundays. Pobřeží na jednom z nich je slavné díky zajímavým přírodním úkazům, které v tyrkysové vodě vytváří proudící bílý písek. Měnící se příliv na Hill Inlet zvedá na severním konci pláže podloží, které víří v oceánu a vytváří krásné bílé míhající se stuhy.

Jeskyně Benagil, Algarve, Portugalsko

Pokud máte někdy chuť nechat celý svět za zdmi vaší vlastní jeskyně a v klidu si užít koupání v moři, dokonce s bonusem - minimální šanci na spáleniny kůže od slunce, toto místo je pro vás ideální volbou. Oblast Benagil je plná vápencových útvarů, se kterými si příroda zahrála skutečně kreativně. Vytvořila pláž ukrytou před zraky lidí v jeskyni, která je přístupná pouze člunem nebo pomocí horolezecké výstroje. Zátoka je snem všech fotografů a samotářů (i když samozřejmě není vhodné, aby sem přicestovali najednou).

Scala dei Turchi, Realmonte, Sicílie

Cestou na tuto pláž, dříve, než se ponoříte do modré vody, si trochu zasportujete. Na jihu italského ostrova se k moři totiž schází po Tureckých schodech, které vytvořily členité vápencové útesy podél pobřeží Realmonte. Výhled z bílých útesů na jemně se svažující písečnou pláž určitě zůstane na paměťové kartě nejednoho fotografického zařízení.

Shell Beach, Shark Bay, Austrálie

Pro toho, koho by soutěska, kamínky či písek u moře již omrzely, si Země připravila i jiné alternativy. Například na západě Austrálie. Téměř 100 kilometrů dlouhá Škeblová pláž v Zátoce žraloků je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A jak už samotný název napovídá, tvoří ji výhradně lastury a ulitky.

Bonus: Pláž Maho, Saint Martin, Karibské ostrovy

Tato pláž není velmi zajímavá svou barvou či strukturou pobřeží, ale tím, co se děje během koupání nad hlavami rekreantů. Maho Beach totiž leží podél vzletové a přistávací dráhy mezinárodního letiště Princess Juliana, a tak stroje přelétávají ve výši jen 9 až 20 metrů nad hlavami opalujících se turistů. Někdo by si mohl myslet, že hučící letadla tuto karibskou pláž zcela diskvalifikují z boje o návštěvníky, ale opak je pravdou a mnoho turistů sem jezdí právě kvůli tomuto zážitku. Místní restaurace dokonce zařadily do svých jídelníčků kromě menu i časy odletů a příletů strojů, aby se jejich zákazníci stihli nachystat na ohlušující vrčení motorů.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…

Dovolená pro milovníky zvířat, žijích v moři

Plavání k bojce a zpět a opalování na nafukovací matraci - to je nejčastější "plážové menu". Pokud máte chuť...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…