Pět největších ostrovů na světě

Když se řekne ostrov, před očima máme často z příběhů zelenou plochu s palmami a naprostou izolací. Snad nejčastěji je to právě někde v tropech. Mnoho ostrovů jsou však malé, kamenné výčnělky, nehostinné a bez jediné rostliny, případně s nějakou palmou, které sama vyrostla z naplaveného semínka. Ostrovy jsou ale i tak veliké, že se k nim defenice ostrova ani nehodí. Obrovské plochy země pak mají velká množství letišť, úrodné půdy a obývá je třeba i několik států. Víte, které ostrovy jsou na světě největší?

Grónsko, ostrovy, cestování

1. Grónsko

Grónsko je největší ostrov na světě. Historicky je spjat s Evropou, přestože patří k Americe. Dnes patří Dánsku, přestože celá staletí byl dříve kolonií. Přestože jeho rozloha je 2 175 600 km2, má pouze přes 57 000 obyvatel. Nachází se v něm významné přístavní a zároveň hlavní město Nuuk. Většina obyvatel jsou Inuité, který sem přišli až z Aljašky. Celkově však historii ostrova formovali Vikingové a později dánští, němečtí a norští obchodníci, či velrybáři. Grónsko má ve svém čele monarchy a vlastní parlament, který rozhoduje v některých otázkách zejména teritoriálních a kulturních, zbytek podléhá pod Dánsko.

2. Nová Guinea

Ostrov Nová Guinea se v historii často nazýval čistě jen Papua. Tvoří součást Melanésie a také vzhledem k podobnosti místních kultur při dělení světa ostrov rozdělili mezi Indonésii a stát Papua-Nová Guinea. Papuánci jsou kulturně zajímavějším národem, složeným z několika kmenů. Ostrov tvoří tropické lesy a nesmírně přírodní bohatství v podobě rostlin a zvířat. Celý ostrov má něco přes 7 500 000 obyvatel a rozlohu 786 000 km2.

3. Borneo

Ostrov Borneo je také známý jako Kalimantan. Třetí největší ostrov světa se nachází v malajském souostroví a rozděluje se mezi tři země. Sever ostrova patří Malajsii, východ, jih, centrální část a západ patří Indonésii. Na severu se nachází samostatný stát s politickým zřízením sultanát Brunej. Obývá ho více než 16 milionů obyvatel žijících na rozloze 743 330 km2. Celý ostrov je jednou velkou zelenou plochou, kterou lze nazvat i pokladnicí živočišných druhů, tropických lesů, ale najdete zde i různé geologické zvláštnosti.

4. Madagaskar

Čtvrtý největší ostrov světa je Madagaskar. Ostrov ležící jižně od Zanzibaru na jihovýchodě Afriky, oplývá zelení, vzácnými druhy i jinými zajímavostmi. Rozloha ostrova je 587 041 km2 a žije na něm 20 700 000 obyvatel. Slováky spojuje s Madagaskarem osobnost slovenského cestovatele Mořice Beňovského, kterého v Maďarsku považují za Maďara

5. Baffinův ostrov

Baffinův ostrov je pátým největším ostrovem světa, přestože na některých mapách se vůbec na ostrovu nepodobá. Jiné, které ho zachycují zcela zaledněný, vytvářejí dojem poloostrova, či pevniny. Ve skutečnosti je to arktický ostrov oddělený vodou, rozlehlý 507 451 km2 s trvalou populací 11 000 obyvatel. Ostrov patří Kanadě a svůj název získal podle objevitele Williama Baffina.

Další velké ostrovy 

Jen pro zajímavost, dalšími velkými ostrovy jsou v pořadí ostrovy Sumatra (Indonésie), Honšú (Japonsko), Velká Británie, Viktoriin ostrov (Kanada), Ellesmerův ostrov (Kanada), Sulawesi (Indonésie), Jižní ostrov (Nový Zéland) a Jáva (Indonésie)

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Letecky a levně? Ušetřete na ceně letenky!

Letadlem na dovolenou, to dá vždy zabrat. Většina z nás nelétá pravidelně, navíc ceny letenek nejsou zrovna...
více…

Pravidla silničního provozu a povinná výbava v Evropě

Nepodlehněte představám, že pokud cestujete na dovolenou, jsou předpisy všude stejné. Procitnutí bývá nepříjemné....
více…

Cestování autem na dovolenou má své výhody, ale také to není bez starostí

Říkáte si, že cesta na dovolenou vlastním autem je lážo-plážo? To vás čeká až po příchodu do destinace....
více…

Jízda se střešním boxem a plně naloženým autem má svá specifika

Kufry, tašky, k tomu příruční chladnička, slunečník, nezapomenout ani na basu oblíbeného piva. To vše a ještě...
více…

Chlazení pneumatik by mohlo zvýšit bezpečnost jízdy

V autě je mnoho věcí, které se zahřívají. A třeba je chladit. A není to jen samotný motor, interiér či řídící...
více…

Ztráta výkonu motoru má své důvody, které lze odstranit

Možná se to stalo už i vám, že jste po čase zjistili úbytek výkonu vašeho auta, které "netáhne" jako nové. Je ale...
více…

Auto, které se otevírá a startuje na klíč, není retro, ale účinná ochrana proti zlodějům

Máte bezklíčové odemykání a startování auta? Tak si můžete být jisti, že jste udělali vše pro to, aby vám vaše...
více…

Deset nejnebezpečnějších silnic na světě

Pro některé řidiče je každá cesta nebezpečná. Ale to není prostředím, nýbrž jejich způsobem jízdy. O tom však...
více…

Kdy je třeba vyměnit chladicí kapalinu, brzdovou kapalinu a vzduchové filtry?

Chladicí kapalina pro automobily je nemrznoucí směs, která má několik úkolů. Nejdůležitější je odvádění tepla z...
více…