Odpočinek od městského shonu? Karlštejnsko je ideální cíl pro víkendový únik!

Už toho máte opravdu dost, každodenní stres vás zmáhá a máte pocit, že nic jiného než práce snad ani neexistuje? Rozhodně nastává čas načerpat novou energii, ale do letní dovolené je ještě daleko, proto se nabízí vyjet ven z města na víkendový trip. A kam jinam než do Českého krasu!

Nachází se jen pár kilometrů za branami metropole, přitom skrývá přírodní poklady a scenérie připomínají americké Colorado. Chráněná krajinná oblast potěší dospělé i děti, příznivce aktivního trávení odpočinku i milovníky historie, stačí si naplánovat program na celý víkend a v pátek po práci vyrazit západním směrem od Prahy na Beroun. Naštěstí cesta netrvá více než pár minut, o důvod více, proč vyjet právě sem.

Listnaté lesy a skaliska nad řekou

O Českém krasu obyvatelé metropole příliš nevědí, přitom se rozprostírá mezi hranicemi Prahy a Berounem. Oblast je známá svými vápencovými útvary. Skaliska nad řekou Berounkou jsou oblíbeným cílem horolezců, ale také pěších turistů, kteří obdivují krásy členitého reliéfu, místní břidlice nebo zkameněliny.

Lokalita je doslova prošpikovaná turistickými a naučnými stezkami různých náročností, které vedou skrz bohaté lesy až k vyhlídkám. Jednou z nich je cesta na lomy Velká a Malá Amerika, které vypadají jako westernová Amerika. I to je důvod, proč se zde natáčela hudební komedie Limonádový Joe, jejíž děj se odehrává na divokém západě.

Od Grand Canyonu na Karlštejn

Kromě českého Grand Canyonu jistě zaujme i poutní místo Svatý Jan pod Skalou, kde pobýval poustevník Ivan, který se setkal podle legendy s knížetem Bořivojem a v tuzemsku se rozšířilo křesťanství i do širších vrstev obyvatelstva. Ale zpět do Českého krasu, kde se z hotelu Karlštejn, který patří mezi nejoblíbenější v regionu, dostanete procházkou také k dalšímu historickému skvostu, jímž je hrad Karlštejn. Jako jeden z mála umožňuje prohlídky celoročně, přičemž první prohlídkový okruh zahrnuje soukromé a reprezentační komnaty císaře Karla IV. Velkou výhodou je možnost zakoupit vstupenky na předem stanovený čas na webových stránkách státní památky.

Do jeskyní za opálovými růžicemi

Přibalit svetr navíc a jde se pod zem, tuto část výletu rozhodně nesmíte vynechat. Český kras není známý jen svými vápencovými skalisky a průrvami, ale rovněž nejdelším jeskynním systémem v Čechách, který je zcela unikátní. Rozprostírá se na třech patrech a jsou přístupné veřejnosti během hodinové prohlídky, během které návštěvníci zdolají 620 metrů a 483 schodů pod povrchem.

Mezi největší zajímavosti Koněpruských jeskyní patří sintropády a opálové růžice. Průvodci neopomenou zmínit ani příběh o penězokazecké dílně z 15. století. Výlet pod zem potěší i děti, které následně mohou objevovat další divy místní krajiny v nově otevřeném Domě přírody Českého krasu.

 

comments powered by Disqus