Dovolená v Ómánu - lahůdka pro milovníky exotiky

Milovníci exotických dovolených již určitě zaznamenaly, že cestovní kanceláře nabízejí exkluzivní pobytové zájezdy do Ománu. Omán, oficiálně Sultanát Omán, leží v jihovýchodní části Arabského poloostrova a nabízí luxusní hotely u moře, prohlídku nesčetných historických památek, ale i výlety do pouště, orientální trhy zvané súky a třeba také úžasný zážitek, kterým je koupání s delfíny.

Omán, exotická dovolená, moře, cestování

Země uzavřena před světem

Není to tak dávno, co byl Omán zcela uzavřen před světem a trval na přísných pravidlech připomínajících život v dávných dějinách. Do roku 1970 v zemi panoval sultán Said, který nedovolil svým obyvatelům otevírat se světu, ženy neměly volební právo a zapomenout mohli i na svobodu cestování. K velkému uvolnění došlo až po jeho smrti. Za vlády jeho syna Quabooseho se Omán mění na moderní a atraktivní zemi. Otevřel se i turistům, kteří mohou navštívit pohádkové oázy, které nabízí opravdu exkluzivní dovolenou.

Jebel Akhdar

Omán je především pouštní krajinou. Přesto tam najdete i nádherné horské úseky, které překvapivě kontrastují s okolní přírodou. Nejvyšším pohořím je Jebel Akhdar s terasovitými pásy zeleně a starými vesničkami v jeho stínu. Na jejich budování využili kameny z okolí, v některých úhlech proto domky úplně splývají s okolím a divákům se náhle zjeví jako velké překvapení.

Muscat

Hlavním městem Ománu je Muscat. V mnoha ohledech působí futuristicky - i letmý pohled na některé lokality napoví, že budovat v této nehostinné přírodě nebylo jednoduché. Díky své ctižádosti zde však stavitelé dosáhli téměř nemožné a dnes město svou nádherou vyráží dech turistům. Projděte se po přístavu a poohlédněte si velkou pevnost, která ho hrdě hlídá. Pak se vydejte do starého centra. kde najdete typické staré domky, které často hýří barvami. Navštívit můžete i největší mešitu v zemi, kde nezapomeňte na patřičné oblečení. Určitě si najděte čas i na krásné parky - v Ománu je jen málo přirozené zeleně, o to více se jí snaží do míst dovézt obyvatelé.

Salalah

Jedno z největších ománským míst se nachází v nejzelenější regionu země, díky čemuž je častým cílem turistů. Nejvhodnější doba k návštěvě je během našeho jara. Tehdy je tam krátce po slabších dešťových obdobích a všechno kvete. V tomto regionu je i nejvíce obyvatel - zelené části vytvářejí příjemnější klima a lepší podmínky pro život.

Adrenalin na pouštních dunách

Poušť Wahiba patří díky různým odstínům písku mezi nejkrásnější na světě. I proto sem často cestovní kanceláře organizují adrenalinové fakultativní výlety. Můžete se vyřádit při rychlé jízdě na dunách v terénním voze, vyzkoušet si motorku či čtyřkolku a pro ty klidnějších je zde jízda na velbloudech. Nezapomeňte ani na piknik, který je v oázách opravdu jedinečným zážitkem.

Pláže

Omán nabízí nádherné bělostné pláže, průzračnou vodu a množství mořských živočichů. Při opalování nezapomeňte na pravidla. Opalování bez vrchního dílu plavek je nepřípustné! Samozřejmostí musí být opalovací prostředky s vysokou ochrannou před UVA i UVB paprsky. Slunce je zde opravdu intenzivní.

Pochoutkou je velbloudí maso

Pokud chcete na dovolené zažít i na pár gastronomických výzev, jistě bude Omán vaší správnou volbou. První zkouškou pro odvážlivce bude velbloudí maso. Podle některých má mírně nasládlou chuť, na kterou si chvíli budete zvykat. Ani v této zemi nechybí typická arabská specialita kabsa z rýže a několika druhů masa, která připomíná španělskou paellu. V ománské kuchyni používají hodně zeleniny, oblíbený je zejména uzený lilek. V hlavních jídlech nechybí mnoho koření, kde převažuje zejména kari. Místní obyvatelé mají rádi zakysané nápoje, které působí během horkých dnů osvěživě. Specialitou je podmáslí se slanou příchutí.

Tipy

  • Pro vstup do země potřebujete platný cestovní pas a turistická víza. 
  • Domácí měnou je ománský rijál - OMR. České banky ho nenabízejí, vyměnit si ho můžete až v Ománu za eura nebo dolary.
  • Průměrná denní teplota neklesá celoročně pod 17 stupňů. V létě se připravte na horka nad 40. Jde o nejteplejší zemi na světě s minimálním počtem srážek. Ty padají spíše v zimních měsících a i to jen během pár dní. Léto je velmi horké a dovolená v této době se doporučuje pouze lidem, kteří mají opravdu rádi takové počasí, protože by jim to mohlo jinak být nepříjemné.
  • Let trvá přibližně osm hodin s přestupem v Kataru.
  • Cena all inclusive dovolené se v závislosti na období, kdy ji nakupujete, pohybuje kolem třiceti tisíc korun za osobu, Last Minute může být i levnější.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Dovolená se psími mazlíčky? Dáme vám hned 4 tipy

Letní dovolená se pomalu blíží a spousta z nás začíná s plánováním už nyní. Není divu, jelikož čekat na...
více…

Prodloužený víkend v Budapešti, Paříži východu

Blíží se prodloužený víkend a vy ještě nevíte, kde ho prožít? Zkuste zajet do Budapešti! Budapešť je přímo...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…