Pět největších ostrovů na světě

Když se řekne ostrov, před očima máme často z příběhů zelenou plochu s palmami a naprostou izolací. Snad nejčastěji je to právě někde v tropech. Mnoho ostrovů jsou však malé, kamenné výčnělky, nehostinné a bez jediné rostliny, případně s nějakou palmou, které sama vyrostla z naplaveného semínka. Ostrovy jsou ale i tak veliké, že se k nim defenice ostrova ani nehodí. Obrovské plochy země pak mají velká množství letišť, úrodné půdy a obývá je třeba i několik států. Víte, které ostrovy jsou na světě největší?

Grónsko, ostrovy, cestování

1. Grónsko

Grónsko je největší ostrov na světě. Historicky je spjat s Evropou, přestože patří k Americe. Dnes patří Dánsku, přestože celá staletí byl dříve kolonií. Přestože jeho rozloha je 2 175 600 km2, má pouze přes 57 000 obyvatel. Nachází se v něm významné přístavní a zároveň hlavní město Nuuk. Většina obyvatel jsou Inuité, který sem přišli až z Aljašky. Celkově však historii ostrova formovali Vikingové a později dánští, němečtí a norští obchodníci, či velrybáři. Grónsko má ve svém čele monarchy a vlastní parlament, který rozhoduje v některých otázkách zejména teritoriálních a kulturních, zbytek podléhá pod Dánsko.

2. Nová Guinea

Ostrov Nová Guinea se v historii často nazýval čistě jen Papua. Tvoří součást Melanésie a také vzhledem k podobnosti místních kultur při dělení světa ostrov rozdělili mezi Indonésii a stát Papua-Nová Guinea. Papuánci jsou kulturně zajímavějším národem, složeným z několika kmenů. Ostrov tvoří tropické lesy a nesmírně přírodní bohatství v podobě rostlin a zvířat. Celý ostrov má něco přes 7 500 000 obyvatel a rozlohu 786 000 km2.

3. Borneo

Ostrov Borneo je také známý jako Kalimantan. Třetí největší ostrov světa se nachází v malajském souostroví a rozděluje se mezi tři země. Sever ostrova patří Malajsii, východ, jih, centrální část a západ patří Indonésii. Na severu se nachází samostatný stát s politickým zřízením sultanát Brunej. Obývá ho více než 16 milionů obyvatel žijících na rozloze 743 330 km2. Celý ostrov je jednou velkou zelenou plochou, kterou lze nazvat i pokladnicí živočišných druhů, tropických lesů, ale najdete zde i různé geologické zvláštnosti.

4. Madagaskar

Čtvrtý největší ostrov světa je Madagaskar. Ostrov ležící jižně od Zanzibaru na jihovýchodě Afriky, oplývá zelení, vzácnými druhy i jinými zajímavostmi. Rozloha ostrova je 587 041 km2 a žije na něm 20 700 000 obyvatel. Slováky spojuje s Madagaskarem osobnost slovenského cestovatele Mořice Beňovského, kterého v Maďarsku považují za Maďara

5. Baffinův ostrov

Baffinův ostrov je pátým největším ostrovem světa, přestože na některých mapách se vůbec na ostrovu nepodobá. Jiné, které ho zachycují zcela zaledněný, vytvářejí dojem poloostrova, či pevniny. Ve skutečnosti je to arktický ostrov oddělený vodou, rozlehlý 507 451 km2 s trvalou populací 11 000 obyvatel. Ostrov patří Kanadě a svůj název získal podle objevitele Williama Baffina.

Další velké ostrovy 

Jen pro zajímavost, dalšími velkými ostrovy jsou v pořadí ostrovy Sumatra (Indonésie), Honšú (Japonsko), Velká Británie, Viktoriin ostrov (Kanada), Ellesmerův ostrov (Kanada), Sulawesi (Indonésie), Jižní ostrov (Nový Zéland) a Jáva (Indonésie)

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kempingové vybavení - nábytek, chladící zařízení a doplňky

Kempování, to nejsou jen výlety a vodní radovánky. To jsou také chvíle, kdy si chcete pohodlně posedět, popovídat a...
více…

Kempingové vybavení - vařiče

Kempingový vařič je naprosto univerzální a nepostradatelný pomocník nejen pro dovolenou v kempu, ale také jako...
více…

Kempingové vybavení - grily

Chystáte se strávit víkend nebo rovnou delší dovolenou v kempu? Tak to si s sebou nezapomeňte přibalit gril a grilovací...
více…

Elektronika pro outdoorové aktivity

Elektronika v outdoorové výbavě na horské výšlapy a pobyty mimo civilizaci není pouze symbol toho, že jste jejími...
více…

Doplňky ke stanům, servis a impregnace

Bezproblémový pobyt ve stanu, bivakovacím vaku nebo pod stanovým přístřeškem, to není jen o nákupu vysněného typu a...
více…

Bivakovací (žďárské) vaky

Nocování ve stanu s sebou přináší řadu výhod, ale pokud cestujete nalehko, můžete využít k přespání ve volné...
více…

Stany, stanové a plážové přístřešky

Nocování v kempu, ve volné přírodě nebo na vyhřáté mořské pláži s sebou přináší postavení malého mobilního...
více…

Lahve, termosky a termohrnky

Ať už plánujete náročný vysokohorský výstup nebo jen krátkou procházku po úpatí hor, vždy je třeba dodržovat...
více…

Vařiče a kartuše - nutnost při výletech volnou přírodou

Stravování je velmi důležitá součást výletů do přírody. Skialpinisté, horolezci, ale také běžní rekreační...
více…

Vaření na cestách - nádobí

Vařit si v kempu nebo na vyhrazených a povolených místech ve volné přírodě, to není jen nutnost. To je i silný...
více…