Dovolená v Ómánu - lahůdka pro milovníky exotiky

Milovníci exotických dovolených již určitě zaznamenaly, že cestovní kanceláře nabízejí exkluzivní pobytové zájezdy do Ománu. Omán, oficiálně Sultanát Omán, leží v jihovýchodní části Arabského poloostrova a nabízí luxusní hotely u moře, prohlídku nesčetných historických památek, ale i výlety do pouště, orientální trhy zvané súky a třeba také úžasný zážitek, kterým je koupání s delfíny.

Omán, exotická dovolená, moře, cestování

Země uzavřena před světem

Není to tak dávno, co byl Omán zcela uzavřen před světem a trval na přísných pravidlech připomínajících život v dávných dějinách. Do roku 1970 v zemi panoval sultán Said, který nedovolil svým obyvatelům otevírat se světu, ženy neměly volební právo a zapomenout mohli i na svobodu cestování. K velkému uvolnění došlo až po jeho smrti. Za vlády jeho syna Quabooseho se Omán mění na moderní a atraktivní zemi. Otevřel se i turistům, kteří mohou navštívit pohádkové oázy, které nabízí opravdu exkluzivní dovolenou.

Jebel Akhdar

Omán je především pouštní krajinou. Přesto tam najdete i nádherné horské úseky, které překvapivě kontrastují s okolní přírodou. Nejvyšším pohořím je Jebel Akhdar s terasovitými pásy zeleně a starými vesničkami v jeho stínu. Na jejich budování využili kameny z okolí, v některých úhlech proto domky úplně splývají s okolím a divákům se náhle zjeví jako velké překvapení.

Muscat

Hlavním městem Ománu je Muscat. V mnoha ohledech působí futuristicky - i letmý pohled na některé lokality napoví, že budovat v této nehostinné přírodě nebylo jednoduché. Díky své ctižádosti zde však stavitelé dosáhli téměř nemožné a dnes město svou nádherou vyráží dech turistům. Projděte se po přístavu a poohlédněte si velkou pevnost, která ho hrdě hlídá. Pak se vydejte do starého centra. kde najdete typické staré domky, které často hýří barvami. Navštívit můžete i největší mešitu v zemi, kde nezapomeňte na patřičné oblečení. Určitě si najděte čas i na krásné parky - v Ománu je jen málo přirozené zeleně, o to více se jí snaží do míst dovézt obyvatelé.

Salalah

Jedno z největších ománským míst se nachází v nejzelenější regionu země, díky čemuž je častým cílem turistů. Nejvhodnější doba k návštěvě je během našeho jara. Tehdy je tam krátce po slabších dešťových obdobích a všechno kvete. V tomto regionu je i nejvíce obyvatel - zelené části vytvářejí příjemnější klima a lepší podmínky pro život.

Adrenalin na pouštních dunách

Poušť Wahiba patří díky různým odstínům písku mezi nejkrásnější na světě. I proto sem často cestovní kanceláře organizují adrenalinové fakultativní výlety. Můžete se vyřádit při rychlé jízdě na dunách v terénním voze, vyzkoušet si motorku či čtyřkolku a pro ty klidnějších je zde jízda na velbloudech. Nezapomeňte ani na piknik, který je v oázách opravdu jedinečným zážitkem.

Pláže

Omán nabízí nádherné bělostné pláže, průzračnou vodu a množství mořských živočichů. Při opalování nezapomeňte na pravidla. Opalování bez vrchního dílu plavek je nepřípustné! Samozřejmostí musí být opalovací prostředky s vysokou ochrannou před UVA i UVB paprsky. Slunce je zde opravdu intenzivní.

Pochoutkou je velbloudí maso

Pokud chcete na dovolené zažít i na pár gastronomických výzev, jistě bude Omán vaší správnou volbou. První zkouškou pro odvážlivce bude velbloudí maso. Podle některých má mírně nasládlou chuť, na kterou si chvíli budete zvykat. Ani v této zemi nechybí typická arabská specialita kabsa z rýže a několika druhů masa, která připomíná španělskou paellu. V ománské kuchyni používají hodně zeleniny, oblíbený je zejména uzený lilek. V hlavních jídlech nechybí mnoho koření, kde převažuje zejména kari. Místní obyvatelé mají rádi zakysané nápoje, které působí během horkých dnů osvěživě. Specialitou je podmáslí se slanou příchutí.

Tipy

  • Pro vstup do země potřebujete platný cestovní pas a turistická víza. 
  • Domácí měnou je ománský rijál - OMR. České banky ho nenabízejí, vyměnit si ho můžete až v Ománu za eura nebo dolary.
  • Průměrná denní teplota neklesá celoročně pod 17 stupňů. V létě se připravte na horka nad 40. Jde o nejteplejší zemi na světě s minimálním počtem srážek. Ty padají spíše v zimních měsících a i to jen během pár dní. Léto je velmi horké a dovolená v této době se doporučuje pouze lidem, kteří mají opravdu rádi takové počasí, protože by jim to mohlo jinak být nepříjemné.
  • Let trvá přibližně osm hodin s přestupem v Kataru.
  • Cena all inclusive dovolené se v závislosti na období, kdy ji nakupujete, pohybuje kolem třiceti tisíc korun za osobu, Last Minute může být i levnější.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Turecko - luxusní dovolená, která nemá přemrštěné ceny

Turecko je lákavé a krásné, takže se nelze divit tomu, že je u našich turistů tak oblíbené. V každém případě...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Devět ostrovů v Evropě, kde se dá prožít úžasná dovolená

Pokud nechcete za exotickou dovolenou cestovat na jiný kontinent, máme pro vás několik tipů na nádherné ostrovy s...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…

Ostrovy v Itálii, které patří mezi nejkrásnější

Italská holínka je obklopena stovkami krásných ostrovů, jejich počet je přibližně 450, z toho je mořem obklopených...
více…

Kapverdské ostrovy - originální černá Afrika s luxusem

Kapverdské ostrovy jsou roztříštěný kousek země na několik ostrovů. Tvoří pomyslnou podkovu, která z dálky...
více…

Sedm nejkrásnějších památek Evropy

Sedm divů světa - pod tímto pojmem znali ve starověku díla, která vynikala technickou a uměleckou dokonalostí....
více…

Dovolená s veškerým servisem může mít i zdravotní následky

Pobytová turistika, druh turistiky, který vyznává nejvíce Čechů a kterou si dopřejeme mnozí, zejména pokud nám v...
více…